Kościół od Coop Himmelb(l)au. Hit czy kit?

W Hainburgu nad Dunajem powstał nowy projekt Coop Himmelb(l)au. Ekspresyjna bryła kościoła Marcina Lutra stanęła w centrum zabytkowego miasteczka. Wyobrażacie sobie taki kościół w którymś z polskich miast?

Forma obiektu swoją inspirację czerpie, z jednej strony, z architektury budynków znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie -  skomplikowana konstrukcja dachu kościoła urozmaica architektoniczny język, którym posługują się, charakterystyczne dla regionu dwuspadowe dachy - z drugiej strony, jego indywidualna geometria podkreśla religijną symbolikę, czego przykładem jest sala nabożeństw w kształcie ogromnego stołu.W konstrukcję dachu zostały włączone trzy świetliki wspierające się na czterech "nogach" tego "stołu", nadając mu w rezultacie oryginalną formę.

Architektura kościoła jest najbardziej wymowna od strony głównej drogi. Pofalowana, szklana fasada zaprasza wiernych do wnętrza. Tu poczucie intymności zostaje symbolicznie zachowane, dzięki ustawieniu tuż za szklana elewacją wolnostojącej, drewnianej ściany. Funkcja obiektu w ramach przestrzeni miejskiej, została wyrażona poprzez podświetlony krzyż, wycięty we wspomnianej drewnianej ścianie.

Kościół Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem

Wnętrze sali nabożeństw jest w stanie pomieścić 50 osób. Za nim znajduje się przeszklony prześwit -  miejsce dla dzieci. Dalej zlokalizowana została sala parafialna. Obie sale -  nabożeństw i parafialna - przedzielone zostały rozsuwanymi drzwiami, które po złożeniu łączą oba pomieszczenia w jednolitą przestrzeń.

Trzecim elementem wchodzącym w skład obiektu, jest budynek, zlokalizowany na przeciwko dwóch głównych sal. Mieszczący zakrystię, biuro pastora, małą kuchnię i inne pomieszczenia zaplecza. Rampa biegnąca między obiektami wiedzie z kolei do parafialnego ogrodu. Ostatnim - czwartym - elementem projektu jest dzwonnica w formie rzeźby, zlokalizowana na przednim dziedzińcu.

A czy Wam podoba się nowa austriacka świątynia?

ZOBACZ TAKŻE:

Kaplica z widokiem na ocean

Architektura sacrum

Lifting po rosyjsku: HIT czy KIT?

Kościół Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem
Więcej o:
Komentarze (24)
Kościół od Coop Himmelb(l)au. Hit czy kit?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kserkses1

  Oceniono 3 razy 3

  Dobra nowoczesna forma nie gryzie się z żadnym zbytkiem. Gdyby tak było, to nigdy nie powstały by budowle romańskie/gotyckie/renesansoe etc. Rozwój sztuki polega na przemijalności stylów ich przenikaniu.
  Ale... Nawiązując do pytania zawartego w tytule - wyobrażacie sobie co w polskim mieście zrobiono by z takim wnętrzem? Dywaniki, kwiatki, neogotyckie ławki z Kalwarii, już nie wspominając o świętych obrazkach i figurkach z gipsu czy innego silikonu - co tam jest teraz modne ;)

 • Gość: volantt

  Oceniono 2 razy 2

  Samego Wolfa Prixa uważam za mojego duchowego ojca architektury (okres 70 - poł. lat 90), ale zdjecie nr 3 mówi samo za siebie - mało tu chyba Wolfa, a dużo asystentów. Widok z krzyżem na metalowe budy - tak nie projektuje światowej klasy architekt, ale jakiś efekciarz, od NURBSowych kształtów, a gdzie wglądy, osie widokowe, granie tłami...?!

 • robotobibok2

  Oceniono 1 raz 1

  @ktos.inteligentny
  Ten kościół nie jest piękny - jak każde 'dzieło' od Coop Himmelb(l)au przypomina rakową narośl na tkance miasta. Jest kolejną post-dekonstruktywistyczną popłuczyną korzystającą z możliwości kreowania wielowymiarowej geometrii w Grasshopper. Ta sama popłuczyna co wysięki z głowy Zahy Hadid.
  Jak chcesz zobaczyć piękny nowoczesny kościół, zobacz sobie Church of Light w Osace, produkcji Tadao Ando.
  lh6.ggpht.com/-bBJoA7k-6Tc/SLxrewWaSlI/AAAAAAAAAEw/vnSNE0G1pnk/Church_of_Light.jpg
  I może być pięknie, nowocześnie, prosto, po ludzku i zachowując sacrum.
  A nie pokazując 'jaki ja Architekt jestem zajebisty i jaki super ze mnie rzeźbiarz'. Jak dla mnie Coop Himmelb(l)au od lat rzeźbią najwyżej w g..wnie.
  @myslacy45 - wyznanie nie ma nic do rzeczy ten kosciół jest takim samym scheiss jak bazylika w Licheniu - ewidentnie katolicka...
  Pozdrawiam

 • frankyy

  Oceniono 1 raz 1

  Lud przywykły do barokowych złoceń czuje się zagubiony w nowoczesnym wnętrzu.

  No bo jak to, matki boski ni ma, witrażów i tych tam aniołów świętych tyż ni ma, dyć to jaki panie śpital abo inksza przechodnia... ech czego nie wymyślom te modernistyczne francuzy.

 • szary212

  Oceniono 1 raz 1

  Ładne bardzo, tylko krzesła wyglądają na niewygodne;)

 • Gość: ree

  Oceniono 1 raz 1

  Coop to Coop. Poza tym jest to kościół ewangelicki, więc forma jak na tę funkcję tym bardziej "niecodzienna". Co do braku uwzględnieniakontekstu - trudno to ocenić bez jakichkolwiek rysunków.

 • Gość: grom

  0

  @myslacy45
  Ty lepiej zacznij się zastanawiać co zrobić z takimi kaszalotami jak Świątynia Opatrzności Boskiej, Bazylika w Licheniu i Sanktuarium w Łagiewnikach. Duży kościół = duży problem kiedy będzie brakowało wiernych.

 • libramartin

  0

  Ciekawy projekt ołtarza, cała bryła świetnie wygląda z zewnątrz. Ma jedynie nadzieję, że budowany jest z niepublicznych pieniędzy.

 • ktos.inteligentny

  0

  Piękne. Architektura swoją nieokreślonością przypomina, że Absolut immanentnie wymyka się ludzkiemu umysłowi i ciągle należy szukać do niego drogi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX