Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Salone del Mobile w Mediolanie

mat. prasowe

Salone del Mobile w Mediolanie to najsłynniejsze wnętrzarskie targi na świecie. Podczas tegorocznej odsłony pojawi się tam pomnik konny polskiej artystki, Izy Rutkowskiej. Jej praca będzie zestawiona z figurą Vittorio Emanuele II, tak bardzo różniącej się pod względem formy. Autorka zmienia symbolikę pomnika konnego, również poprzez współtworzenie przestrzeni publicznej z udziałem użytkowników.

Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Design Week Milano
Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Design Week Milano
mt. prasowe

Co artysta ma na myśli...

Prezentowany pomnik był już prezentowany szerszej publiczności - po raz pierwszy stanął bowiem w 2020 roku w Hiszpanii, naprzeciwko pomnika Baldomero Espartero. Artystka celowo zestawiła ze sobą te dwie formy - hiszpańskiego premiera, znanego z tłumienia ruchów niepodległościowych w Ameryce Łacińskiej w czasie największych podbojów kolonialnych, oraz swoją pracę - przeskalowanego konia na biegunach, który nie tylko kojarzy się z dziecięcą zabawką, ale również "pozwala się dosiadać" przypadkowym przechodniom. Zabieg ten miał pokazać, jak duża siła sprawcza drzemie we współczesnym społeczeństwie, w mieszkańcach miasta - a także przypomnieć, że o kształcie i znaczeniu przestrzeni publicznej powinni decydować wszyscy jej użytkownicy, a nie określona, wąska grupa osób. Rzeźba podkreśla też wartość współpracy między ludźmi- na konia nie da się wejść samodzielnie, potrzebna jest do tego celu pomoc innych - podobnie, jak nie da się wejść na szczyt, czyli osiągnąć sukcesu, w pojedynkę.

Pomnik konny Rutkowskiej zwraca ponadto uwagę na opresyjność pomników i niesprawiedliwość, z jaką cały czas projektuje się przestrzenie publiczne, bez uwzględniania potrzeb użytkowników - i bez ich udziału. Artystka nie chce jednak namawiać do burzenia istniejących form, a jedynie dawać alternatywę prowadzącą do zmiany mentalnej. We wrześniu jej pomnik stanie w Mediolanie zestawiony z figurą Vittorio Emanuele II podczas Salone del Mobile, a zaraz potem we Francji w kontekście pomnika konnego Ludwika XIV.

Salone del Mobile w Mediolanie

Salone del Mobile w Mediolanie to najsłynniejsze wnętrzarskie targi na świecie. Co roku do tego pięknego miasta przybywają wielbiciele designu, architekci oraz rzemieślnicy z całego świata. Marki i projektanci prezentują nowości w swoich ofertach, a przedstawiciele mediów zdają relacje z wydarzeń. Tegoroczna edycja będzie jednocześnie jubileuszową - targi Salone del Mobile odbędą się bowiem po raz sześćdziesiąty. Zwykle są organizowane wiosną, tym razem jednak, w związku z pandemią, targi odbędą się dopiero we wrześniu (w dniach 5-10.09).

Zmierz się z pomnikiem

Dla wszystkich, którzy "mają potrzebę rozprawienia się z opresyjnymi pomnikami w swojej okolicy", artystka przygotowała alternatywę. Z jej strony internetowej można pobrać szablon z figurą konia do wydrukowania i złożenia w domu. Potem wystarczy już tylko udać się pod obiekt, z którym chcemy się symbolicznie rozprawić. Zdjęcia zestawionych pomników można wysłać artystce w celu zestawienia ich i pokazania skali problemu.

Model do pobrania: http://izarutkowska.com/pomnik-konny

Iza Rutkowska - artystka, która tworzy przestrzenie integracji wspólnie z użytkownikami. Założycielka Fundacji Form i Kształtów, Studia Zoochitecture oraz Międzynarodowej Szkoły Pukania do Drzwi. Reżyserka filmu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców”. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Realizowała projekty między innymi w Intermediae Matadero w Madrycie, Parku Roberto Burle Marxa w Sao Paulo, Parku Stromovka w Pradze, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Narodowej w Dżakarcie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują ludzi z różnych środowisk i w każdym wieku. Bywają efemeryczne, ale częściej przeradzają się w długi proces integracji lokalnej.

Taki model można ściągnąć ze strony www artystki, a następnie skleić i uczynić z niego dekorację wnętrza.
Taki model można ściągnąć ze strony www artystki, a następnie skleić i uczynić z niego dekorację wnętrza.
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Salone del Mobile w Mediolanie