Wieża Eiffla ma 125 lat! Nieznana historia ikony Paryża

07.04.2014 10:22
Zdjęcie wykonane u podnóża Wieży Eiffla w 1900 roku.

Zdjęcie wykonane u podnóża Wieży Eiffla w 1900 roku. (fot: wikimedia commons)

Wieżę Eiffla znają prawdopodobnie wszyscy. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę nie jest ona dziełem Gustava Eiffla.

Wieża Eiffla, jeden z symboli Paryża, obchodzi w tym roku swe 125 urodziny. 30 czerwca 1887 roku, na przygotowanych zawczasu fundamentach, rozpoczęto wznoszenie niezwykłej konstrukcji ze stali. Prace ukończono po niespełna dwóch latach, a uroczyste otwarcie miało miejsce 31 marca 1889 roku podczas odbywającej się w Paryżu wystawy światowej. Budzący dziś bezgraniczny zachwyt obiekt początkowo przyjmowany był w najlepszym wypadku sceptycznie.

Angielski malarz i projektant, William Morris pisał, że będąc w Paryżu starał się być jak najbliżej wieży, by uniknąć jej rażącego widoku. Sam Gustave Eiffel, który firmował całe przedsięwzięcie, traktował ją jako osiągnięcie techniki, a nie dzieło sztuki. Prowadziło to do sytuacji dość kuriozalnych. Gdy awangardowy poeta Blaise Cendrars entuzjastycznie wypowiada się o nowej strukturze, konstruktor uznał to za niesmaczny żart.

Rysunek Wieży z 1884 autorstwa M. Koechlina- prawdziwego autora projektu.

Rysunek Wieży z 1884 autorstwa M. Koechlina- prawdziwego autora projektu.

Warto pamiętać, iż Wieża Eiffla de facto nie jest dziełem Gustava Eiffla. Pomysłodawcami najwyższej ówczesnej budowli świata byli dwaj zatrudnieni w jego biurze projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wspólnie ze swym szefem zgłosili w 1884 roku patent zarejestrowany pod numerem 164364. Jeszcze w tym samym roku Eiffel odkupił prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej od swoich pracowników. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.

Niewiele osób pamięta dziś o zasługach dwóch pracowników z biura Gustava Eiffla i o tym, że samą budową kierował jedne z nich- M. Koechlin. Stosunkowo mało znany jest także fakt udziału polskiego wynalazcy, Juliana Ochorowicza, w walce o zachowanie Wieży. Pamiętajmy, że była ona wznoszona jako konstrukcja tymczasowa, mająca przede wszystkim uświetnić wystawę światową w Paryżu. Gustav Eiffel chcąc ochronić swe działo udostępnił je dla potrzeb laboratorium meteorologicznego i aerodynamicznego. Jednak władze francuskie do odstąpienia od planów rozbiórki przekonały ostatecznie dopiero udane eksperymenty z telegrafem bez drutu, w których udział brał właśnie Julian Ochorowicz.

Obecnie władze Paryża nie tylko nie mają zamiaru likwidować Wieży Eiffla, ale nawet planują jej rozbudowę! Na całe szczęście nikt nie chce podwyższać stalowej konstrukcji. Nowa kubatura zostanie najprawdopodobniej w całości ukryta pod ziemią. Na dwóch kondygnacjach zostaną zrealizowane m.in. kasy biletowe, muzeum poświęcone historii obiektu oraz przestrzeń rozrywkowo-edukacyjna dla dzieci.

Przykładowa wizualizacja podziemnej rozbudowy wieży Eiffla

Przykładowa wizualizacja podziemnej rozbudowy wieży Eiffla

Może przy tej okazji warto byłoby upamiętnić faktycznych twórców genialnego projektu? Przecież patrząc na realny wkład w pracę projektową i realizacyjną, powinniśmy dziś mówić nie o Wieży Eiffla, a o Wieży Koechlina...

 

ZOBACZ zdjęcia >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Paryż, światowa stolica kultury i mody od stuleci wyznacza też trendy w architekturze, także tej nowoczesnej. Mimo wielu zabytków nie boi się awangardowych budynków, które wzbudzają kontrowersje wśród tradycjonalistów - jak choćby szklana piramida I. M. Pei stojąca przed XVII-wiecznym Luwrem, czy Centrum Pompidou, wyglądające jak fabryka w środku Paryża. Architektura w Paryżu TOP 10 - przewodnik po budynkach
 • Poruszająca się na wietrze 380-metrowa wieża Phyte byłaby sporym kontrastem dla statycznej, 324-metrowej wieży Eiffla Ruchoma wieża w Paryżu
 • Platforma na Wieży Eiffla to tylko manifest
Komentarze (25)
Wieża Eiffla ma 125 lat! Nieznana historia ikony Paryża
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar
 • avatar

  californian1

  Oceniono 11 razy 9

  "Na dwóch kondygnacjach zostaną zrealizowane m.in. kasy biletowe, muzeum poświęcone historii obiektu oraz przestrzeń rozrywkowo-edukacyjna dla dzieci."

  No k...a naprawdę nie wiem jakimi torami podąża rozumowanie " redaktorów" ale to zdanie jasno sugeruje ze podziemnych poziomów będzie tylko dwa. A na załączonym obrazku jest jak byk - piec w tym trzy użytkowe i dwa parkingi. Jak by nie liczyć dwa z tego nie wyjdzie. Chyba ze od pięciu odejmie się te trzy....

 • avatar

  hubba_hubba

  Oceniono 29 razy 9

  Gustave Eiffel był Francuzem, nie Niemcem, a jego nazwisko wymawia się "efɛl", a nie jakiś "ajfel"! Powinno się pisać "wieża Eiffela", a nie "Eiffla" i czytać "wieża Efela".

 • avatar

  Gość: Ł.

  Oceniono 4 razy 4

  "Gustav Eiffel chcąc ochronić swe działo"
  Hmmm, nie wiedziałem, że Wieża Eiffela to rodzaj broni... Halo, korektorze, budzimy się! ;)

 • avatar

  Gość: aa

  Oceniono 8 razy 2

  Co za gadanie. Zatrudniasz kogoś, komu płacisz i kto wykonuje dla ciebie pracę.

 • avatar

  Gość: Bobrek

  Oceniono 5 razy -3

  Ale JAZDA !!!

 • avatar

  Gość: gość

  Oceniono 7 razy -5

  ...aha...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły