Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ruchoma kładka jak nowoczesna, miejska rzeźba

kambi

W Londynie wiedzą jak dbać o infrastrukturę dla pieszych. Powstała tam kładka, która swym wyglądem przypomina raczej dzieło sztuki niż zwykły most.

Ruchoma kładka w Londynie
Ruchoma kładka w Londynie
źródło: Knight Architects

To chyba jedyna taka kładka na świecie. Most Merchant Square zaprojektowali architekci z pracowni Knight Architects, która specjalizuje się w tworzeniu tego typu konstrukcji. Jej projekt zwyciężył w zorganizowanym w 2012 r. konkursie.

W opuszczonej pozycji kładka niczym specjalnym się nie wyróżnia. Można pomyśleć, że to zwyczajna przeprawa, która umożliwia pieszym pokonanie kanału Grand Union. Ciekawie zaczyna się robić, kiedy konstrukcja zostaje wprawiona w ruch. Obiekt składa się z pięciu głównych elementów, które unoszą się w powietrzu przypominając rozpięte skrzydło ptaka lub japoński wachlarz.

Szerokość kładki to 3 metry. Każda z "belek" waży około 6-7 ton. Pierwsza z nich wznosząc się w powietrzu zmienia swój kąt o 70 stopni. Ostatnia z nich zatrzymuje się na wysokości około 3 metrów dzięki czemu pod całą konstrukcją mogą przepływać niewielkie łodzie.

Projektantom udało się więc stworzyć most, który raz pełni typową funkcję przeprawy dla pieszych, a innym razem przypomina nowoczesną, miejską rzeźbę, która dobrze odnajduje się w towarzystwie stojących w pobliżu budynków.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ruchoma kładka jak nowoczesna, miejska rzeźba