Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]
La Défense to dzielnica Paryża kojarzona dotychczas ze szklanymi fasadami nowoczesnych biurowców. W tej przestrzeni pojawiły się meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego. Ich prostopadłościenne formy zostały wpisane w kontekst otaczającej architektury. Drewniane podesty wraz z pulpitami do pracy usytuowano tak, by wydobyć nietuzinkowe miejskie widoki i stworzyć przyjazną przestrzeń do pracy i odpoczynku.













Paweł Grobelny w swojej paryskiej realizacji Platformes de travail urbaines proponuje nowe spojrzenie na przestrzeń miejską.To przykład projektowania wrażliwego na kontekst i potrzeby użytkowników. Opisywane meble miejskie są wynikiem dostrzeżenia zmian, jakie zachodzą w praktykach użytkowania miasta i stylach życia jego mieszkańców.
Ogólnodostępne miejskie platformy tworzą miejsca do pracy, spotkań i odpoczynku pomiędzy szklanymi wieżowcami. Wyjątkowe perspektywy oglądania miasta i widoki roztaczające się przed użytkownikami czynią te miejsca wyjątkowymi.
Drewniane wyspy rozmieszczono w różnych punktach paryskiej dzielnicy La DĂŠfense. Każda z nich została wyposażona w gniazdka USB pozwalające na ładowanie telefonów i urządzeń przenośnych. Co więcej, ich usytuowanie nie jest przypadkowe.Jedna z platform wpisana jest w bryłę schodów, z których rozciąga się oś widokowa wychodząca na Łuk Triumfalny - Grande Arche. Druga z nich sprawia wrażenie jakby unosiła się tuż nad taflą wody miejskiego stawu.Taki sposób aranżacji przestrzeni publicznej wskazuje nowy kierunek w myśleniu o mieście, w którym najważniejszy staje się człowiek i jego potrzeby.
Miejskie platformy pracy zostały wykonane z naturalnego drewna garapa. Zastosowanie tego materiału nie było oczywiste w przypadku realizacji mebli miejskich w tej dzielnicy, dookoła dominują bowiem szklane biurowce i kamień pokrywający powierzchnię placu.Taki wybór wskazuje na chęć zaznaczenia odrębności między strefą tworzoną przez drewniane wyspy, otaczającymi je biurowcami, a miastem. Opisywany projekt płynnie operuje figurą kontrastu przy jednoczesnym wpisaniu formy w kontekst miejsca. Zarówno skala platform, jaki i materiał, z których zostały wykonane, są przyjazne dla użytkowników. Otwarcie szerokiej perspektywy, uzyskane dzięki precyzyjnemu wpisaniu mebli w otoczenie, może być inspirujące i relaksujące dla osoby, która oderwie na chwilę wzrok od ekranu komputera i spojrzy przed siebie.
- Więcej o:
Ruchoma kładka jak nowoczesna, miejska rzeźba
Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]
Nowe miasto nad Bałtykiem - polski projekt najlepszy na świecie!
Małe jest piękne. Mostki w parku miejskim w Tychach [ZDJĘCIA]
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie