Cegła pod styropianem. Modernizacja szpitala w Malborku

Ceglany budynek zyskał kolorową elewację

Malbork słynie ze swoich ceglanych budynków. Do dziś turyści odwiedzają tam zespół zamkowy, pochodzący z XIV wieku Ratusz, kościół św. Jana czy Bramę Mariacką. Do niedawna cegła zdobiła także miejski szpital. Niestety w 2012 r. rozpoczęła się termomodernizacja obiektu i stare cegły postanowiono przykryć styropianem. O sprawie zaalarmował nas anonimowo czytelnik:

Piękna elewacja z cegły została poddana tzw. termomodernizacji, wynikiem czego jest szkaradny stwór z cokołem z klinkieru oraz pozostawionym fragmentem starej odnowionej cegły.

Nie kwestionujemy wprawdzie potrzeby modernizacji obiektu, jednak czy musiała się ona wiązać z tak pstrokatym efektem?

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Budynek szpitala przed i po termomodernizacjifot. Google Street View

Prace termomodernizacyjne trwały od 2012 r. i zakończyły się w maju 2013 r. Ich koszt wyniósł 3,85 mln zł. Prócz ocieplenia ścian i nowej elewacji zmodernizowano także wentylację w budynku głównym szpitala, część pomieszczeń zyskała pełną klimatyzację, zamontowano 50 kolektorów solarnych o powierzchni 100 m kw. do podgrzewania wody oraz zmodernizowano oświetlenie wewnętrzne we wszystkich budynkach szpitala.

Budowę szpitala rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Jego rozbudowa nastąpiła w latach 1927-28, kolejna w latach 50. minionego wieku.

Więcej o:
Komentarze (73)
Cegła pod styropianem. Modernizacja szpitala w Malborku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: inżynier budownictwa

  Oceniono 196 razy 180

  Ale o co chodzi Panie i Panowie "uprawnieni architekci"???? Te paskudztwo wyszło spod ręki waszego izbowego kolegi mgr inż. ARCH D.Lemka upr. nr 147/Gd/01

  Cała dokumentacja przetargowa jest dostępna na stronie www.pcz.net.pl/zamowienie.php?stat=rozstrzygniete&page=1&id=89

  Za bzdury wypisywane w opisach technicznych ten "Pan Architekt" powinien mieć cofnięte uprawnienia!!! Np. cytat pierwszy z brzegu: " - z uwagi na funkcję budynku, wprowadzenie ocieplenia do wewnątrz budynku, a w konsekwencji zmiana własności fizycznych przegrody
  stanowiłaby zagrożenie dla podstawowej działalności budynku – leczenia
  ludzi." ...

  Płyty klimatyczne (silikatowo-wapienne) klejone od środka załatwiłyby sprawę termomodernizacji budynku z zachowaniem jej zabytkowej elewacji... a tak niedouczony architekcina zarżnął kolejną zabytkową elewację.

  prosty mgr inż. BUDOWNICTWA.

 • Gość: jamicze

  Oceniono 137 razy 137

  I o kolorze pamiętali...
  może myśleli, że nikt nie zauważy

 • Gość: masiv

  Oceniono 128 razy 118

  masakra

 • Gość: eq

  Oceniono 45 razy 43

  szkoda słów. ktoś kiedyś będzie musiał po tych baranach posprzątać i ściagać tens syf

 • szcz9

  Oceniono 41 razy 39

  Panowie, co tak skromnie! Tylko jakiś szpitalik, a przecież macie do zgnojenia największy ceglany zamek na świecie. Tam dopiero możecie pokazać co znaczy głupota budowlańców.

 • Gość: km

  Oceniono 38 razy 34

  jak bardzo debilem trzeba być?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX