Metamorfoza starej nastawni PKP

Takiego miejsca jeszcze nie było. Zrujnowana nastawnia kolejowa w Poznaniu otrzymała drugie życie i nową funkcję dzięki projektowi Front Architects

"Nastawnia to budynek mieszczący urządzenia do zdalnego sterowania ruchu kolejowego, z którego ustawia się drogi przebiegu pociągów, przestawia zwrotnice oraz nadaje sygnały, np. za pomocą semaforów. Jej pracą kieruje dyżurny ruchu" - za Wikipedia

Jeszcze dwa lata temu poznańska nastawnia, wyjęta z użytku, była mocno zdewastowana. Secesyjny budynek przy Moście Teatralnym straszył pasażerów jeżdżących pociągami na trasie Berlin-Warszawa. Skazana na dewastację i zapomnienie jak większość podupadłych obiektów PKP, jednak ocalała. Budynek zyskał nowe życie i nową funkcję. Inwestor wymarzył sobie w jej wnętrzu kawiarnię. Oprócz niej, w budynku miał znaleźć się punkt informacji kolejowej, izba pamięci PKP oraz galeria sztuki. Tyle funkcji nie był w stanie pomieścić liczący 50 m kw. obiekt, dlatego konieczna była jego rozbudowa.

Zespół Front Architects zdecydował, że najlepiej dobudować do istniejącej bryły prostokątny pawilon. Chcąc zminimalizować jego obecność, zdecydowano, że będzie on tylko jednopoziomowy, a elewacja zyska grafitowy kolor. Dobudowany pawilon jest maksymalnie przeszklony. W efekcie, z wnętrza doskonale widać przejeżdżające pociągi oraz ludzi spacerujących w pobliskim Parku Wieniawskiego.

Nastawniafot. Łukasz Szamałek/Fotoarchitektura.pl

Otaczający Nastawnię teren, zagospodarowano tak, by latem pełnił funkcję kawiarnianego ogródka. Natomiast wnętrze budynku zdobią teraz stylizowane krzesła i fotele, które dobrze odnajdują się w zdominowanej bielą przestrzeni. Zaś na ścianach można odnaleźć motywy kolejowe, takie jak rozkład jazdy pociągów i tablice kierunkowe.

ZDJĘCIA>>>

Więcej o:
Komentarze (24)
Metamorfoza starej nastawni PKP
Zaloguj się
 • Gość: talib84

  Oceniono 28 razy 22

  przede wszystkim robota z poszanowaniem tego za co się wzięto. Zero kiczu, pstrokacizny, nie wiem jak wygląda okolica, ale powinna się dostosować poziomem

 • Gość: kawepilbym

  Oceniono 17 razy 15

  kawepilbym

 • Gość: lo

  Oceniono 18 razy 12

  świetne! :D

 • amgc63

  Oceniono 10 razy 10

  genialne aż nie chce sie wieżyc ze to ten zdewastowany budynek,który pare lat niszczał.

 • Gość: Gosć

  Oceniono 8 razy 8

  Nastawia stoi prawie ze w centrum , normalnie cudo-coś pięknego

 • Gość: Egon

  Oceniono 14 razy 8

  Super Jutro lece na kawę!

 • szampanna

  Oceniono 6 razy 6

  Mnie się tam podoba. Może dlatego, że ogólnie lubię kolejowe klimaty i serce mnie boli, że tyle pięknych budynków PKP niszczeje - a kupić nie można, bo próbowałam.

 • Gość: Efendi

  Oceniono 2 razy 2

  Miejsce ma klimat i jeśli przyciągnie ludzi i wróci do życia to brawa dla inwestora. Razi mnie ta masakryczna identyfikacja/kaligrafia projektowanej części, zewnętrzne oświetlenie i pomiętoszona okładzina przy rurze spustowej.

 • ratus666

  0

  w Krakowie PKP wyburzyło stare nastawnie :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX