Przemek Gawęda z pracowni Archigeum z tytułem Architect of The Year Awards 2023 za dwa projekty
Przemek Gawęda z pracowni Archigeum został nagrodzony przez The Architecture Community w dwóch kategoriach - „Architekt roku 2023" i Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023".

The Architecture Community, jedna z największych platform międzynarodowych nagród architektonicznych, przyznała Przemkowi Gawędzie z pracowni Archigeum dwie nagrody. Pierwszą z nich otrzymał w kategorii "Architekt roku 2023" za projekt wielofunkcyjnego stadionu biathlonowego na Kubalonce, Drugą nagrodę zdobył w kategorii „Obiekt sportowy i rekreacyjny roku 2023" za projekt inteligentnego tunelu na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. Projekty Gawędy znalazły się w takim gronie jak Wieża Muzyki w Tokio czy zespół budynków Palmer&Turner Consultants w Szanghaju.

Ta nagroda to miłe wyróżnienie nie tylko mojej osoby ale przede wszystkim całego zespołu projektowego, który tworzymy. Dziękuję w pierwszej kolejności Marcinowi Sajdakowi, Darkowi Wituckiemu, Kubie Kajdaszowi oraz Jankowi Kowalowi. Projektowanie dziś to składowa interdyscyplinarnych zagadnień w której wartością i siłą zawsze jest zespół ludzi. Tematy projektowe, które realizujemy, wynikają z naszych zainteresowań, co jest atutem, ale także wartością samą w sobie. Architektura, którą tworzymy, nie powstaje w wyniku plebiscytów czy sondaży – jest wyrazem naszych poglądów i przekonań projektowych, gdyż w projektowaniu nie szukamy i nie idziemy na kompromisy. Architektura jest albo dobra, albo zła. Nie ma też nic dobrego pomiędzy

Przemek Gawęda urodził się w Inowrocławiu, swoje zawodowe życie związał z Bydgoszczą. Jest Absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Doktorantem Wspólnej Szkoły Doktorów Politechniki Śląskiej. Ukończył Międzynarodowe Studia Podyplomowe z Planowania Przestrzennego na Politechnice Poznańskiej
W maju 2023 roku został wpisany przez Amerykańskie Chicago Athenaeum International Museum oraz Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich na prestiżową listę czterdziestu najbardziej perspektywicznych europejskich architektów przed czterdziestką 40 UNDER 40.
Serdecznie gratulujemy!
- Więcej o:
![Window Tech Expo 2026 Window Tech Expo 2026]()
Window Tech Expo 2026 - trzy dni technologii, inspiracji i nowych możliwości dla branży okiennej
![SPAIN IS IN „Minimal & Monumental” SPAIN IS IN „Minimal & Monumental”]()
SPAIN IS IN „Minimal & Monumental” – hiszpański design już 11 czerwca w Warszawie
![Gdynia Design Days Gdynia Design Days]()
Gdynia Design Days 2026: znamy program wystaw. Blisko ludzi, miasta i codzienności
![Next Design Summit 2026 Next Design Summit 2026]()
Znamy program i patronów majowego Next Design Summit – biletowanej konferencji dla projektantów. Połowa biletów jest już sprzedana
![Praca Marka Bimera Praca Marka Bimera]()
"Oświecenie" - monumenralna wystawa Marka Bimera
![Konkurs TEORIA 2026 Konkurs TEORIA 2026]()
Pod okiem wybitnych praktyków i krytyków. Zgłoszenia w konkursie TEORIA 2026 tylko do 26 kwietnia
![Next Design Summit 2026 Next Design Summit 2026]()
Next Design Summit 2026 już 29 maja. Odważnie o przyszłości zawodu architekta wnętrz
![„Zieleń, natura, architektura” „Zieleń, natura, architektura”]()
Zieleń, natura, architktura. Spotkanie archiWomen w showroomie Geberit








