Akademik po niemiecku. Kolorowy i ekologiczny

Budowano go w technologii modułowej, dzięki czemu powstał w zaledwie pięć miesięcy

Z inicjatywą budowy nowego akademika w Heidelbergu w Niemczech wystąpiła organizacja Studentwerk Heidelberg. Pomysł zakładał stworzenie nowego kompleksu, który zajmie stosunkowo małą powierzchnię i jednocześnie pomieści maksymalnie dużą liczbę studentów. Przetarg na jego projekt i budowę wygrała firma LiWooD Heidelberg.

Architekci zaproponowali budowę obiektu w technologii modułowej, która umożliwiła błyskawiczny montaż elementów już na placu budowy. Akademik w Heidelbergu wzniesiono w zaledwie pięć miesięcy.

Cały kompleks składa się z trzech pięciopiętrowych budynków. Projektanci podzielili przestrzeń mieszkalną na pokoje, w których może mieszkać od 1 do 3 osób. W sumie w całym obiekcie mieszka 265 studentów. Prócz strefy mieszkalnej w kompleksie znalazło się także 12 pomieszczeń socjalnych i takich, w których studenci mogą się uczyć w ciszy.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Nowy akademik w Heidelbergufot. Schüco

Budynki mają spójną elewację. Szare bryły ozdobiono jedynie elementami w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym. Kolory mają ułatwić odróżnienie budynków.

Istotnym elementem projektu była ekologia. Budynek wyposażono w energooszczędne okna, pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. Dzięki tej ostatniej akademik jest niemal samowystarczalny energetycznie.

Więcej o:
Komentarze (9)
Akademik po niemiecku. Kolorowy i ekologiczny
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • brytnej

  Oceniono 4 razy 4

  Chyba nie Studentwerk, a Studentenwerk. Studentenwerk (lub ostatnio poprawniej politycznie Studierendenwerk) to nie tyle (tajemnicza?) organizacja, co przyuczelniany zarząd gospodarczy zajmujący się akademikami, stołówkami, stypendio-kredytami socjalnymi, przyuczelniamymi żłobko-przedszkolami, ulgami na bilety czy czasem też urządzeniami sportowymi.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 5 razy 1

  "Tak to robią Niemcy" i na tym można by było zakończyć.
  Pokaz slajdów mówi sam za siebie.

 • Gość: ELDW

  0

  Ładne, proste, funkcjonalne. Szkoda, że Polacy silą się na nie wiadomo co, a potem efekt z tego marny.

 • Gość: Aga

  0

  http://www.liwood.com/en/home.html a tu jest wszystko dokładnie pokazane.

 • Gość: ?

  Oceniono 2 razy 0

  Nie widzę dookoła hektarów "ogniw fotowoltanicznych" i budowli z setkami ton akumulatorów /na noc/...
  Aha to oczywiście w celu osiągnięcia tego "niemal" - jak dla mnie niemal to znaczy jakieś 95 % :-)

 • brytnej

  0

  Zdjęcia pokazują elewacje z frontu i z ukosa. Co z wnętrzami, rozplanowaniem? Indywidualne minimieszkanka czy grupy mieszkalne? Te 12 pomieszczeń socjalnych sugeruje, że to grupy mieszkalne są, ale jakoś tak ich mało, no ale tego się nie dowiemy z artykułu. Tekst mówi trochę banałów i też nic więcej. Wedle EnEV 2014 trudno zbudować w Niemczech budynek, który będzie zużywał wiele więcej, niż minimalną ilość energii. Ale fotowoltaika nawet w Heidelbergu nie ma przy teraz już znacznie obniżonych subwencjach praktycznie żadnego znaczenia dla oszczędności.

 • Gość: fyl

  Oceniono 6 razy -4

  to z kontenerów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX