Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Starożytne miasto wyłoni się spod wody

ucho - GAZETA DOM

Seuthopolis - niesamowity projekt odsłonięcia starożytnego miasta z dna zbiornika wodnego.

Tilev Architects - Seuthopolis, Bulgaria
Tilev Architects - Seuthopolis, Bulgaria
Tilev Architects - Seuthopolis, Bulgaria

Seuthopolis było starożytnym trackim miastem, mieszczącym się na terytorium dzisiejszej Bułgarii. Jego ruiny zostały odkryte w 1948 roku podczas budowy zapory wodnej. Sześć lat później zniknęły one pod wodami sztucznego zbiornika. Projekt odsłonięcia zalanego miasta narodził się w tym roku w głowie bułgarskiego architekta Tilewa.

Pomysł zakłada budowę okrągłego wału o średnicy 420 metrów i wysokości ponad 20 metrów. Następnie osuszono by jego wnętrze, w celu odsłonięcia pozostałości starożytnego miasta. Sącząca się poprzez przegrody woda ma być usuwana za pomocą pomp zasilanych z elektrowni wiatrowych.

Stworzona w ten sposób "dziura w wodzie" miałaby się stać niezwykłą atrakcją turystyczną. Niewidoczna podczas normalnego rejsu, dopiero w momencie podpłynięcia dostatecznie blisko, odsłaniałaby kilkunastometrową przepaść mieszczącą ruiny sprzed 2400 lat. Wewnątrz znalazłoby się również miejsce dla luksusowego hotelu, restauracji i przestrzeni wystawienniczej skomunikowanych za pomocą panoramicznych wind z widokiem na dno jeziora. Liczni inwestorzy wyrazili już podobno chęć pomocy w realizacji projektu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Starożytne miasto wyłoni się spod wody