Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]

red

W Olsztynie wiedzą jak zadbać o zabytki. Zapuszczony budynek Starej Kotłowni zmienił się w Warmińsko-Mazurskie Centrum Wystawiennicze

Kotłownia zbudowana została w latach 80. XIX w. by ogrzewać pobliski szpital psychiatryczny. Obiekt obecnie znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Marzurskiego. Projekt jej adaptacji na Centrum Wystawiennicze powstał w pracowni Dżus GK Architekci. Projektanci za najważniejsze uznali zachowanie zabytkowego charakteru budynku. Co ciekawe obiekt do dziś pełni funkcję techniczną, znajduje się w nim wymiennikownia ciepła, która zasila całą uczelnię. Dlatego by stworzyć jak najwięcej przestrzeni wystawienniczej architekci przenieśli wymiennikownię do nowej, podziemnej kondygnacji.

W pracach projektowych problemem okazały się być wody gruntowe. Specjaliści przyglądający się planom architektów określili tę inwestycję jako "skomplikowaną i ryzykowną". Wyzwaniem było też wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Status ten wymagał przeprowadzenia wielu badań oraz opracowania szczegółowego programu prac konserwatorskich co skutkowało częstym wstrzymaniem prac budowlanych, koniecznością wprowadzenia zmian w projekcie i nawet zdobycia nowego pozwolenia na budowę.

W zrealizowanym centrum wystawienniczym pomimo sprowadzenie części technologicznej pod ziemię pozostawiono we wnętrzach zachowane, charakterystyczne elementy pierwotnego wyposażenia w postaci m.in. kotłów La Mont'a i części stalowego wyposażenia

Główna bryła obiektu została podzielona stropami na sale wystawiennicze i konferencyjne. Ze względu na wielkość i rozpiętość pomieszczeń wnętrze doświetlono szklanym dachem, z którego światło naturalne przez umieszczony centralnie otwór sprowadzone jest również na niższą kondygnację. Wraz ze światłem do wnętrza wprowadzono widok na charakterystyczny element obiektu jakim jest komin byłej kotłowni.

Wyremontowany budynek tak spodobał się władzom Uniwersytetu, że ci rozważają przeniesienie posiedzeń senatu do jego wnętrza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]