Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

30 tys m3 betonu i 2 miesiące badań laboratoryjnych. Centrum Kulturalne Jordanki

red

Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu to jeden z najważniejszych obiektów architektonicznych, które powstały w Polsce w ubiegłym roku. Ale zanim powstało, jego budowa wymagała mnóstwo przygotowań, w tym... kilku miesięcy badań laboratoryjnych.

Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu
Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu
fot. REPLISIA

Toruńskie Centrum na Jordankach na naszych łamach gościło już kilkukrotnie - to jeden z najważniejszych polskich budynków, które powstały w ubiegłym roku. Zaprojektowany przez pracownię Menis Arquitectos budynek ma na swoim koncie także wiele prestiżowych nagród architektonicznych, m.in w konkursie na BRYŁĘ ROKU 2015 otrzymał I miejsce w kategorii Nagroda Jury i II miejsce w kategorii Nagroda Internautów).

Główna bryła budynku to biała, dynamiczna, betonowa bryła, w której wydrążono wewnętrzne przestrzenie wykonane w unikalnej technice pikado opracowanej przez głównego architekta obiektu Fernando Menisa. Inspiracją do takiego rozwiązania był... polski żurek podawany w wydrążonym bochenku chleba.

Ale zanim można było rozpocząć prace budowlane trzeba było przeprowadzić mnóstwo prac przygotowawczych, które miały za zadanie opracowanie odpowiednich rozwiązań.

Zewnętrzne ściany zostały wykonane z betonu z widocznym odbiciem drewnianego szalunku. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny forma Cemex, która dostarczała beton na plac budowy we współpracy z pracownią architektoniczną przeznaczyła blisko dwa miesiące na badania laboratoryjne, których celem było opracowanie takiego składu betonowej mieszanki, która w ostatecznym wyniku da pożądaną barwę i fakturę.

Największe wrażenie robią chyba jednak ściany w technice pikado wykorzystujące pokruszoną cegłę zatopioną w betonie. Wybudowanie takich ścian również stanowiło poważne wyzwanie. Beton musiał w szalunku szczelnie wypełnić przestrzenie między fragmentami cegieł wynoszące ok 1 cm szerokości. Także tutaj trzeba było opracować specjalną mieszankę z w skład której wchodziło łamane kruszywo melafirowe o maksymalnym ziarnie wielkości 5 mm. 

W Centrum Kongresowym nie mogło też zabraknąć specjalnych rozwiązań służących akustyce. Główna sala w budynku posiada sufit wykonany z ruchomych elementów, które można dowolnie podnosić i opuszczać, tak by osiągnąć jak najlepszy efekt akustyczny w zależności od rodzaju wydarzenia, które odbywa się na scenie.

W sali prób natomiast pojawiły się specjalne dyfuzory powodujące rozprzestrzenianie się dźwięku. Znalazły się one w ścianie wysokiej na 10 metrów i grubej na 10-20 cm. Także ta ściana ma na swojej zewnętrznej ścianie rysunek deskowania, a specyfika budowy wymagała, aby cała ściana powstała poprzez jednorazowego betonowania.

W sumie podczas budowy firma CEMEX dostarczyła ponad 30 tys. m3 betonu, wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię betonu na miejscu budowy. Beton to dziś jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, po który bardzo chętnie sięgają z całego świata, a toruńska realizacja pokazuje, że ciągle istnieją nowe, twórcze metody jego wykorzystania, a sam beton jest materiałem, o wielu możliwościach i dającym dużą swobodę twórczą.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

30 tys m3 betonu i 2 miesiące badań laboratoryjnych. Centrum Kulturalne Jordanki