Wrocław: nowa szkoła muzyczna już gotowa [WIDEO]
Elegancką bryłę zaprojektowali architekci z biura Maćków Pracownia Projektowa
Budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu zbudowany został zaledwie w 20 miesięcy. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło pod koniec sierpnia. Jednak nie od razu szkoła przyjmie uczniów. Obiekt ciągle czeka na wyposażenie wnętrza. Obecny na uroczystości otwarcia architekt Bartłomiej Witwicki mówił:
To przemiłe uczucie stać w obiekcie wymyślonym przez siebie. Nasze zadanie nie było łatwe. Przede wszystkim ze względów technicznych. Sale koncertowe i ćwiczeniowe muszą spełniać specyficzne warunki akustyczne. Skrzypek nie może przecież grać i słyszeć, jak za ścianą ćwiczy wiolonczelista. Potrzebuje dźwiękoszczelnej sali - tłumaczył architekt.
Z zewnątrz bryła budynku jest skromna. Szare, betonowe ściany ozdobiono jedynie otworami okiennymi. Te grają w elewacji główną rolę. Szerokość okien zmienia się z każdym piętrem, od najszerszej w poziomie parteru po najwęższą na ostatniej kondygnacji.
Stonowaną kolorystykę znajdziemy również wewnątrz. Jedyne kolorowe akcenty to namalowane na ścianach numery pięter, symbole na drzwiach do toalet i szafki dla uczniów.
Wyznaję zasadę, że klimat budynku i jego ostateczny wygląd nadają dopiero jego użytkownicy. Dlatego ostateczny efekt zobaczymy za kilka miesięcy, gdy szkoła zacznie żyć swoim życiem, a korytarze wypełnią się dziećmi - mówi architekt Bartłomiej Witwicki.
Budynek ma siedem kondygnacji. Jedna znajduje się pod ziemią. Projektanci zaplanowali tam część sportową z salą gimnastyczną, siłownią i ścianką wspinaczkową. Na parterze przygotowano pomieszczenia wystawiennicze, salę chóru, stołówkę i salę konferencyjną. Sale lekcyjne znalazły się na wyższych kondygnacjach.
- Więcej o:
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce