Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]

anna os

La Défense to dzielnica Paryża kojarzona dotychczas ze szklanymi fasadami nowoczesnych biurowców. W tej przestrzeni pojawiły się meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego. Ich prostopadłościenne formy zostały wpisane w kontekst otaczającej architektury. Drewniane podesty wraz z pulpitami do pracy usytuowano tak, by wydobyć nietuzinkowe miejskie widoki i stworzyć przyjazną przestrzeń do pracy i odpoczynku.

pawelgrobelny.com
Miejskie platformy pracy, La Défense, Paryż, projekt: Paweł Grobelny.
pawelgrobelny.com

Paweł Grobelny w swojej paryskiej realizacji Platformes de travail urbaines proponuje nowe spojrzenie na przestrzeń miejską.To przykład projektowania wrażliwego na kontekst i potrzeby użytkowników. Opisywane meble miejskie są wynikiem dostrzeżenia zmian, jakie zachodzą w praktykach użytkowania miasta i stylach życia jego mieszkańców.

Ogólnodostępne miejskie platformy tworzą miejsca do pracy, spotkań i odpoczynku pomiędzy szklanymi wieżowcami. Wyjątkowe perspektywy oglądania miasta i widoki roztaczające się przed użytkownikami czynią te miejsca wyjątkowymi.

Drewniane wyspy rozmieszczono w różnych punktach paryskiej dzielnicy La DĂŠfense. Każda z nich została wyposażona w gniazdka USB pozwalające na ładowanie telefonów i urządzeń przenośnych. Co więcej, ich usytuowanie nie jest przypadkowe.Jedna z platform wpisana jest w bryłę schodów, z których rozciąga się oś widokowa wychodząca na Łuk Triumfalny - Grande Arche. Druga z nich sprawia wrażenie jakby unosiła się tuż nad taflą wody miejskiego stawu.Taki sposób aranżacji przestrzeni publicznej wskazuje nowy kierunek w myśleniu o mieście, w którym najważniejszy staje się człowiek i jego potrzeby. 

Miejskie platformy pracy zostały wykonane z naturalnego drewna garapa. Zastosowanie tego materiału nie było oczywiste w przypadku realizacji mebli miejskich w tej dzielnicy, dookoła dominują bowiem szklane biurowce i kamień pokrywający powierzchnię placu.Taki wybór wskazuje na chęć zaznaczenia odrębności między strefą tworzoną przez drewniane wyspy, otaczającymi je biurowcami, a miastem. Opisywany projekt płynnie operuje figurą kontrastu przy jednoczesnym wpisaniu formy w kontekst miejsca. Zarówno skala platform, jaki i materiał, z których zostały wykonane, są przyjazne dla użytkowników. Otwarcie szerokiej perspektywy, uzyskane dzięki precyzyjnemu wpisaniu mebli w otoczenie, może być inspirujące i relaksujące dla osoby, która oderwie na chwilę wzrok od ekranu komputera i spojrzy przed siebie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]