Publiczny szpital w Gdańsku. Wyjątkowa architektura na europejskim poziomie! [DUŻO ZDJĘĆ]

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Gdańsku to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. W swoim obiektywie uchwycił go fotograf architektury Bartosz Makowski (www.makowski.co)

Projekt Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego powstał już w 2007 r. Odpowiadają za niego architekci z gdyńskiej pracowni ARCH-DECO. Budynek stanął przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. Obiekt składa się z czterech bloków połączonych ze wspólnym, przeszklonym pasażem, w którym znajduje się główne wejście do budynku.

Reprezentacyjny, mocno przeszklony pasaż pełni centralną funkcję całego kompleksu. W nim też architekci ulokowali funkcję rekreacyjną, wypoczynkową  i usługową, z których może korzystać personel placówki, pacjenci i ich goście. Znaleźć tutaj można między innymi lokale usługowe, bar, kawiarnię i kilka miejsc z zielenią. Ta część kompleksu w ogóle nie przypomina chłodnych szpitalnych wnętrz. Bliżej jej do spokojnej, miejskiej uliczki.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Gdańsku, więcej zdjęć na www.makowski.cofot. Bartosz Makowski

Bezpośrednio z pasażu można dostać się do czterech bloków budynku: przychodni, bloku operacyjnego z lądowiskiem i oddziałem ratunkowym, części łóżkowej i części dydaktycznej.

Aranżując wnętrza pokojów architekci próbowali stworzyć jak najbardziej przyjazną pacjentom przestrzeń, by ci nie czuli się odseparowani od świata. Dlatego zdecydowali obniżyć okienne parapety, tak by chorzy leżąc w łóżkach mieli widok na otaczającą szpital zieleń.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA W GALERII>>

 

więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: www.makowski.co

 

_____

W tym roku architekci Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka z pracowni ARCH-DECO otrzymali Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 7 grudnia w warszawskiej siedzibie SARP i jednocześnie stanowiła otwarcie wystawy prezentującej dorobek laureatów. Wystawę do 15 grudnia obejrzeć można w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

Więcej o:
Komentarze (7)
Publiczny szpital w Gdańsku. Wyjątkowa architektura na europejskim poziomie! [DUŻO ZDJĘĆ]
Zaloguj się
 • oooo23

  Oceniono 25 razy 17

  No i pieknie. W końcu Gdańsk ma byc stolicą przyszłej Europy. Czekamy na 5 wieżowców we Wrzeszczu, III etap rozbudowy Lotniska, kolejkę na Lotnisko, wewnętrzną petlę Gdańska, tor formuły 1 w Gdańsku Południe, Drugą obwodnicę Trójmiasta, i ekspresówkę do Berlina. To nie żart.

 • Gość: kjj

  Oceniono 16 razy 16

  wygląda cudownie. Oby leczenie było też na tak wysoki poziomie jak jakość wykonania tego budynku .

 • Gość: dan

  Oceniono 7 razy 5

  bardzo ładna i zgrabna architektura. Dawno nie widziałem tak dobrego nieprzekombinowanego projektu w Polsce.

 • giles

  Oceniono 2 razy 0

  poziom to jest raczej indonezyjsko-tajlandzko-wietnamsko-poludniowochinski. architektura wogole nie nawiazujaca do tradycji architektonicznej na pomorzu i w gdansku. marnie wyglada zielen wokol obiektu. samochodem mozna niemal wjechac do recepcji: tak nigdzie sie w zachodniej europie nie buduje. zeby nie byc goloslownym ponizej link do strony projektu UKSH w szlezwiku-holsztynie, ktory obejmuje budowe szpitali w kilonii i lubece: www kropka vamed kropka de/docs/pub/129 kropka pdf. jak mozecie sie sami przekonac, mozna budowac w zgodzie z tradycja i nowoczesnie.....

 • Marcin S

  Oceniono 24 razy -12

  Ludzie nie widzicie co obecne rządy robią z wami ? Państwo zabiera 70% waszej wypłaty w podatkach, Vatach, Pitach, Citach, podatkach dochodowych i wielu innych podatkach. I co robi z tymi pieniędzmi ? Oczywiście wszystko idzie na te stada urzędników którzy i tak nic nie potrafią załatwić. Wszystkie inwestycje, budowy trwają dwa razy dłużej i w końcu wychodzi że kosztowały 3 razy więcej niż są warte, przykład nasze stadiony czy nieliczne autostrady. To dlatego że wszystkie przetargi są ustawione i w końcu wygrywa firma innego urzędnika który założył ją parę dni przed podpisaniem umowy. W szpitalu lekarze mają cię za nic bo i tak dostaną kasę, NFZ jest obowiązkowy. Jeśli NFZ byłby dobrowolny to można by było z niego zrezygnować i nie płacić tych wysokich składek. Nagle byłoby nas stać na prywatne ubezpieczenie gdzie jeśli nie dostaniemy tego co mamy na umowie to idziemy do innej firmy, nasze pieniądze i my decydujemy u kogo się leczyć. ZUS to banda złodziei, nasz system emerytalny polega na tym że wpłacamy z naszej wypłaty dajmy na przykład 100 zł a później dostajemy od ZUSu 50 zł. To gdzie ta reszta ? Już bardziej opłacałoby się samemu zbierać na konto w banku... Ja chcę zmian, a czego wy chcecie ? Ja głosuje na konkrety a nie na to co pokażą mi słupki sondażowe w telewizji. Te wszystkie partie w sejmie miały już swoją szansę. Ja wybieram Kongres Nowej Prawicy bo wiem że ich zmiany mogą polepszyć moje życie. Czy ty wiesz co chce zmienić twoja partia ? lub może nie głosujesz pod wymówką "nie ma na kogo" i pozwalasz żeby ktoś miał większy wpływ na twój kraj niż ty ? Zachęcam do wejścia na nowaprawica.org.pl/ oraz obejrzenia na You Tube kilku wypowiedzi pana Janusza Korwina-Mikke oraz Piotra Najzera. Dziękuje za uwagę, pozdrawiam :)

 • Gość: Marek

  Oceniono 16 razy -14

  Ludzie nie widzicie co obecne rządy robią z wami ? Państwo zabiera 70% waszej wypłaty w podatkach, Vatach, Pitach, Citach, podatkach dochodowych i wielu innych podatkach. I co robi z tymi pieniędzmi ? Oczywiście wszystko idzie na te stada urzędników którzy i tak nic nie potrafią załatwić. Wszystkie inwestycje, budowy trwają dwa razy dłużej i w końcu wychodzi że kosztowały 3 razy więcej niż są warte, przykład nasze stadiony czy nieliczne autostrady. To dlatego że wszystkie przetargi są ustawione i w końcu wygrywa firma innego urzędnika który założył ją parę dni przed podpisaniem umowy. W szpitalu lekarze mają cię za nic bo i tak dostaną kasę, NFZ jest obowiązkowy. Jeśli NFZ byłby dobrowolny to można by było z niego zrezygnować i nie płacić tych wysokich składek. Nagle byłoby nas stać na prywatne ubezpieczenie gdzie jeśli nie dostaniemy tego co mamy na umowie to idziemy do innej firmy, nasze pieniądze i my decydujemy u kogo się leczyć. ZUS to banda złodziei, nasz system emerytalny polega na tym że wpłacamy z naszej wypłaty dajmy na przykład 100 zł a później dostajemy od ZUSu 50 zł. To gdzie ta reszta ? Już bardziej opłacałoby się samemu zbierać na konto w banku... Ja chcę zmian, a czego wy chcecie ? Ja głosuje na konkrety a nie na to co pokażą mi słupki sondażowe w telewizji. Te wszystkie partie w sejmie miały już swoją szansę. Ja wybieram Kongres Nowej Prawicy bo wiem że ich zmiany mogą polepszyć moje życie. Czy ty wiesz co chce zmienić twoja partia ? lub może nie głosujesz pod wymówką "nie ma na kogo" i pozwalasz żeby ktoś miał większy wpływ na twój kraj niż ty ? Zachęcam do wejścia na http://nowaprawica.org.pl/ oraz obejrzenia na You Tube kilku wypowiedzi pana Janusza Korwina-Mikke oraz Piotra Najzera. Dziękuje za uwagę, pozdrawiam :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX