Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

OW SARP organizatorem wystawy „Plany na przyszłość | LAB”

mat. prasowe

Architektoniczna wystawa „Plany na przyszłość” stała się obowiązkowym punktem w kalendarzu wielu warszawiaków, w tym również architektów i projektantów. Wydarzenie, obecne od ponad dwudziestu lat w przestrzeni wystawienniczej Warszawy dzięki Centrum Łowicka, nabierze teraz nowego kolorytu, stając się nie tylko miejscem przeglądu planowanych budynków, ale przede wszystkim platformą dialogu z ich autorami. Od 2022 r. organizacja projektu przechodzi w ręce Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. „Plany na Przyszłość | LAB” przybliżą nam nie tylko planowany efekt zamierzeń projektowych, ale postarają się odpowiedzieć na pytanie o przyczynę i skutki architektury w Warszawie.

OW SARP organizatorem wystawy „Plany na przyszłość | LAB”
OW SARP organizatorem wystawy „Plany na przyszłość | LAB”
mat. prasowe

Na wystawie, której premiera jest planowana na 1 lipca 2022 r. o godz. 18:00, zaprezentowanych zostanie ponad 60 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych, planowanych do realizacji w aglomeracji warszawskiej. Projekty nie zostaną tym razem uszeregowane według funkcji, jakie mają spełniać, ale przyporządkowane będą dzielnicom, w których mają stanąć. Relacje lokalne będą się zmieniać razem z postępującą urbanizacją, ale kierunki tej zmiany będą łatwiejsze do uchwycenia, kiedy będzie można porównać, jacy „sąsiedzi” wyrastają obok siebie.

Poza pracami realizacyjnymi na wystawie organizowanej we współpracy z Miastem st. Warszawa obejrzymy najlepsze prace dyplomowe z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Warszawskiej Szkoły Ekologii i Zarządzania. Kluczem będzie tu zaangażowanie i dialog wszystkich tych, którzy widzą potrzebę udziału w tworzeniu jakościowej architektury i urbanistyki, nawiązujących do wyzwań i problemów współczesności, ale także odpowiadających na przyszłe potrzeby miasta.

Działania dodatkowe towarzyszące wystawie

Odbędzie się m.in. „speed dating” z architektami „Planów na przyszłość | LAB” (obowiązują tu zapisy na stronie www.pawilonzodiak.pl). Spotkania zorganizowane będą w formule pięciominutowych sesji „jeden na jeden” z twórcą. Będzie to wyjątkowa okazja, by zapytać architektów o ich prace projektowe, ale także o zawód architekta sam w sobie.

Podsumowany zostanie również projekt WODA W CENTRUM, którego Partnerami są firmy Cosentino i Geberit. Zaangażowani w działania studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opowiedzą o Wodnym Azylu, instalacji, która 1 lipca stanie na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK. Projekt porusza temat roli wody w przestrzeni publicznej i naszego stosunku do niej. Po miesiącach rozważań i dyskusji autorzy proponują zmianę w myśleniu i równościowe traktowanie poszczególnych elementów ekosystemu naszej planety. Wystawa to pierwszy projekt semestralny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, który zakończył się realizacją. Instalacja została zaprojektowana i wykonana przez studentów w ramach projektu specjalności magisterskiej Architektura i Urbanistyka. Działanie Wodnego Azylu to element większego projektu - WODA W CENTRUM - który jest elementem cyklu eksponującego każdorazowo inny, aktualny w danym momencie temat z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej.

Podczas warsztatów dowiemy się, jak czytać rysunki architektoniczne (dla osób od 16 r.ż. obowiązują zapisy na stronie www.pawilonzodiak.pl). Na przykładzie projektów architektonicznych zaprezentowanych na wystawie arch. Maciej Drążkiewicz z pracowni APA Wojciechowski opowie, jak rozumieć rzuty architektoniczne, jak zwracać uwagę na ważne detale w projektach architektonicznych, a także jak analizować rysunki architektów.

Warsztaty dla architektów

9 lipca odbędą się także warsztaty dla architektów, które poprowadzi Olga Kisiel-Konopka, CEO OKK! PR – agencji, która od ponad dekady komunikuje branżę wnętrzarską i architektoniczną. Szkolenie dotykać będzie tematów z zakresu budowania wizerunku pracowni, przygotowania profesjonalnych materiałów tekstowych i fotograficznych, współpracy z mediami oraz monitorowania efektów działań PR. Obowiązują zapisy na stronie www.pawilonzodiak.pl.

Oprowadzanie po wystawie, warsztaty dla dzieci i wykłady

Na przybyłych czekać będą liczne atrakcje, takie jak kuratorskie oprowadzanie po wystawie, warsztaty dla dzieci i wykłady. Organizatorzy zapraszają również na wykład autorów „Archiprzewodnika po Polsce”, Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego, wraz z prezentacją publikacji. To pierwszy tak obszerny przegląd współczesnej polskiej architektury w formie przewodnika i albumu, a do tego w formie rozmów. Uznany architekt Robert Konieczny, autor nagradzanych na całym świecie projektów, w tym słynnego domu Arka w Brennej, razem z krytykiem architektury, Tomaszem Malkowskim, dyskutują w „Archiprzewodniku” o najciekawszych budynkach, które powstały w naszym kraju w ostatnich dekadach. W książce znalazło się aż 112 obiektów – od niedużych pawilonów i domów po wielkie publiczne gmachy i wieżowce. W czasie spotkania będzie możliwość kupienia publikacji.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Harmonogram dostępny jest na www.pawilonzodiak.pl.

Za komunikację wizualną „Planów na przyszłość | LAB” odpowiada studio TEMPERÓWKA, zaś za grafikę wystawy – Katarzyna Maciąg. Architekturę wystawy zaprojektowała pracownia mech.build Anna Zawadzka-Sobieraj i Jan Dowgiałło.

Organizatorami wydarzenia są Oddział Warszawski SARP i Urząd Miasta st. Warszawa.

Partnerem wydarzenia jest Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP.

Patronat medialny: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.

    Więcej o:

Skomentuj:

OW SARP organizatorem wystawy „Plany na przyszłość | LAB”