Baza kajakarska w Augustowie - dynamiczna bryła nad Nettą
Augustów doczekał się bazy kajakarskiej z prawdziwego zdarzenia. Oryginalne, wykończone deską z modrzewia syberyjskiego dynamiczne bryły wywołują skojarzenia z ruchem.

Augustów jest wymarzonym miejscem do uprawiania kajakarstwa. Malownicze szlaki kajakowe na terenie Puszczy Augustowskiej przyciągają coraz więcej miłośników tego sportu. Miastu brakowało jednak bazy kajakarskiej z prawdziwego zdarzenia. Wszystko zmieniło otwarcie pod koniec września 2019 roku nowoczesnego Ośrodka Sportów Wodnych. Obiekt powstał przy zachodnim bulwarze rzeki Netty, w malowniczym zakolu rzeki, która stanowi fragment zabytkowego Kanału Augustowskiego.
W 2016 roku zorganizowano konkurs architektoniczny. Zadaniem było opracowanie koncepcji ośrodka sportów wodnych - bazy kajakarzy - oraz całościowego zagospodarowania sąsiadujących terenów rekreacyjnych. Zwyciężył projekt pracowni PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne.




Baza kajakarzy to zaplecze oraz miejsce treningów i spotkań lokalnego klubu kajakarskiego. Organizowane są tu także zawody i imprezy sportowe. Architekci zaprojektowali jednokondygnacyjny budynek na planie zbliżonym do trójkąta. Dach płaski posiada lekki spadek w kierunku podłużnym. Zróżnicowana wysokość obiektu jest odzwierciedleniem mieszczących się w nim funkcji - budynek jest wyższy w części magazynowo-warsztatowej. Pozostałe pomieszczenia - zaplecze treningowe; szatnie, siłownia z panoramicznym widokiem na wodę; pomieszczenie klubowe; magazyn sprzętu sportowego; toaleta publiczną obsługująca odwiedzających sąsiednie tereny rekreacyjne - są niższe.
Zwraca uwagę charakterystyczna forma, wywołująca skojarzenia z ruchem i dynamiką. Pochyłe ściany tworzą charakterystyczne podcienia, podkreślając wejścia i kadrując widoki. Budynek zmienia się w zależności od miejsca, z którego patrzymy.
Bryła hangaru na łodzie nawiązuje do budynku bazy kajakarskiej. Dynamiczna forma obiektu przechodzi z jednej strony w mini trybunę, umożliwiając wejście na dach hangaru gdzie zlokalizowano taras widokowy. Budynek posiada dwa pomosty do korzystania ze sprzętu wodnego, oraz przestrzeń magazynową dla łodzi motorowych.







Zarówno budynek bazy kajakarzy, jak i hangar na łodzie, wykończono naturalnym materiałem - deską z modrzewia syberyjskiego. Horyzontalny układ desek podkreśla dynamikę bryły a naturalna kolorystyka harmonijnie pomaga wpisać ją w otaczający krajobraz. Dach budynku bazy kajakarskiej został wykonany jako dach zielony, ekstensywny. Wnętrza utrzymano w surowej, minimalistycznej stylistyce.




Inwestycja w Augustowie została podzielona do realizacji na kilka etapów. Baza kajakarska jest pierwszym z nich. Docelowo ma powstać nowe zagospodarowanie Błoni nad rzeką Nettą, obejmujące boisko wielofunkcyjne, pumptrack, plac zabaw i miejsca odpoczynku dla mieszkańców i turystów.




----
Baza kajakarska w Augustowie, Polska, 2019
Autorzy:
architekci:
arch. Przemysław Sokołowski (PSBA)
arch. Jakub Zygmunt (INOONI)
arch. Martyna Lenart-Zygmunt
konstrukcja: PRO-DETAN s.c.
instalacje sanit..: LATUS Agata Zielińska
instalacje elek.: PROELMAR Marek Alf
inwestor: Miasto Augustów
zdjęcia: Bartosz Dworski
- Więcej o:
![Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko. Duża czatownia od strony wschodniej. Proj. 55Architekci Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko. Proj. 55Architekci]()
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Architektura, która integruje się z otoczeniem
![Dom Turysty w Augustowie (dziś Zajazd Hetman). Proj. Maciej Nowicki Dom Turysty w Augustowie (dziś Zajazd Hetman). Proj. Maciej Nowicki]()
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
![Hala Sportowa w Tarnowskich Górach Hala Sportowa w Tarnowskich Górach]()
Sport w mniejszym mieście. Hala sportowa w Tarnowskich Górach
![Pawilon Ogród Szeląg w Poznaniu. Proj. wiercinski-studio ( Adam Wierciński ) Pawilon Ogród Szeląg w Poznaniu. Proj. wiercinski-studio ( Adam Wierciński )]()
Pawilon Ogród Szeląg w Poznaniu. Prosty i skromny
![Park Dolina Wkry - space między koronami drzew, czyli ścieżka linowa. Park Dolina Wkry. Spacer w drzewach]()
Spacer w koronach drzew pod Warszawą, czyli Park Dolina Wkry w Pomiechówku
![Barka Cieślika. Proj. Daniel Cieślik ANTA Architekci Barka Cieślika. Proj. Daniel Cieślik ANTA Architekci]()
Barka Cieślika - pokryty trzciną dom architekta
![Dworzec kolejowy Atocha w Madrycie. Dworzec kolejowy Atocha w Madrycie.]()
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
![Żyjące przystanki w Siemiatyczach. Zielone przystanki stanęły tu już w 2017 roku. Żyjące przystanki w Siemiatyczach. Zielone przystanki stanęły tu już w 2017 roku.]()
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Miasto postawiło je w 2017 roku









