Osiedle Rebel One w Warszawie

Najnowszy projekt pracowni WWAA i Konkret Architekci powstaje na Pradze Południe. To część rewitalizacji terenów poprzemysłowych SOHO Factory

Kamionek to stosunkowo mało znana, a niezwykle ciekawa część Pragi Południe znajdująca się w geograficznym centrum Warszawy. Niemal połowę jej powierzchni zajmują Park Skaryszewski wraz ze Stadionem Narodowym i przyległymi błoniami. Ponad połowa pozostałego terenu to z kolei zabudowa o charakterze poprzemysłowym. Ulica Mińska stanowi swoistą granicę. Na północ od niej rozciągają się już tereny niemal całkowicie pozbawione funkcji mieszkaniowej, ograniczone torami kolejowymi. Dziś ten obszar funkcjonuje pod nazwą Soho Factory i jest jednym z ciekawszych przykładów rewitalizacji zespołu obiektów poprzemysłowych w Warszawie.

Teren Soho Factory, zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego został przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, przy zachowaniu obiektów wartościowych z punktu widzenia Konserwatora Zabytków. Rebel One, jako pierwsza realizacja z planowanego kompleksu, stanowi jedną z dwóch przewidzianych w projekcie urbanistycznym dominant - budynków o zwartym rzucie i dwunastu kondygnacjach nadziemnych.

 

Rebel One. Na budowieOsiedle powstaje na terenie SOHO Faktory

 

Architekturę terenów Soho stanowią dziś obiekty wywodzące się z XIX oraz z pierwszej i drugiej połowy XX wieku. Z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego, najcenniejsze z nich to hale produkcyjne i budynki administracyjne z czasów działania Manufaktury "Juta" i Zakładów Amunicji "Pocisk". Ceglane elewacje hal, z kunsztownym detalem obramień okiennych, świadcząc o przemysłowej historii Kamionka, stały się inspiracją dla architektów z WWAA i pracowni Konkret Architekci.

W ich pomyśle kluczową rolę odgrywa elewacja, która stanowi próbę nawiązania do architektonicznych motywów przemysłowego Kamionka. Cegła, będąca podstawowym materiałem wykończeniowym, choć jest niesłychanie tradycyjnym elementem, dzięki użyciu nowych technologii, materiałów i motywów została odkryta na nowo. Niezwykłą różnorodność uzyskano dzięki zastosowaniu cegły cementowej z dodatkiem kruszywa bazaltowego w dwóch wariantach wykończenia - surowej lub polerowanej - oraz tworzeniu faktur z pomocą cegieł nieznacznie wysuniętych z lica elewacji. Dodatkowo jedenaście z piętnastu zaprojektowanych graficznych wzorów ma także wersję ażurową, co daje w sumie aż dwadzieścia sześć różnych wersji ułożenia cegły! Każdy z motywów pojawia się w swoim z góry wyznaczonym polu, potęgując wrażenie ułożenia obiektu ze swoistych 'klocków'.

Równie istotna jest kolorystyka całości - grafitowe, ciemne ściany zewnętrzne zostały przełamane intensywną barwą ścian wewnętrznych i sufitów głównych otwarć, wykończonych gładkim tynkiem. Dla zachowania proporcji i zapewnienia odpowiedniego widoku, balustrady loggi przeszklono. W ten sposób, mieszkańcy budynku dzięki stosunkowo dużym, portfenetrowym przeszkleniom mają zapewnione dobre nasłonecznienie i szerokie perspektywy obejmujące dużą część Pragi Południe, a nawet lewy brzeg Wisły. Ażurowe fragmenty elewacji widoczne z wnętrza tworzą natomiast swoiste połączenie z otoczeniem, determinując po części charakter mieszkania i przywołując kontekst wyjątkowej okolicy, w której się znajduje.

źródło: WWAA

ZOBACZ TAKŻE:

Marcin Mostafa z WWAA został prezesem warszawskiego SARP

Służewski Dom Kultury

Komin 73. Twórcza przestrzeń na warszawskiej Pradze

Więcej o:
Komentarze (38)
Osiedle Rebel One w Warszawie
Zaloguj się
 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 79 razy 45

  Soho factory - co za wieśniacka pretensjonalna nazwa, dla wieśniaków z prowincji o pretensji do wielkomiejskiej jeropy...

 • Gość: Miss Saigon

  Oceniono 50 razy 42

  "Na północ od niej rozciągają się już tereny niemal całkowicie pozbawione funkcji mieszkaniowej, ograniczone torami kolejowymi. Dziś ten obszar funkcjonuje pod nazwą Soho Factory"

  Bzdury. Nikt nie używa takiej nazwy poza autorem i jakimś inwestorem z bożej łaski. Wiem, bo tam mieszkam.

 • karrampa

  Oceniono 43 razy 39

  Jakieś kompleksy leczył ten wieśniak co powymyślał te nazwy (Soho Factory, Rebel One) ?!? Proponuję jeszcze Fifth Avenue na Pelcowiznie, Pola Marsowe na Woli i Puerta del Sol w Grójcu.

 • Gość: archIKAR

  Oceniono 28 razy 24

  Mistrzowski pomysł na ceglaną ażurową elewację. Jednak pomysł ten moim zdaniem zupełnie nie "przywołuje kontekstu wyjątkowej okolicy, w której się znajduje". Całość jest tam po prostu obca.

 • Gość: Żurawinka

  Oceniono 27 razy 13

  Beznadziejne. "Mustafa" jak zwykle ma kosmiczne wizje i wymyśla debilne nazwy. Wieje tandetą na kilometr.

 • Gość: architektemjestem

  Oceniono 32 razy 12

  Tu mogliby kęcić kolejne odcinki "Alternative four". Paskudne bloczysko.

 • Gość: Architekt_UK

  Oceniono 27 razy 9

  Straszna maszkara. Zero nawiazania do kontekstu. Jak dla mnie nominacja do makabryly

 • Gość: sąsiad

  Oceniono 15 razy 9

  Ciekawe, jak rozwiążą problem wyciszenia. Bo na razie co jakiś czas okoliczne kamienice i bloki aż chodzą, szyby się w nich trzęsą, gdy w Soho jest całonocna impreza.

 • Gość: M

  Oceniono 26 razy 8

  Brzydota, nuda i kicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX