Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

[TORUŃ] W XIX-wiecznym browarze powstaną nowoczesne lofty

Piotr Nef

W sercu historycznego Torunia przy ulicy Piernikarskiej powstaną nowe mieszkania. Będzie to możliwe dzięki adaptacji i nadbudowie istniejących zabudowań XIX-wiecznego browaru i zabytkowych kamienic przełomu XVII/XVII wieku. W istniejących wnętrzach oraz w części dobudowanej zlokalizowanych będzie łącznie 47 lokali mieszkaniowych a także położoną w parterze i piwnicach przestrzeń usługową.

Tak mogą wyglądać lofty w Starym Browarze w Toruniu
Tak mogą wyglądać lofty w Starym Browarze w Toruniu
SOBOCIŃSKI ARCHITEKCI

Inwestycja obejmie zabudowania browaru przy ulicy Piernikarskiej oraz dwie przyległe kamienice. Od lat dziewięćdziesiątych budynki browaru stoją opuszczone i niszczeją. Planowane prace zakładają zachowanie istniejących zabudowań oraz ich nadbudowę na cele mieszkalne.

Autorem projektu jest pracownia Sobociński Architekci z Torunia. W istniejących piwnicach oraz parterach zaplanowana została część usługowa. Wyżej będzie znajdować się 47 lokali mieszkalnych. W narożniku od strony ulicy Browarnej zostaną one wkomponowane w istniejącą bryłę budynku starego browaru i kamienic i będą doświetlone poprzez istniejące otwory okienne.

W części od ulicy Wielkie Garbary istniejąca niska zabudowa zostanie podwyższona do wysokości pięciu kondygnacji. Rozbudowa została zaprojektowana w nowoczesnej formie w postaci ułożonych jeden na drugim prostopadłościanów z dużymi powierzchniami przeszkleń. Dobudowana część będzie silnie skontrastowana z istniejącą historyczną zabudową. Ostatnia kondygnacja została wycofana poza lico budynku oraz zaprojektowana w białym kolorze - obydwa zabiegi optycznie obniżą bryłę budynku.

Nowoprojektowane części budynku to współczesna forma, składająca się z umieszczonych obok siebie i nad sobą wysuwanych oraz cofniętych sześcianów obłożonych blachą w kolorze grafitowym, z dużymi przeszkleniami. Schodkowo ukształtowana bryła budynku w części narożnej ma na celu jak największe odsłonięcie części zabytkowej browaru oraz komina. Rozbicie bryły ostatniej kondygnacji mieszkalnej otwiera perspektywę widokową na komin również z ul. Przedzamcze - opisują swój projekt architekci z pracowni Sobociński Architekci.

Zobacz jak dziś wyglądają zabudowania starego browaru w Toruniu:

Skomentuj:

[TORUŃ] W XIX-wiecznym browarze powstaną nowoczesne lofty