Desakralizacja po polsku. Kościół w Gubinie czeka rewolucja!

Kościół ma zyskać nowy, półprzezroczysty dach jaki stosuje się między innymi na stadionach. Nietypowych rozwiązań jest więcej! Projekt przygotowało wrocławskie biuro architektoniczne Heinle, Wicher und Partner.

Historia Fary w Gubinie sięga XIV wieku. Kościół ten został wzniesiony w 1324 r. w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Jednak przez lata jego wygląd ulegał zmianie i swój ostateczny kształt obiekt nabrał w 1844 r. Budowla jednak mocno ucierpiała podczas walk w trakcie II wojny światowej.

Zniszczony kościół na rekonstrukcję musiał czekać blisko 70 lat. W maju tego roku zakończyła się odbudowa wieży. Teraz samorządowcy szykują się do odbudowy pozostałej części świątyni.

Na początku września rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, który wyłonił wykonawcę dokumentacji technicznej dalszej renowacji. Jury przewodniczył prof. Jacek Owczarek, dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i ICONOS - Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków. W konkursie zwyciężyło wrocławskie biuro architektoniczne Heinle, Wicher und Partner.

To bardzo ciekawa koncepcja. Sam jestem zwolennikiem odważnych, interesujących rozwiązań, które nie zmieniają drastycznie istniejącej materii. W przypadku tego projektu ważna jest odwracalność, czyli fakt, że nasi potomkowie będą mogli spokojnie przywrócić starodawny wygląd kościoła, jeśli tylko będą chcieli - opowiada Bartłomiej Bartczak, burmistrz Gubina.

Wizualizacja fary w Gubinieźródło: Heinle, Wischer und Partner Architekci

Co ciekawe kościołowi nie zostanie przywrócona funkcja sakralna. Po odbudowie stanie się gubińskim centrum kultury i komunikacji. Według projektu architektów w bocznej nawie powstaną pomieszczenia dla administracji i archiwum dziedzictwa, natomiast w głównej części świątyni powstanie sala koncertowa. Przed wejściem głównym powstanie zupełnie nowy budynek z dwiema salami: seminaryjną i multimedialną oraz studiem nagrań, biblioteką i kawiarnią.

W koncepcji zdecydowaliśmy się na stalową konstrukcję obłożoną specjalnym materiałem Corian i elementami przeziernymi. Całość musi być zamknięta termicznie, ponieważ główna nawa kościoła będzie ogrzewana w razie potrzeby. Stawiamy na nowoczesne technologie budownictwa, co nie spowoduje uszkodzenia starych murów. Dach powstanie z lekkiej, półprzezroczystej membrany, takiej, jaką stosuje się np. na stadionach i halach - mówi Anna Stryszewska-Słońska, prezes wrocławskiej filii biura architektonicznego.

Projekt przebudowy nie zapomni jednak o historycznej funkcji budynku. Według planów architektów podziemne krypty zmienią się w kaplicę ekumeniczną. Przebudowie ulegnie też plac wejściowy obok sąsiadującego z kościołem ratusza. Całość prac ma pochłonąć 10 mln euro i zakończyć się w 2020 r.

czytaj więcej: gorzow.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (118)
Desakralizacja po polsku. Kościół w Gubinie czeka rewolucja!
Zaloguj się
 • Gość: hej

  Oceniono 191 razy 135

  Uwazam to zs wslpanialy pomysl! Ludzie krytykuja rozne projekty, ale innych propozycji nie daja! Fara probuje zachowac zabytek miasta! Z gory wiadomo, ze dawnej swietnosci sie nie przywroci! alternatywa biblioteki i kawiarni bardzo mi sie podoba. To prawdziwy KLEJNOT dla miasta przygranicznego Gubin / Guben i magnes przyciagjacy turystow w te regiony. Zachowane stare mury i troche komercji dla miasta. Super rozwiazanie...

 • Gość: Guadi

  Oceniono 116 razy 64

  Świetne!

 • Gość: adam

  Oceniono 134 razy 48

  Szybko zmieniać kościoły na kawiarnie bo za 20 -30 lat będą zamieniać na meczety

 • Gość: klex

  Oceniono 51 razy 27

  skoro budynek nie był od wielu lat wykorzystywany jako miejsce kultu, desakralizacja kościoła nastąpiła zapewne już dawno temu, co jest bez znaczenia dla fachofców z gewu,

 • Gość: yzza

  Oceniono 53 razy 19

  ...sądzę, że jak odbudują to znajdzie się właściciel i przedstawi kwity z 15...roku i poddańcza władza z przyjemnością odda ale niech władza nie liczy, że zostanie wpuszczona do Nieba! ...ponadto poszło już 12 milionów i czy to co zrobiono wygląda na tyle? ...normalna władza dba o ludzi o młodzież o rozwój miasta, a tu nie ma takiego kierunku myślenia o ludziach i ich sprawach!

 • Gość: Wsiowy z nizin

  Oceniono 40 razy 18

  Norma. Prosta akcja bez fantazji. Ale nie mam nic przeciwko takiemu sposobowi ratowania zabytków. Zawsze to coś.

 • Gość: aaa

  Oceniono 25 razy 17

  Ciekawe na co za kilkanaście lat zostanie przerobiona redakcja Gazety Wyborczej?

 • Gość: klex

  Oceniono 41 razy 9

  zapewne jest sporo nieczynnych, zrujnowanych synagog - może gewu ma pomysł na ,,desakralizacje,, tych miejsc...

 • Gość: Blublas

  Oceniono 79 razy 7

  Ciekawe, odważne, innowacyjne. A jednak coś się we mnie buntuje, bo to kościół. Polska zapyziałość się we mnie odzywa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX