Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architekci stworzyli dom dla książek! [ZDJĘCIA]

kambi

Biblioteka w niewielkiej wsi Szynwałd może przypominać willę z ogrodem. Może dlatego, że nowy budynek ma integrować mieszkańców i zapraszać ich do środka. Można tutaj wypożyczyć książkę albo spotykać się przy okazji edukacyjnych warsztatów. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014!

Bibliotekę w Szynwałdzie (woj. małopolskie) zbudowano z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie. Jej projekt powstał w biurze Kucia Tyczyński Pracownia Architektoniczna.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie obiektu, który będzie nie tylko wypożyczalnią książek, ale także lokalnym centrum kultury - przestrzenią dla spotkań autorskich, warsztatów edukacyjnych i wystaw.

Działka, na której stanął budynek znajduje się w sąsiedztwie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Dwukondygnacyjny budynek składa się z prostej bryły. Jej szary, dwuspadowy dach ma nawiązywać do lokalnej zabudowy. Z kolei nowoczesny, mocno przeszklony parter ma świadczyć o otwartości obiektu i zachęcać mieszkańców do jego częstych odwiedzin.

Górna część biblioteki jest niemal pozbawiona okien. By zapobiec monotonni architekci przełamali ją w połowie. Elewację parteru ozdobiono pionowymi, drewnianymi żaluzjami, które otaczają niemal cały budynek. Biblioteka stanęła na zboczu, dlatego było możliwe stworzenie wejścia z zewnątrz do obu kondygnacji. Przed budynkiem powstał sporej wielkości plac z miejscami postojowymi dla rowerów i ławkami.

W środku przestrzeń podzielono na dwie strefy. Jedną stanowi biblioteka, a drugą wysoka na dwie kondygnacje sala, która jednocześnie może pomieścić nawet 150 osób. W sumie nowa biblioteka ma 700 m kw. powierzchni.

Zaledwie 30 kilometrów dalej znajduje się najpiękniejszy budynek Małopolski>>
    Więcej o:

Skomentuj:

Architekci stworzyli dom dla książek! [ZDJĘCIA]