Santiago Calatrava zaprojektował Muzeum Jutra dla Rio de Janeiro. Będzie nową ikoną miasta?

W brazylijskim Rio de Janeiro trwa właśnie zakrojony na szeroką skalę program rewitalizacji miasta. Jednym z projektów mających poprawić miejską tkankę jest zaprojektowane przez wybitnego architekta Santiago Calatravę Muzeum Jutra zlokalizowane na molo w historycznej części miasta. To tutaj rodziło się Rio, a dziś rodzi się jego nowe oblicze miasta ukierunkowanego na rozwój nauki, kultury i sztuki.

Santiago Calatrava znany jest z charakterystycznych form, które nadaje swoim budynkom. Są białe, miękkie, ale jednocześnie dynamiczne i trochę agresywne. Przypominają monstrualnych rozmiarów szkielety wymarłych istot. Dokładnie taki jest też realizowany w Rio de Janeiro projekt Muzeum Jutra.

Placówka ta stawia sobie za zadanie analizowanie naszej historii i dnia dzisiejszego, a w wyniku analizy zaobserwowanych zjawisk próbuje odpowiedzieć na pytanie jak nasze życie będzie wyglądało w przeciągu najbliższych 50 lat oraz co można zrobić, aby ta przyszłość była jak najlepsza.

Budynek zlokalizowano na molo, a dokładnie rzecz ujmując na płytkim zbiorniku wodnym, który przykryje większość jego powierzchni. Usytuowana prostopadle do nabrzeża bryła odważnie wbija się w morze niczym flagowy okręt.

Tak jak w innych jego realizacjach, także tutaj dostajemy mocno rzeźbiarską formę pełną ostrych wypustek niczym ości rybiego szkieletu. W tym projekcie zostały dodatkowo ożywione. Będą zmieniać swoją pozycję wraz ze zmianą pozycji słońca, aby znajdujące się na nich ogniwa mogły jak najlepiej wykorzystywać energię słoneczną. Budynek ma też mnóstwo innych "zielonych funkcji". Przykładem może być tutaj chociażby system chłodzenia oparty na wykorzystywaniu wody z zatoki, który przy okazji  będzie filtrował zatokę z zanieczyszczeń.

Wnętrze obiektu składa się z dwóch poziomów. Na dolnym zlokalizowane będą audytorium, wystawy czasowe, przestrzeń do działań badawczych i edukacyjnych oraz restauracja, sklep i zaplecze administracyjne. Na wyższej kondygnacji, na którą zwiedzający będą dostawali się po rampach znajdzie się wystawa stała, kawiarnia oraz punkt widokowy z panoramicznym widokiem.

ZOBACZ WIZUALIZACJE I ZDJĘCIA Z BUDOWY>>>

Zdjęcie Bosch PST 650 Zdjęcie DEWALT DW333K Zdjęcie JET JSS-16
Bosch PST 650 DEWALT DW333K JET JSS-16
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (16)
Santiago Calatrava zaprojektował Muzeum Jutra dla Rio de Janeiro. Będzie nową ikoną miasta?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Anonim

  Oceniono 5 razy 5

  Świetna sprawa z tym oczyszczaniem wody z zatoki! :)

 • Gość: klaps

  Oceniono 8 razy 4

  Calatrava jest rzezbiarzem. Ale jego realizacje po prostu działają. Tutaj widac wyrażnie kilka jego charakterystycznych motywów/ chwytów: łuki, symetrie, biel, woda, kinetyka, ruchome dachy itd. ale to wszystko działa i czaruje i jest tak bardzo klasyczne a jednoczesnie tak bardzo futurystyczne. doświadczenie jego budynkow jest wspaniałe.

 • Gość: fos

  Oceniono 13 razy 1

  nie podoba mi się taka architektura

 • Gość: gość

  Oceniono 11 razy 1

  ale to jest brzydkie

 • Gość: WTF

  Oceniono 4 razy 0

  Prace Calatravy mają w sobie coś organicznego, zupełnie tak jakby budynek kiedyś żył i stał z biegiem czasu skamieliną. Tylko jeden rodzaj inżynierii przychodzi mi na myśl, który można do tej twórczości porównać: statek kosmiczny z uniwersum Aliena i sama postać obcego wymyślona przez Hansa Gigera

 • Gość: Damian

  Oceniono 8 razy 0

  Wow. To jest takie brzydkie. Nie mam żadnych racjonalnych, obiektywnych argumentów. Po prostu jest to okropne.

 • Gość: kolo

  Oceniono 3 razy -1

  Jedynie co mi nie pasuje to ten prostokatny polwysep. Nie harmonizuje ani z zatoka ani z budynkiem.

 • Gość: Woldas

  Oceniono 1 raz -1

  Niestety, wypada słabo na tle poprzednich prac Calatravy... nudna sylweta, której brakuje rzeźbiarskiego polotu z poprzednich dzieł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX