30 tys m3 betonu i 2 miesiące badań laboratoryjnych. Centrum Kulturalne Jordanki
Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu to jeden z najważniejszych obiektów architektonicznych, które powstały w Polsce w ubiegłym roku. Ale zanim powstało, jego budowa wymagała mnóstwo przygotowań, w tym... kilku miesięcy badań laboratoryjnych.


![Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu, projekt Menis Arquitectos [(c)Roland Halbe; Veroeffentlichung nur gegen Honorar, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/es/20233340-centrum-kulturalno-kongresowe-jordanki-w-toruniu.jpeg)







![Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu, projekt Menis Arquitectos [(c)Roland Halbe; Veroeffentlichung nur gegen Honorar, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/ez/20233351-centrum-kulturalno-kongresowe-jordanki-w-toruniu.jpeg)




Toruńskie Centrum na Jordankach na naszych łamach gościło już kilkukrotnie - to jeden z najważniejszych polskich budynków, które powstały w ubiegłym roku. Zaprojektowany przez pracownię Menis Arquitectos budynek ma na swoim koncie także wiele prestiżowych nagród architektonicznych, m.in w konkursie na BRYŁĘ ROKU 2015 otrzymał I miejsce w kategorii Nagroda Jury i II miejsce w kategorii Nagroda Internautów).
Główna bryła budynku to biała, dynamiczna, betonowa bryła, w której wydrążono wewnętrzne przestrzenie wykonane w unikalnej technice pikado opracowanej przez głównego architekta obiektu Fernando Menisa. Inspiracją do takiego rozwiązania był... polski żurek podawany w wydrążonym bochenku chleba.
Ale zanim można było rozpocząć prace budowlane trzeba było przeprowadzić mnóstwo prac przygotowawczych, które miały za zadanie opracowanie odpowiednich rozwiązań.
Zewnętrzne ściany zostały wykonane z betonu z widocznym odbiciem drewnianego szalunku. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny forma Cemex, która dostarczała beton na plac budowy we współpracy z pracownią architektoniczną przeznaczyła blisko dwa miesiące na badania laboratoryjne, których celem było opracowanie takiego składu betonowej mieszanki, która w ostatecznym wyniku da pożądaną barwę i fakturę.
Największe wrażenie robią chyba jednak ściany w technice pikado wykorzystujące pokruszoną cegłę zatopioną w betonie. Wybudowanie takich ścian również stanowiło poważne wyzwanie. Beton musiał w szalunku szczelnie wypełnić przestrzenie między fragmentami cegieł wynoszące ok 1 cm szerokości. Także tutaj trzeba było opracować specjalną mieszankę z w skład której wchodziło łamane kruszywo melafirowe o maksymalnym ziarnie wielkości 5 mm.
W Centrum Kongresowym nie mogło też zabraknąć specjalnych rozwiązań służących akustyce. Główna sala w budynku posiada sufit wykonany z ruchomych elementów, które można dowolnie podnosić i opuszczać, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt akustyczny w zależności od rodzaju wydarzenia, które odbywa się na scenie.
W sali prób natomiast pojawiły się specjalne dyfuzory powodujące rozprzestrzenianie się dźwięku. Znalazły się one w ścianie wysokiej na 10 metrów i grubej na 10-20 cm. Także ta ściana ma na swojej zewnętrznej ścianie rysunek deskowania, a specyfika budowy wymagała, aby cała ściana powstała poprzez jednorazowego betonowania.
W sumie podczas budowy firma CEMEX dostarczyła ponad 30 tys. m3 betonu, wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię betonu na miejscu budowy. Beton to dziś jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, po który bardzo chętnie sięgają z całego świata, a toruńska realizacja pokazuje, że ciągle istnieją nowe, twórcze metody jego wykorzystania, a sam beton jest materiałem, o wielu możliwościach i dającym dużą swobodę twórczą.
- Więcej o:
Polski Cement w Architekturze [ZBIERANIE NOMINACJI]
[TORUŃ] W XIX-wiecznym browarze powstaną nowoczesne lofty
Najpiękniejsze budynki z barwionego betonu na świecie. Jeden jest z Polski!
ICHOT Brama Poznania. Wielkie otwarcie betonowej kostki! [ZDJĘCIA]
Minimalizm w pełni. Eleganckie wnętrza luksusowego butiku
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki