Marina Bay Sands i podniebny basen

jj

Marina Bay Sands to kompleks składający się min. z trzech wieżowców połączonych jednym dachem, na którym znajduje się najdłuższy na świecie podwyższony basen. Gigantyczna inwestycja, która pochłonęła 5,6 miliarda dolarów, stać się ma turystyczną wizytówką Singapuru. Jego projektantem jest Moshe Safdie, twórca ikony modernizmu z 1967 roku...

1 z 15
Reuters/AG
2 z 15Marina Bay Sands
Reuters/AG
3 z 15Marina Bay Sands, projekt Moshe Safdie
Marina Bay Sands
4 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
5 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
www.urbanews.fr
6 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
7 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Wikipedia/William Cho.
8 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
9 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
10 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
www.urbanews.fr
11 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
12 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
13 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
14 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG
15 z 15Ekskluzywny hotel Marina Bay Sands w Singapurze ze 150 metrowym basenem na dachu
Reuters/AG

 

 

Kompleks trzech wieżowców mieszczących przede wszystkim olbrzymie kasyno z 500 stołami do gry i 1,600 automatami oraz hotel, restauracje, kino i niesamowity basen na dachu, to część wielkiego założenia Marina Bay Sands, które powstaje w Singapurze. Największą atrakcją kompleksu jest niewątpliwie SkyPark, zlokalizowany na 340 metrowej platformie wznoszącej się ponad dachami trzech hotelowych wieżowców. Tę część oddano do użytku 23 czerwca tego roku. Na wysokości 200 metrów znajduje się długi na 150 metrów basen, którego ściana stanowi jednocześnie krawędź budynku. Rozciąga się stąd wyjątkowy widok na szklane wieżowce Singapuru. SkyPark to także restauracje, kluby nocne, ogrody z setkami drzew i roślin oraz publiczne obserwatorium z panoramicznym widokiem na azjatyckie miasto-państwo.

 


 

 

Do grudnia 2010 roku inwestycja ma być ukończona, a tym samym, oprócz części hotelowej i kasyna, obejmować będzie centrum handlowe, sześć restauracji, przypominające kształt lotosu Muzeum Sztuki i Nauki, dwa Teatry oraz pływające pawilony, które obecnie są jeszcze w trakcie budowy.

 

 

Projektantem założenia jest Moshe Safdie, izraelsko-kanadyjski architekt, który w 1967 roku zaprojektował kultowe osiedle mieszkalne Habitat 67. Główny budynek odbywającej się wówczas wystawy EXPO 1967 w Quebeku powstał jeszcze na studiach w ramach jego dyplomu. Modernistyczny eksperyment polegający na specyficznym wykorzystaniu prefabrykowanych modułów mieszkalnych okazał się jednym z bardziej trafionych rozwiązań architektonicznych. W odróżnieniu od innych eksperymentalnych jednostek mieszkalnych, projekt Safdiego do dziś świetnie spełnia swoja funkcję.

 

Podobnie jak Habitat 67, tak i jego najnowszy projekt Marina Bay Sand charakteryzuje się skomplikowaną formą. Trzy wieżowce połączone imponującą platformą ciągnącą się ponad ich dachami, zainspirowane zostały talią kart. Architektura kompleksu konsultowana była także z mistrzami feng shui.

 

Konferencja prasowa na otwarciu Marina Bay Sands. Prezes Las Vegas Sands Corp. Sheldon Adelson oraz architekt Moshe Safdie (po lewej)

 

 

Singapur ma na celu stać się hazardową i turystyczną stolicą regionu. Dzięki inwestorowi Las Vegas Sands Corp, Marina Bay Sands pod względem skali i kosztów inwestycji porównywana jest do innego hazardowego raju - CityCenter MGMw Las Vegas.

 

jj

 

 

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA >>

 


Zobacz także:


 

Gwiazdy architektury na ratunek Las Vegas

 

Las Vegas łączy światowej sławy architektów

 

Drugi Hilton w Polsce otwarty!

 

 

 

 

Skomentuj:

Marina Bay Sands i podniebny basen