Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]

Kryjące się pod tajemniczą nazwą ICHOT Brama Poznania to Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Minimalistyczny budynek ma przypominać o początkach polskiej państwowości. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Budynek miał być gotowy na EURO 2012, jednak jego budowa dobiega końca dopiero teraz. Naszpikowane interaktywnymi eksponatami muzeum ma być pierwszym tego typu obiektem w Poznaniu.

Obiekt powstaje w miejscu szczególnym - na Ostrowie Tumskim, tuż przy katedrze, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Muzeum kostkę zaprojektowali architekci z krakowskiego biura Ad Artis Architects. Budynek wyróżnia się nowoczesnym kształtem i betonową elewacją, która kontrastuje z pobliskimi, zabytkowymi budynkami.

ICHOT Brama Poznaniafot. Ad Artis Architects

Prace na budowie dobiegają końca. W najbliższych tygodniach we wnętrzach pojawią się pierwsze eksponaty. Za multimedialną część wystawy odpowiada belgijska firma Tempora. Goście muzeum będą też mogli skorzystać z tarasu na dachu, z którego rozpościera się widok na centrum miasta. Budynek został połączony specjalną, podświetlaną kładką ze starą, ceglaną Śluzą Katedralną, która została zaadaptowana na nowoczesną przestrzeń wystawienniczą. Stamtąd zwiedzający będą mogli szybko przedostać się do pobliskiego Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

Budowa "Bramy Poznania" to także początek wykorzystania Warty. Przed budynkiem utwardzono nabrzeże. Powstały w ten sposób plac daje szansę organizowania tutaj plenerowych wydarzeń.

Koszt całego obiektu to 100 mln zł. Muzeum oficjalnie zostanie otwarte wiosną przyszłego roku.

Więcej o:
Komentarze (53)
Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: Wsbb

  Oceniono 59 razy 31

  Doskonały projekt, bardzo dobra architektura. Brawo!

 • Gość: Adam

  Oceniono 35 razy 23

  pierwszy raz widzę lepszą realizację od wizualizacji, którymi architekci upiększają sztucznie realia polskiego krajobrazu i ostateczne wizje inwestora :) SUPER realizacja!

 • Gość: moonalisa

  Oceniono 28 razy 10

  wspaniale!
  wreszcie coś ciekawego nad rzeką mojego miasta!

 • Gość: de

  Oceniono 19 razy 9

  o ile sam projekt głównej bryły budynku jest zacny-owszem , jednak scalenie samej kładki z istniejącą arch. a właściwie jej zakończenie w starszej architekturze po 2 stronie rzeki jest jakieś niefortunne

 • Gość: Klocek

  Oceniono 54 razy 8

  Wspaniały! Doskonały! Cudowny! Widziałem identyczny w Chinach i prawie taki sam w Japonii że o kilku zbliżonych w Europie Zachodniej nie wspomnę! W końcu światowa nowoczesna architektura zawitała do tego wielkopolskiego bastionu zaściankowości i XXI-wiecznych zamków!

 • Gość: gosc

  Oceniono 25 razy 5

  az dziw, ale należałoby stwierdzic ze na zywo wygląda lepiej niz na wizkach! bardzo pozytywnie!

 • michau-wu

  Oceniono 21 razy 5

  Dali radę... BRAWO!

 • Gość: ja72

  Oceniono 10 razy 4

  o.. - nie macie w planie nakazu 30-45 st dachu? oj zazdroszczę!!! ja już rzygam dwuspadowymi dachami!! Polska architekturo i lobby architektoniczne obudź się i broń przed unijnymi przepisami!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX