Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prosta Tower - biurowiec w cieniu kolosa: HIT, czy KIT?

luidi

Pogranicze Woli i Centrum staje się dzielnicą wieżowców. W gąszczu ścisłej zabudowy pojawił się nowy charakterystyczny gmach, to biurowiec Prosta Tower z pracowni Stefana Kuryłowicza. Jedną z elewacji dzieli z olbrzymim blokiem mieszkalnym JW Construction.

Lokalizacja wieży niestety potęguje wizualny chaos, choć nie można odmówić spektakularności widoku zurbanizowanej tkanki miejskiej.
Biurowiec Prosta Tower w Warszawie
foto. Patryk D. Zaremba

Wieża usytuowana jest - zgodnie z podpowiedzią w nazwie - przy ulicy Prostej, w ścisłym sąsiedztwie budynku mieszkalnego Łucka City i d. zakładów Norblina. Pierwotnie projektowana była z myślą o apartamentach, ale kryzys na rynku nieruchomości sprawił, że inwestor zdecydował się umieścić w nim biura. W rezultacie powstał budynek biurowy - jak mówią architekci w opisie projektu - typu "butik", czyli nowoczesny, umiarkowanej wielkości obiekt o charakterystycznych rozwiązaniach przestrzenno - funkcjonalno - konstrukcyjnych.

Prosta Tower, to doklejony do budynku Łucka City (kolejna

I właśnie konstrukcja stała się w nim najbardziej charakterystycznym elementem, stanowiącym jednocześnie detal architektoniczny. Pierwotnie, dla funkcji mieszkalnej, projektowana była lekko pofalowana szklana elewacja frontowa. W istniejącym obiekcie główną elewację stanowi betonowa konstrukcja w formie siatki z oczkami w kształcie rombu. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja została wyprowadzona na zewnątrz budynku, co na małej działce umożliwiło swobodę aranżacji poszczególnych pięter. Przeszklenie dwóch bocznych elewacji dało natomiast możliwość dobrego doświetlenia wszystkich wnętrz.

Doklejenie wieży do bocznej elewacji gigantycznego budynku mieszkalnego z lat '90 miało na celu zasłonięcie wspomnianego obiektu i nadanie ulicy Prostej choć fragmentu pierzei. Czy zabieg powiódł się? Czy powstały zlepek form, brył i zróżnicowanie wysokości stanowią atrakcyjne rozwiązanie, czy też chaos przestrzenny został spotęgowany? Czy ciekawa, nowatorska w polskich realiach elewacja-konstrukcja jest atrakcyjnym rozwiązaniem? Zapraszamy do obejrzenia galerii i próby odpowiedzi na powyższe pytania.

luidi

Zobacz także:

Geocentrum we Wrocławiu

Willis Tower - wieżowiec jak elektrownia słoneczna

Skomentuj:

Prosta Tower - biurowiec w cieniu kolosa: HIT, czy KIT?