Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?

mat. prasowe

Własna elektrownia to określenie, które w dobie rozwoju systemów fotowoltaicznych nikogo już nie dziwi. Posiadacze domów jednorodzinnych oraz inwestorzy będący w trakcie budowy coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną. To nie tylko trend mający podłoże ekonomiczne, ale również efekt globalnej polityki mającej na celu lepszego wykorzystania naturalnych źródeł energii.

fotowoltaika
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
BMI BRAAS

Mogłoby się wydawać, że w tematyce paneli fotowoltaicznych powiedziano już niemal wszystko, okazuje się jednak, że jeszcze niejedno przed nami. Dotychczas mieliśmy do czynienia z panelami w postaci "dodatku do dachu" - teraz stają się jego integralną częścią. Najnowocześniejsze modele idealnie wkomponowują się w pokrycie dachowe, dzięki czemu stanowią dodatkowy element podkreślający charakter budynku. Stosowanie paneli w takiej formie czyni też dekarzy ważnymi partnerami specjalistów zajmujących się instalacją systemów fotowoltaicznych.

Systemy fotowoltaiczne będą w ciągu najbliższych lat standardowym produktem montowanym na dachach. To efekt kilku czynników – po pierwsze, cena instalacji znacząco spadła w ciągu ostatnich 2 lat, po drugie, rośnie cena energii elektrycznej. Oznacza to szybszy zwrot z inwestycji. Kolejnym argumentem jest większa świadomość ekologiczna zarówno inwestorów indywidualnych, jak i komercyjnych. Na przykład montaż systemów fotowoltaicznych w hotelach czy pensjonatach podyktowany jest chęcią redukcji wydatków na prąd w perspektywie lat, ale także potwierdzeniem proekologicznej działalności, którą chętnie wykorzystuje się w marketingu firm.

mówi Paweł Szpila, właściciel firmy Szpila Dachy z Polanicy Zdrój, uczestnik programu SUPERDEKARZ.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna, której częścią są panele montowane na dachu, ma za zadanie przetwarzania energii słonecznej w elektryczną - tę z kolei wykorzystujemy do zasilania budynków prywatnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Fotowoltaika jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku systemów produkujących energię - nie wytwarza przy okazji toksycznych substancji, nie generuje też hałasu, który mógłby wpływać negatywnie na komfort użytkowników budynków, a długofalowo również przyczynić się do pogorszenia stanu ich zdrowia.

To, ile energii elektrycznej będzie potrzebowało dane gospodarstwo domowe lub budynek usługowy, zależy od kilku czynników. Ważna jest między innymi liczba i rodzaj zamontowanych urządzeń elektrycznych, które trzeba zasilić, a także to, jak liczna jest rodzina zamieszkująca dany dom lub grupa osób korzystająca z obiektu. Przyjmuje się, że na potrzeby 3-4 osobowej rodziny najczęściej jest stosowana instalacja o mocy od 5 do 7 kWp.

W przypadku budynków już istniejących zapotrzebowanie na energię można oszacować na podstawie rocznego zużycia energii. W przypadku nowych budynków obliczenie zapotrzebowania na energię jest nieco bardziej skomplikowane i dlatego najlepiej obliczenie mocy zlecić profesjonaliście - projektantowi instalacji elektrycznych.

tłumaczy Marek Podeszwa, Kierownik Zespołu Doradztwa Technicznego BMI Group.
fotowoltaika
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?
BMI BRAAS
    Więcej o:

Skomentuj:

Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?