Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża

Zdjęcie wykonane u podnóża Wieży Eiffla w 1900 roku.

Zdjęcie wykonane u podnóża Wieży Eiffla w 1900 roku. (fot: wikimedia commons)

Wieża Eiffla, czyli najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, znany jest prawdopodobnie wszystkim. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę nie jest ona dziełem Gustava Eiffla.

Jak wysoka jest Wieża Eiffla?

30 czerwca 1887 roku, na przygotowanych zawczasu fundamentach, rozpoczęto wznoszenie niezwykłej konstrukcji ze stali. Prace ukończono po niespełna dwóch latach, a uroczyste otwarcie Wieży Eiffla miało miejsce 31 marca 1889 roku podczas odbywającej się w Paryżu wystawy światowej. Budzący dziś bezgraniczny zachwyt 300-metrowy obiekt początkowo przyjmowany był w najlepszym wypadku sceptycznie.

Wieża Eiffla - osiągnięcie techniki czy dzieło sztuki?

Angielski malarz i projektant, William Morris pisał, że będąc w Paryżu starał się być jak najbliżej Wieży Eiffla, by uniknąć jej rażącego widoku. Sam Gustave Eiffel, który firmował całe przedsięwzięcie, traktował ją jako osiągnięcie techniki, a nie dzieło sztuki. Prowadziło to do sytuacji dość kuriozalnych. Gdy awangardowy poeta Blaise Cendrars entuzjastycznie wypowiadał się o nowej strukturze, konstruktor uznał to za niesmaczny żart.

Jak wygląda Wieża Eiffla?

Kim byli pomysłodawcy Wieży Eiffla?

Warto pamiętać, iż Wieża Eiffla de facto nie jest dziełem Gustava Eiffla. Pomysłodawcami najwyższej ówczesnej budowli świata byli dwaj zatrudnieni w jego biurze projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wspólnie ze swym szefem zgłosili w 1884 roku patent zarejestrowany pod numerem 164364. Jeszcze w tym samym roku Eiffel odkupił od swoich pracowników prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.

Udział polskiego wynalazcy w walce o zachowanie Wieży Eiffla

Niewiele osób pamięta dziś o zasługach dwóch pracowników biura Gustava Eiffla i o tym, że samą budową kierował jeden z nich - M. Koechlin. Stosunkowo mało znany jest także fakt udziału polskiego wynalazcy, Juliana Ochorowicza, w walce o zachowanie wieży. Pamiętajmy, że Wieża Eiffla była wznoszona jako konstrukcja tymczasowa, mająca przede wszystkim uświetnić wystawę światową w Paryżu. Gustav Eiffel, chcąc ochronić swe dzieło, udostępnił je dla potrzeb laboratorium meteorologicznego i aerodynamicznego. Jednak do odstąpienia od planów rozbiórki przekonały ostatecznie władze francuskie dopiero udane eksperymenty z telegrafem bez drutu, w których udział brał właśnie Julian Ochorowicz.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Paryż, światowa stolica kultury i mody od stuleci wyznacza też trendy w architekturze, także tej nowoczesnej. Mimo wielu zabytków nie boi się awangardowych budynków, które wzbudzają kontrowersje wśród tradycjonalistów - jak choćby szklana piramida I. M. Pei stojąca przed XVII-wiecznym Luwrem, czy Centrum Pompidou, wyglądające jak fabryka w środku Paryża. Architektura w Paryżu TOP 10 - przewodnik po budynkach
  • Poruszająca się na wietrze 380-metrowa wieża Phyte byłaby sporym kontrastem dla statycznej, 324-metrowej wieży Eiffla Ruchoma wieża w Paryżu
  • Platforma na Wieży Eiffla to tylko manifest
Skomentuj:
Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły