Nowoczesna rozbudowa kościoła w Rokietnicy pod Poznaniem
Odważny projekt architektoniczny przygotowali poznańscy architekci z pracowni Front Architects. Podoba wam się taka stylistyka świątyni?













Powstały pod koniec XIX wieku kościół, jeszcze przed II wojną światową pełnił funkcję świątyni ewangelickiej. Jego obecny wygląd jest utrzymany w stylistyce charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich. Na prośbę parafii architekci przygotowali projekt przebudowy świątyni, w którym musieli uwzględnić nie tylko oczekiwania inwestora, ale także wymagania konserwatora zabytków.
Architekci postanowili rozbudować kościół od strony istniejącego prezbiterium, podporządkowując gabaryty, formę i proporcje istniejącej bryle kościoła, która stanowi istotny element historyczny i kulturowy w panoramie miasteczka.
Do nowej przestrzeni będzie można dostać się przez nawę istniejącego kościoła, jak również poprzez nowe wejścia ulokowane w ramionach bocznych rozbudowy. W nowym skrzydle zaprojektowano prezbiterium z ołtarzem i amboną oraz zakrystię. W części południowej znajdzie się kaplica oraz antresola z chórem. Część wschodnią oraz środek kościoła wypełniają ławki dla wiernych.
Wnętrze nowej części doświetlać będą trzy duże witraże z wielobarwnego szkła, które w sposób abstrakcyjny będą przedstawiać Trójcę Świętą. Na środkowym witrażu znajdzie się postać Chrystusa, patrona parafii. Z kolei tylną część ołtarza stanowić będzie relief przedstawiający scenę z Ostatniej Wieczerzy.
Budowa kościoła trwa, rozpoczęła się pod koniec 2012 roku. Inwestycja realizowana jest ze środków własnych, czyli "z tacy", dlatego trudno powiedzieć kiedy nastąpi koniec budowy. Jeżeli podoba Wam się projekt, jego realizację można wspomóc za pomocą ofiary finansowej dla rokietnickiej parafii.
- Więcej o:
"Kościoły, które udają kury"
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kościół Jana Pawła II w Gdańsku. Kontrowersji ciąg dalszy
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę