Najlepszy na świecie most jak model DNA

wolf

Most dla pieszych Helix Bridge w Singapurze uznano na tegorocznym World  Architecture Festival w Barcelonie za najlepszą konstrukcję transportową na świecie. Stalowa kładka ma formę podwójnej helisy, podobnej do tej tworzącej DNA. Znów natura jest najlepszym inżynierem, bo tego typu forma jest bardziej wydajna od zwykłych mostów.

konstrukcja, waf, singapur, most
Helix Bridge - kładka dla pieszych w Singapurze nad zatoką Marina Bay. Uznana za najlepszą konstrukcję dla transportu w ramach World Architecture Festival 2010. Projekt: Cox Rayner Architects i Architects 61
e-architect.co.uk

 

 

Helix Bridge okazał się najlepszym mostemna świecie w barcelońskim WAF deklasując inne obiekty nominowane w kategorii transport. Choć to tylko kładka dla pieszych, to jednak wyznacza nowe spojrzenie na inżynierię przyszłości.

 

 

Most powstał w żywiołowo rozwijającym się południowym fragmencie centrum Singapuru - nazywanym Marina Bay. W ostatnim czasie otwarto tam jeden z najbardziej niesamowitych kompleksów hotelowych z kasynem Marina Bay Sands, który tworzą trzy 55-piętrowe wieże podtrzymujący hektarowy podniebny taras z basenami i ogrodami.

 

 

W okolicy powstaje coraz więcej luksusowych hoteli i kasyn, dlatego już w 2006 roku władze miejskie ogłosiły zamknięty konkurs na projekt kładki dla pieszych. Z 36 prac wybraną projekt stworzony przez konsorcjum pracowni australijskiej Cox Rayner Architects współpracującej z singapurskim biurem Architects 61.

 

 

Ich praca - Helix Bridge - wzoruje się na naturze, by stworzyć najbardziej ekonomiczną konstrukcję. Most tworzą spirale , podwójne helisy, podobne do tych, z których składa się DNA żywych organizmów. Taka konstrukcja zużywa znacznie mniej stali, niż w przypadku zwykłych mostów wspornikowych.

 

 

Plusem spiralnej konstrukcji jest też wykreowanie lekkiej i transparentnej tuby, we wnętrzu której biegnie kładka. Dzięki czemu nad pomostem powstała konstrukcja zadaszenia, wypełnionego w dużej mierze przez szkło - daje ono cień i chroni przed deszczem, co jest bardzo przydatne w tropikalnym klimacie Singapuru.

 

 

Helix Bridge wykonano w całości ze stali nierdzewnej, jednak wieczorami mieni się tysiącami kolorów, bo cała jego konstrukcja wyposażona jest w LED-ową iluminację. Kreują one świetlne wstęgi opasujące całą kładkę. Dodatkową atrakcją mostu są cztery punkty widokowe - w formie wystawionych na zewnątrz platform, z których można podziwiać urzekającą panoramę Marina Bay pełną drapaczy chmur.

 

 

Licząca 280 metrów długości kładka została oddana do użytku 18 lipca 2010 roku. Zbudowano ją pomiędzy Benjamin Sheares Bridge i mostem dla ruchu kołowego Bayfront Bridge, z tym ostatnim styka się w środkowej części.

 

 

wolf


Zobacz też:


Niesamowite konstrukcje: Most przy Zaporze Hoovera

Marina Bay Sands i podniebny basen

Niesamowite konstrukcje: widna dla statków w Szkocji


Skomentuj:

Najlepszy na świecie most jak model DNA