Modernizacja PRL-owskiej szkoły w Tychach. Najlepsza realizacja architektoniczna z regionu

Jesteśmy pod wrażeniem remontu tej szkoły. Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Tychach powstał w czasach PRL-u, dziś wygląda jak nowy!

Budynek szkoły został poddany termomodernizacji. Generalny remont przeprowadzono również wewnątrz. Projekt przygotowało tyskie biuro architektoniczne RS+. Architektom udało się uwypuklić mocne strony modernistycznej bryły, świadczy o tym biała elewacja, w której budynek czuje się chyba najlepiej. Natomiast w środku architekci zrezygnowali z pasteli i zaproponowali mocne, żywe barwy, które nadały pomieszczeniom nowoczesnego charakteru.

Podczas opracowywania koncepcji modernizacji architekci konsultowali się z autorem budynku Zdzisławem Łojewskim, dzięki temu odświeżony gmach w maksymalnym stopniu nawiązuje do oryginalnej formy. Udało się też zachować mozaikę autorstwa Franciszka Wyleżucha, która zdobi jedną z wewnętrznych ścian.

Wyremontowany budynek 3 Liceum Ogólnokształcącego w Tychachfot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Niedawno budynek zwyciężył w konkursie "Superjednostka", gdzie został uznany za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej 2012 r. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Moje Miasto, które w ten sposób chce promować najlepsze realizacje z regionu aglomeracji katowickiej. Obok "Superjednostki" przyznano też antynagrodę - "Betonową kostkę", która w tym roku powędrowała do władz Katowic za reklamowy chaos w mieście.

WSZYSTKIE ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Komentarze (20)
Modernizacja PRL-owskiej szkoły w Tychach. Najlepsza realizacja architektoniczna z regionu
Zaloguj się
 • Gość: gran

  Oceniono 54 razy 44

  Przepraszam, że nie w temacie, ale na głównej stronie zrobił się taki chaos, że spokojnie mogę przyznać Wam Makabryłę.

 • dolores12

  Oceniono 46 razy 42

  Szacunek dla architektów, szczególnie za tę zachowaną mozaikę. Oby tylko załoga szkoły zachowała dyscyplinę i nie zeszpeciła budynku wspomnianymi już tandetnymi firaneczkami lub nędznymi kwiatkami (koniecznie kazdy w innej doniczce).

 • Gość: M

  Oceniono 27 razy 27

  Wielkie brawa dla dyrekcji szkoły za to, że chciało im się zrobić coś więcej niż tylko ocieplić budynek. Czy to rzecz 'ponadprzeciętnego' gustu decydentów czy może tylko dobrych chęci?

 • Gość: Diana

  Oceniono 22 razy 20

  Kończyłam to liceum, w tamtym czasie ledwo się kupy trzymało. Jestem pod ogromnym wrażeniem, chyba się przejadę na stare "nowe" śmieci. Nagroda jaknajbardziej się należy :)

 • puzonik48

  Oceniono 23 razy 19

  No i na szczęście w oknach nie ma kuchennych firanek ,które wiszą w prawie każdej szkole :):):)

 • johnny-kalesony

  Oceniono 10 razy 10

  Kwintesencja modernizmu, najpiękniejszego stylu w historii. Modernizm jest równocześnie najbardziej wymagający. Tutaj nie ma ozdobników, sztukaterii, aplikacji - mamy tylko czysty, prosty układ brył. Dlatego tak istotna jest precyzja proporcji. Wystarczy przesunąć element o kilka centymetrów, żeby ją zaburzyć i zniszczyć wrażenie harmonii gmachu.
  Wiadomo, jak budowano za komuny - wieczne niedobory materiałów, konieczność stosowania niepełnowartościowych zamienników, chałupnicza improwizacja budowlańców. Stąd też wiele projektów znajdowało swoje ucieleśnienie pod postaciami architektonicznych koszmarów, które zyskiwały potoczne miano "klocków". Tak było np. z "Gierkowskimi" blokami, które na papierze (czyli teoretycznie) miały wyglądać znacznie lepiej niż w rzeczywistości. Wieczny kryzys komunizmu szybko "korygował" wizje architektów.
  Ta szkoła wygląda jednak znacznie, znacznie lepiej. I dopiero teraz, kiedy mamy już w kraju odpowiednie materiały, nabrała prawdziwie modernistycznego sznytu.

 • Gość: mastaplasta

  Oceniono 8 razy 8

  MAKABRYŁA dla bryły za nową odsłonę portalu. Głosowanie rozpoczęta !!!

 • Gość: Milla

  Oceniono 20 razy 8

  "Exit" a co to znaczy po polsku? czy ta szkoła jest w Polsce czy w którymś z anglojezycznych krajów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX