Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #2 – prof. Ewa Kuryłowicz

mat. prasowe

Trwająca właśnie, 23. edycja konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”, organizowanego przez Geberit, jest inna niż poprzednie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej uświadamiamy sobie, jak ważna jest troska o środowisko naturalne - oraz to, że tak naprawdę stoimy u progu katastrofy ekologicznej. Możemy jednak podejmować działania, aby zmniejszyć tragiczne skutki wcześniejszych zaniedbań ludzkości - na przykład poprzez wprowadzanie zasad zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnego użytkowania zasobów naturalnych. Lepsze życie wciąż jest możliwe, a zadbać o to mogą między innymi architekci. Swoim doświadczeniem oraz refleksjami w tym zakresie dzielą się w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021 największe autorytety z branży - z nadzieją zaszczepienia tej troski w młodym pokoleniu twórców.

Prof. Ewa Kuryłowicz
Prof. Ewa Kuryłowicz
mat. prasowe

Akcja "Nie olewamy natury"

Jest to inicjatywa powstała z inspiracji akcją towarzyszącą konkursowi KOŁO „Projekt Łazienki" o nazwie "Nie olewamy miasta". Pierwsza z idei została stworzona jako manifest wiary w możliwość zmiany świata na lepsze, czego można dokonać bazując na niedużych, lokalnych akcjach. Cykl "Rozmowy naturalne" powstał z kolei w związku z "Nie olewamy natury", a jego adresatami są przede wszystkim studenci biorący udział w konkursie. Rozmowy przeprowadziła Ewa Trzcionka – wykładowczyni SWPS oraz School Of Form, eko etyczka i doradczyni biznesowa. Jej rozmówcami są jurorzy tegorocznej edycji konkursu KOŁO "Projekt łazienki". To cykliczne wydarzenie stało się punktem wyjścia do dyskusji, które łączy tematyka natury i obecności człowieka w ekosystemie.

Rozmowy naturalne #2: prof. Ewa Kuryłowicz

Gościem drugiego odcinka Rozmów Naturalnych jest prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Generalna Projektant, wiceprezes w Autorskiej Pracowni Architektury APA Kuryłowicz & Associates, a także profesor tytularna w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Przewodnicząca Rady Fundacji Stefana Kuryłowicza. Poza wieloma zaszczytnymi funkcjami, od 2004 roku zasiada w gronie jurorów konkursu KOŁO i – co warto podkreślić – podobnie, jak w wielu poprzednich edycjach, została przewodnicząca komisji sędziowskiej i w tym roku.

W rozmowie z Ewą Trzcionką prof. Kuryłowicz porusza tematykę priorytetów i ideałów, jakie powinny przyświecać współczesnym architektom. Jest mowa również o tym, jak można radzić sobie z aktualnymi problemami cywilizacyjnymi, jak wymogi narzucone przez pandemię COVID19, a także przeludnieniem czy katastrofą ekologiczną.

Czytałam, że papież Franciszek ma zamiar wprowadzić pojęcie grzechu ekologicznego. Dla tych wszystkich, którzy są wyznawcami wiary chrześcijańskiej, powinien być to sygnał
do zastanowienia się, bo będzie bardzo wyraźnie, na wysokim szczeblu powiedziane, że to nie są żarty.

mówi na wstępie prof. Ewa Kuryłowicz.

Nie ma co ukrywać też, że architekci przyczyniają się do tworzenia nowych elementów technosfery, które są zupełnie odrębne od środowiska naturalnego.

Musimy eliminować beton z budowania, ponieważ okazuje się, że to właśnie on stanowi 4/5 masy wybudowanej na Ziemi. Reszta to cegły, asfalt, metale, tworzywa sztuczne, o których się mówi, że pływają w formie gór śmieci po oceanach – a  mimo wszystko są znikomym procentem.

zaznacza prof. Kuryłowicz.

Produkcja betonu na szeroką skalę wiąże się z dużą szkodliwością dla środowiska naturalnego, ponieważ wzmaga emisję gazów cieplarnianych. Należy się zatem zastanowić, czym ten materiał zastąpić, by ograniczyć pogłębianie katastrofy klimatycznej i jaka jest w tym rola architekta.

Mamy alternatywę w formie materiałów, które pozwalają na rozbiórkę i ponowne wykorzystanie. To jest tak jak z ubraniem. Musimy w Polsce naprawdę szybko dojść do tego, co mają Francuzi, Szwajcarzy, Norwegowie – budować  więcej z drewna. Całkowicie z betonu nie będziemy mogli zrezygnować, bo wszystkie konstrukcje są trochę hybrydowe. Mokra ziemia i drewno niekoniecznie ze sobą dobrze współpracują. W tej chwili beton jest podstawowym materiałem budowlanym głównie dlatego, że jest najtańszy.

zwraca uwagę jurorka konkursu.

Nie mniej ważnym problemem jest też dążenie człowieka do powiększania swojej przestrzeni życiowej poprzez budowanie coraz większych domów. Realizacja takich planów nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne, powinniśmy zatem podchodzić do tego tematu w sposób bardziej przemyślany - a najlepiej wykorzystywać pustostany, których jest tak wiele - i przystosowywać je do celów mieszkalnych.

Niestety w Polsce nadal jest taniej wyburzyć i wybudować od nawa niż remontować. Uważam, że polityka państwa powinna być taka, żeby ułatwiać prace na istniejącym zasobie.

mówi prof. Ewa Kuryłowicz.

Współczesny architekt powinien być na to szczególnie wrażliwy, przeprowadzić rozeznanie w terenie, na którym przyjdzie mu tworzyć - i zaznajomić się z jego potencjałem. To jest też rada dla osób biorących udział w konkursie, bo miejsce, w którym ma powstać łazienka, jest z jednej strony wyjątkowo delikatne, z drugiej też pełne możliwości.

Trzeba się nauczyć, w jaki sposób wziąć naturę „pod rękę” i spowodować, żeby dom oddychał prawie tak, jak człowiek.

podpowiada profesor.

Jeśli chcemy cieszyć się jak najdłużej z uroków przyrody, powinniśmy korzystać z jej zasobów w sposób umiarkowany, a nie brutalnie je eksploatować

Cykl rozmów organizowanych przez KOŁO ma pomóc designerom odnaleźć swoją zawodową drogę i rozbudzić w nich misję zrównoważonego projektowania.

Zachęcamy do śledzenia strony konkursowej www.konkurskolo.pl i FB organizatora: https://www.facebook.com/KOLOzawszewdobrymstylu.

                                                                                         ***

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury, których zadaniem jest stworzenie projektu toalety publicznej. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.

Laureatów 23. edycji wyłoni znakomite jury, w którego gronie zasiadają eksperci z branży projektowej.

Pula nagród wynosi ponad 50 tys. złotych. Termin przesyłania zgłoszeń 11.10.2021.

Wszelkie informacje, wytyczne projektowe, harmonogram oraz regulamin są dostępne na stronie  https://konkurskolo.pl

Partnerzy: Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Patroni medialni: Elle Decoration, Label Magazine, Architektura i Biznes, Architektura Murator, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, Bryła, Onet, Radio Kampus, F5, WhiteMAD, Sukces, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Urządzamy.pl.

Konkurs KOŁO 2021
Konkurs KOŁO 2021
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

NIE OLEWAMY NATURY: Rozmowy naturalne #2 – prof. Ewa Kuryłowicz