Nowa ambasada Polski w Berlinie [wyniki konkursu architektonicznego]

- Na alei Unter den Linden, tuż przy Bramie Brandenburskiej stanie siedziba ambasady, która będzie dumą Polski i polskiej dyplomacji - mówił Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski po ogłoszeniu wyników konkursu 27 listopada.

Jury pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich Jerzego Grochulskiego publicznie odkodowało 39 prac które wpłynęły na konkurs i ogłosiło laureatów.

Uroczyste ogłoszenie wyników na nowy budynek ambasady Polski w Berlinie miało miejsce 27. listopadaźródło: www.msz.gov.pl

Zwycięzcą konkursu i laureatem I nagrody została pracownia Jems Architekci sp. z o.o. II nagrodę przyznano Wolski Architekci sp. z o.o., dwa wyróżnienia otrzymali Kozień Architekci s.c. i konsorcjum Atelier Loegler sp. z o.o. - Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne sp. z o.o. Laureat pierwszej nagrody wykona m.in. projekt budowlany oraz będzie sprawować nadzór autorski przez cały czas trwania inwestycji.

Prace rozpoczną się na początku 2013 roku, zakończą w roku 2016. Całkowity koszt inwestycji od rozbiórki do oddania pod klucz nowej siedziby to maksymalnie 160 mln złotych brutto.

Podsumowując konkurs Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski powiedział, że na konkurs wpłynęło wiele świetnych prac, zwyciężył projekt najlepszy pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Tym samym zostały zwieńczone sukcesem starania MSZ aby w samym centrum Berlina powstał nowy, godny tego miejsca budynek ambasady.

Ambasada będzie sąsiadować z Bundestagiem, Bramą Brandenburską, słynnym berlińskim Tiergarten, Uniwersytetem Humboldta.

Oto zwycięski projekt, pracownia JEMS:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

oraz pozostałe prace nagrodzone:

II nagroda, pracownia Wolski Architekci:

Wyróżnienie, pracownia Kozień Architekci:

 

Wyróżnienie, pracownia Kozień Architekciproj. Kozień Architekci

 

Wyróżnienie, Konsorcjum Atelier Loegler - Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne:

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>>

źródło: www.msz.gov.pl

Więcej o:
Komentarze (132)
Nowa ambasada Polski w Berlinie [wyniki konkursu architektonicznego]
Zaloguj się
 • Gość: Architekt_UK

  Oceniono 170 razy 142

  Do malkontentow. Kazdy kto byl w Berlinie wie ze wygral obiekt ktory najlepiej sie wpisal w kontekst. Caly styl JEMS jest de facto bardzo 'berlinski' dlatego nie dziwne ze wygrali. A nawet moga miec szanse na wiecej realizacji w Berlinie jesli ta ambasada zostanie wykonana na tip-top. Czego nalezy zyczyc im jako kolegom po fachu z calego serca. Wiecej wzajemnego szacunku koledzy po fachu.. ;)

 • Gość: flaniermeile

  Oceniono 88 razy 76

  Drodzy hejterzy. Jeśli byliście kiedyś na Unter den Linden, powinniście wiedzieć, że kontekst całej okolicy jest "nudny, wtórny i monumentalny". Tak to sobie berlińscy urbaniści wymyślili na początku lat 90. i nawet Gehry musiał się dostosować i stworzyć spokojną fasadę od ulicy.

 • Gość: roro

  Oceniono 66 razy 46

  Kurde Polacy tylko marudzic i narzekac potrafia, niedoceniaja nic co wykracza poza czubek ich wlasnego nosa. Krytykujecie kazdy projekt, a sami nie robicie nic. Szkoda gadac. Wszystkie projekty sa ciekawe, ale wg mnie powinien wygrac kozien :)

 • Gość: co

  Oceniono 45 razy 41

  powsciagliwie powiem ze projekt wpasuje sie w glowny nurty berlinskiej architektury wspolczesnej..

 • Gość: Karol3wr

  Oceniono 48 razy 34

  Bardzo fajny projekt

 • Gość: klawo

  Oceniono 35 razy 27

  wszystkie propozycje bardzo w kontekście tej okolicy - piaskowiec, porządek itd. jednak nie mogę się emocjonować propozycja JEMS skoro widziałem ją juz w klikunastu ich projektach i realizacjach. mój faworyt tutaj to Kozień - nie tylko za lekkość, zieleń, ogród, otwartość, ale za zachowanie pięknego reliefu z owalnych elementów na parterze! Druga rzecz: JEMS zaproponowali zwykłe biuro, Kozień zaproponował wizytówkę kraju.

 • Gość: wikul

  Oceniono 29 razy 13

  Mnie sie najbardziej podoba II nagroda i tą chetnie bym widział w realizacji.

 • Gość: haal

  Oceniono 9 razy 7

  http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,12465729,Nobliwe_biurowce_od_JEMS.html trzymaja jak widac staly rowny poziom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX