Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesna rozbudowa kościoła w Rokietnicy pod Poznaniem

red

Odważny projekt architektoniczny przygotowali poznańscy architekci z pracowni Front Architects. Podoba wam się taka stylistyka świątyni?

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy
Rozbudowa kościoła w Rokietnicy
źródło: Front Architects

Powstały pod koniec XIX wieku kościół, jeszcze przed II wojną światową pełnił funkcję świątyni ewangelickiej. Jego obecny wygląd jest utrzymany w stylistyce charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich. Na prośbę parafii architekci przygotowali projekt przebudowy świątyni, w którym musieli uwzględnić nie tylko oczekiwania inwestora, ale także wymagania konserwatora zabytków.

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy źródło: Front Architects

Architekci postanowili rozbudować kościół od strony istniejącego prezbiterium, podporządkowując gabaryty, formę i proporcje istniejącej bryle kościoła, która stanowi istotny element historyczny i kulturowy w panoramie miasteczka.

Do nowej przestrzeni będzie można dostać się przez nawę istniejącego kościoła, jak również poprzez nowe wejścia ulokowane w ramionach bocznych rozbudowy. W nowym skrzydle zaprojektowano prezbiterium z ołtarzem i amboną oraz zakrystię. W części południowej znajdzie się kaplica oraz antresola z chórem. Część wschodnią oraz środek kościoła wypełniają ławki dla wiernych.

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy źródło: Front Architects

Wnętrze nowej części doświetlać będą trzy duże witraże z wielobarwnego szkła, które w sposób abstrakcyjny będą przedstawiać Trójcę Świętą. Na środkowym witrażu znajdzie się postać Chrystusa, patrona parafii. Z kolei tylną część ołtarza stanowić będzie relief przedstawiający scenę z Ostatniej Wieczerzy.

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy źródło: Front Architects

Budowa kościoła trwa, rozpoczęła się pod koniec 2012 roku. Inwestycja realizowana jest ze środków własnych, czyli "z tacy", dlatego trudno powiedzieć kiedy nastąpi koniec budowy. Jeżeli podoba Wam się projekt, jego realizację można wspomóc za pomocą ofiary finansowej dla rokietnickiej parafii.

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>

Skomentuj:

Nowoczesna rozbudowa kościoła w Rokietnicy pod Poznaniem