Najpiękniejsze budynki z barwionego betonu na świecie. Jeden jest z Polski!

Beton nie musi być szary. Na świecie powstaje coraz więcej budynków, które pokazują ten materiał w innej odsłonie

Konkurs na najpiękniejszy budynek z barwionego betonu na świecie zorganizowała firma LANXESS, która jest największym producentem barwników do betonu. W tym roku przyznano nagrody po raz drugi. Wśród laureatów znalazł się jeden budynek z Polski.

Pierwszą nagrodę zdobył obiekt z Japonii. Alp to kompleks apartamentów, zaprojektował go architekt Akihisa Hirata. Znajduje się on w Akabane w Tokio. Architekt nadał mu nieregularny kształt. Ostre zakończenia mają nawiązywać do będących nieodłączną częścią japońskiego krajobrazu górskich szczytów. Sam dach ma sprawiać wrażenie, jakby został ukształtowany siłami natury. Dodatkowo jego ostre kształty sprawiają, że budynek wtapia się krajobraz dzielnicy, która zdominowana jest przez dość chaotyczną zabudowę.

Architekt zdecydował się zabarwić beton na delikatny, antracytowy kolor, który spowodował, że budynek zdaje się przypominać bryłę węgla. Monotonię betonowej elewacji przełamano licznymi oknami, które dobrze doświetlają wnętrze budynku.

Jury uzasadniając swój wybór doceniło budynek za "wyrażenie głębokiego zrozumienia dla wzajemnych relacji między tym co naturalne i tym, co stworzone przez człowieka".

Drugie miejsce w konkursie zdobyła siedziba firmy Daum Kakao z wyspy Czedżu w Korei Południowej. Biurowiec swym wyglądem przypomina bardziej hotel lub centrum uzdrowiskowe. Obiekt zaprojektował architekt Minsuk Cho. Inspirował się on wyspą, na której znajduje się siedziba firmy, jej powierzchnią z licznymi skałami wulkanicznymi i jaskiniami.

Do otoczenia budynku nawiązano kolorem betonu. Architekt zdecydował się wykorzystać ciepłe odcienie piasku i miedzi. W sumie w biurowcu pracuje 350 osób, które często porzuciły swoje domy w kontynentalnej Korei przeprowadzając się na południową wyspę.

ZOBACZ ZDJĘCIA NAGRODZONYCH BUDYNKÓW>>

Druga nagroda: siedziba firmy Daum Kakao w Korei Południowej, proj. Mass Studies ArchitectsSiedziba firmy Daum Kakao (fot. LANXESS)

Ostatnie miejsce na podium w konkursie zajął budynek z Polski. Trzecie miejsce zdobyła siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Projekt budynku powstał w pracowni Konior Studio.

Siedziba NOSPR znajduje się w centrum Katowic. Beton, z którego wykonano ściany zabarwiono na kolor antracytowy. W środku zbudowano ogromną salę koncertową, którą otacza liczący pięć kondygnacji budynek z foyer umieszczonym w atrium. Obiekt wyposażono w bibliotekę, salę konferencyjną, restaurację i pomieszczenia biurowe.

Więcej o:
Komentarze (7)
Najpiękniejsze budynki z barwionego betonu na świecie. Jeden jest z Polski!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • cudaarchitektury

  Oceniono 10 razy 8

  Budynek firmy Daum Kakao bardzo ciekawie się prezentuje. Barwiony beton nadaje obiektom niezwykłego wyglądu. Ciekawe czy w Polsce będzie powstawało więcej budynków z zastosowaniem barwionego betonu? Równie oryginalne i pomysłowe budynki znajdują się na cudaarchitektury.pl

 • art_102

  Oceniono 8 razy 2

  NOSPR, jaki barwiony beton? Przecież elewacja jest z wypalanej cegły. Wnętrze jest z betonu.

 • Gość: sphinx

  Oceniono 12 razy 2

  Szczerze mówiąc zdecydowanie bardziej podoba mi się to drugie miejsce od pierwszego. Ten dom w Tokio może i ma ciekawą bryłę, ale wg. mnie niezbyt dobrze wpisuje się w otoczenie. Jednak to prawda, że architekci nigdy nie będą dobrymi urbanistami...

 • mirek1995

  Oceniono 2 razy 0

  Siedziba Daum Kakao bardzo barszo fajny , ten pierwszy stanowczo nie.

 • adamadamczyk123

  Oceniono 3 razy -3

  Strasznie to wygląda nie chciałabym zamieszkać w takiej betonowej bryle.

 • romek sz

  Oceniono 9 razy -3

  W domach z betonu nie ma wolnej miłości.

 • tatetato13

  Oceniono 8 razy -4

  Zrobiono kiedyś eksperyment. Pobudowano świniom trzy chlewiki, z drewna, cegły i betonu. Przyszła noc świnie schowały sie w drewnianym. Rozebrali go, na druga noc schowały się w ceglanym, rozebrali go, do betonowego nie weszły, zamieszkały na dworze. Tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX