Już 2 500 zniszczonych obiektów. Bezcenne zabytki ofiarą działań Państwa Islamskiego

Według szacunków UNESCO od początku konfliktu dżihadyści Państwa Islamskiego zniszczyli już około 2 500 bezcennych zabytków, z których część liczyła nawet kilka tysięcy lat. Działania te zostały ze względu na swą skalę niespotykaną od czasów II Wojny Światowej oraz bezpowrotne zniszczenie światowego dziedzictwa kultury nazwane zbrodnią wojenną.

Największą ofiarą każdego konfliktu zbrojnego jest zawsze ludność. W cieniu tego dramatu na liście ofiar pojawia się jednak także dziedzictwo kulturowe. Państwo Islamskie w ramach swoich działań zniszczyło już około 2 500 bezcennych zabytków głównie na terenie Syrii i Iraku.

Nie widzieliśmy czegoś podobnego od czasów II wojny światowej. Myślę, że to największa próba najbardziej brutalnej i systematycznej destrukcji światowego dziedzictwa - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa.

W sobotę światło dzienne ujrzało kolejne nagranie, w którym dżihadyści niszczą pozostałości po starożytnym mieście asyryjskim Nimrud założone w XIII wieku p.n.e. i będące jedną z kolebek ludzkiej kultury i cywilizacji.

Na liście zniszczonych obiektów są też m.in kościół św. Eliana w pobliżu miasta Al-Karjatein wybudowany w 432 roku oraz mauzoleum Szkafa w Palmirze mające ponad 500 lat.

Większość swoich działań bojownicy ISIS nazywają "oczyszczeniem terytorium z obiektów o nieislamskim charakterze".

Bardzo prosimy o zachowanie kultury w komentarzach pod artykułem i nie osądzanie całych grup religijnych lub etnicznych. Znaczna część zwykłej ludności jest przeciwna działaniom skrajnych radykałów. Wielu z nich stara się uchronić najcenniejsze zabytki np. przenosząc to co jest możliwe do przetransportowania w ukrycie. Niestety wielu z nich, w tym także wyznawcy Islamu za takie działania straciło swoje życie.

Więcej o:
Komentarze (5)
Już 2 500 zniszczonych obiektów. Bezcenne zabytki ofiarą działań Państwa Islamskiego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: karramba

  Oceniono 10 razy 4

  ISIS jest wspierane przez CIA (USA i Niemcy). Nie zdziwiłbym się jakby te filmiki też były kręcone i rozpowszechniane przez CIA - jako pretekst do wojny

 • dunimir

  Oceniono 7 razy 3

  Cala ta pseudo-Europa (UE), powinna na kolanach dziekowac Rosjanom za szybkie rozprawianie sie z islamskim fanatyzmem… i moze sie kiedys naucza ze USA nie jest az takim przyjacielem jak propaganda to promuje.

 • rogan

  Oceniono 5 razy 3

  ISIS = USA

 • Gość: woops

  Oceniono 5 razy 3

  Ja nie rozumiem, niszczyć, palić, zabijać, prowadzić wojny, gwałcić, sprawiać ból... w imię czego? To głupie i bez sensu.

 • Gość: roner

  Oceniono 5 razy 3

  Chce się jedynie powiedzieć - i co oni najlepszego narobili? Na własne życzenie ogołacają te ziemie z najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych. Jak oni wyobrażają sobie przyszłość? Kiedy kurz wojny opadnie, a ISIS zostanie pokonane - ciekawe jak to wpłynie na ludność lokalną. Koniec końców niektóre z tych zabytków nie zostały nawet postawione przez "obcych", lecz przez ich przodków sprzed czasów przyjęcia islamu. Przecież ci terroryści zniszczyli nawet jakieś zabytkowe meczety (ktoś zna powód? Walka szyitów z sunnitami, czy co?)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX