Wieża widokowa na Śnieżniku. Plany odbudowy w nowej formie

Ma mieć 30 metrów wysokości, dolną część wykonaną z kamienia, górną z metalu i szkła. Związek Gmin Śnieżnickich planuje na szczycie Śnieżnika wybudować nową wieżę widokową. Czy jednak wybrana koncepcja zamiast uatrakcyjnić krajobraz jedynie go nie oszpeci?

Projekt Wieży Trzech Kultur - bo tak oficjalnie ma nazywać się budowla jest już gotowy, a lokalne władze przygotowują się do budowy. Wybrana w konkursie koncepcja pracowni „Januszów-ka” z Bielska Białej budzi jednak duże kontrowersję pod względem estetyki projektu.

Forma nawiązuje do stojącej tutaj kamiennej wieży z końca XIX wieku zaprojektowanej przez Felixa Henryego. Po wojnie wieża narażona na trudne warunki atmosferyczne i pozbawiona opieki powoli niszczała. W 1973 podjęto decyzję o wysadzeniu wieży w powietrze. Oficjalnym powodem zniszczenia wieży był jej stan techniczny, nieoficjalnie mówi się, że nie bez znaczenia był fakt, iż patronem wieży był współtwórca II Rzeszy Niemieckiej cesarz Wilhelm I.

Dziś na miejscu wieży znajdują się jedynie gruzy po istniejącej tu niegdyś budowli.

Koszt budowy nowej wieży szacuje się na 8 mln złotych. Pytanie jednak czy projekt nowej konstrukcji będzie godnym reprezentantem historycznej budowli?

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

Lokalne władze chciały także uzyskać pozwolenie na budowę zaplecza gastronomicznego i noclegowego w pobliżu wieży, na razie jednak nie dostały stosownej zgody, nie mniej zapowiadają dalsze starania w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę planowanych obiektów.

Nie oznacza to, że zrezygnujemy z odbudowy zaplecza turystycznego. Jednak to potrwa, bo musimy mieć m.in. pozwolenie na budowę kanalizacji - mówi Lech Sadowski, Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska z Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim.

Zagłosujcie w naszej sondzie i wypowiedzcie się na temat planowanej budowli.

Nowa wieża widokowa na Śnieżniku
Więcej o:
Komentarze (15)
Wieża widokowa na Śnieżniku. Plany odbudowy w nowej formie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 15 razy 11

  Wieża Trzech Kultur bo łączy w sobie latarnię morską, górski pejzaż i azteckie pueblo.

 • Gość: wert

  Oceniono 9 razy 7

  spodki na Śnieżce też kiedyś były kontrowersyjne a teraz ciężko sobie tam wyobrazić coś innego

 • Gość: niechlubne zwycięztwo

  Oceniono 10 razy 6

  Nazwa pracowni zobowiązuje ;)

 • Gość: PIT-66

  Oceniono 4 razy 2

  Chyba do niej nie wejdę. Kojarzy mi się z mikserem.

 • sweet_lips_lynn

  Oceniono 1 raz 1

  Coś obrzydliwego! Architekt ćpał jak projektował? Czy jego jedynym natchnieniem jest młynek do pieprzu? Ohyda! Oby nigdy nie znalazł się fundusze na ten shit! Chyba pomysłodawcy wyjątkowo nie lubią gór i turystów! Poproście Czechów niech wam zaprojektują piękną wieżę! Poza tym może ktoś tam ruszyć główką i odbudować tą kamienną która tam stała? Bo to jest wstrętne i przypomina design z lat 90 XX w. MAMY XXI w!!!!

 • Gość: Tomek Sawyer

  Oceniono 5 razy 1

  Błagam! NIE !!!!

 • Gość: fos

  Oceniono 7 razy 1

  może ktoś wie lepiej, czy budowanie wieży widokowej na łysym szczycie ma sens? czy te parę metrów zrobi różnicę? tam gdzie są drzewa to ma większy sens, tam gdzie trzeba wygladnąc ponad coś, sam projekt nie jest taki straszny jak jak wyniki sondy, na pewno byłaby to atrakcja, czy jest sens zabudowywac "naturalne" miejsce to nie wiem, ale jesli przyciągnie to parę osób w góry, które tam nie bywają, to może warto

 • duzohalasu

  0

  Na FB Burmistrza jest ogłoszenie o przetargu. Makieta jest jeszcze gorsza niż te wizualizacje. Wstyd!!!

 • Gość: leszek kumor

  0

  Witam. Moim zdaniem. Wieże które istnieją, niech pozostaną i dbajmy o nie. Natomiast na szczytach nie zalesionych niczego nie stawiajmy. Nie psujmy krajobrazu. Nasi sąsiedzi, Czesi, jak i my Polacy, ostanio kochają zabudowywać szczyty górskie budowlami widokowymi, które najczęściej nie korespondują z otaczającą je przyrodą. I tutaj zatrzymam się przy Śnieżniku Kłodzkim. Mamy, na dzień dzisiejszy okazję, aby ta wspaniała kopuła Śnieżnika przemawiała do nas swoją doskonałością i majestatem bez koszmarnych "schodów i platform podniebnych i jeszcze przeszklonych (zgroza)".
  Jest nareszcie możliwość aby powiedzieć: Při západu slunce Králický Sněžník vypadá nádherně...
  Już nigdy więcej wieży widokowej na Śnieżniku. Pozdrawiam miłośników przyrody. Leszek antymon. 15 lutego 2019

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX