Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wernisaż wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury - Praga, 17.09.2021 r.

mat. prasowe

Już niedługo odbędzie się pierwsza międzynarodowa prezentacja wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury. Została zlokalizowana w holu głównym Narodowej Biblioteki Technicznej (NTK) w Pradze. Uroczyste otwarcie z udziałem publiczności zaplanowano na piątek, 17 września 2021 r. o godz. 18:00, a wystawa pozostanie w budynku NTK aż do 29 października 2021 r.

Mistrzowie Architektury - Wystawa w Pradze
Mistrzowie Architektury - Wystawa w Pradze
mat. prasowe

Cykl Mistrzowie Architektury

Cykl Mistrzowie Architektury powstał w 2004 roku i według pierwotnych założeń miał być serią pięciu wykładów, wygłoszonych przez architektów, reprezentujących 5 największych europejskich stolic. Spotkały się one jednak z tak ogromnym zainteresowaniem, że jedyną możliwą decyzją była kontynuacja cyklu w kolejnych latach. Wykłady zagranicznych architektów organizowane są w Katowicach aż do dziś i wpłynęły na edukację wielu roczników studentów, którzy mieli dostęp do zupełnie innej wiedzy niż ich poprzednicy jeszcze kilka lat wcześniej.

Sama wystawa składa się z mobilnych, okrągłych elementów, zawierających nazwisko architekta oraz zdjęcie jego najbardziej znanej realizacji. Poza kółkami z nazwiskami Mistrzów, ekspozycja zawiera również kilka większych elementów z twarzami architektów oraz ich opiniami na temat Katowic. Interesującym zabiegiem projektantów instalacji było umieszczenie w kilku miejscach pustych kółek z lustrami, w których młodzi architekci odwiedzający wystawę mogą zobaczyć swoje własne odbicie. Kto wie, może to oni zostaną w przyszłości Mistrzami Architektury?

W ramach wernisażu wystawy, odbędzie się również polsko-czeska dyskusja na temat realiów projektowania w obydwu tych krajach. Udział w niej wezmą:

  1. Oleg Haman - prezes Stowarzyszenia Czeskich Architektów (Obec Architektů)
  2. Jan Kasl - Czeska Izba Architektów (Česká Komora Architektů), prezydent Pragi w latach 1998-2002
  3. Małgorzata Pilinkiewicz - prezes Krajowej Rady Izby Architektow RP
  4. Paulina Adamczyk - kurator cyklu Mistrzowie Architektury w latach 2014-2017
  5. Tomasz Studniarek - prezes SARP Katowice w latach 2003-2009

Dyskusję poprowadzą Justyna Boduch i Wojciech Fudala z zarządu katowickiego oddziału SARP.

Data: 17 września 2021 r., godz. 18:00

Miejsce: Narodowa Biblioteka Techniczna, ul. Technická 2710/6, 160-80 Praha 6, Czechy

    Więcej o:

Skomentuj:

Wernisaż wystawy o cyklu Mistrzowie Architektury - Praga, 17.09.2021 r.