Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektura Betonowa: Dom spokojnej starości we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]

red

Konkurs Architektura Betonowa jest organizowany przez Politechnikę Krakowską i ma wyłonić najlepsze projekty dyplomowe studentów architektury. W tegorocznej XIV edycji jury równorzędnie nagrodziło trzy prace. Wśród zwycięzców znalazł się projekt Domu Spokojnej Starości nad rzeką Ślęzą we Wrocławiu. Jego autorem jest Mikołaj Cieżkowicz, który obronił tytuł magistra na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej

Dom Spokojnej Starości nad rzeką Ślęzą został zaprojektowany jako budynek z trzema kondygnacjami naziemnymi i jedną podziemną. Autor projektu nadał bryle kształt prostopadłościanu z pustką w środku - znalazło się tam atrium, które zostało zaplanowane jako wewnętrzny zielony dziedziniec.

Jednak najważniejszym elementem w projekcie były moduły mieszkalne. Budynek dzieli się na poszczególne pokoje wyposażone w balkony przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Młody architekt nadał budynkowi odważny kształt. Jego dach jest mocno zakrzywiony. Również ściany i stropy balkonów często ulegają zwężeniu - dzięki temu konstrukcja wydaje się być lekka i nowoczesna. Tworząc "pozaginaną" strukturę autor projektu inspirował się japońską sztuką origami.

Poszczególne elementy budynku, takie jak: dach, balkony i ściany zewnętrzne zostaną pokryte żelbetem architektonicznym lub betonem z włóknem szklanym. Drugim istotnym materiałem fasadowym jest szkło. Dodatkowym detalem „ocieplającym” optycznie obiekt jest drewno wykorzystane między innymi w oknach.

Istotnym elementem domu spokojnej starości jest kaplica, jej okna są ukierunkowane na wschód. Architekt zaproponował tutaj ścianę o kształcie krzyża, który otoczony szkłem będzie pełnił rolę okna. Ma to dać interesujący efekt gry światła zwłaszcza o wschodzie słońca, natomiast nocą krzyż byłby podświetlany. Planując takie rozwiązanie młody architekt inspirował się kaplicami projektowanymi przez Tadao Ando.

Dom spokojnej starości został zaprojektowany dla specyficznej i określonej społeczności ludzi, o bardzo charakterystycznych potrzebach i przyzwyczajeniach. W projekcie ważną rolę pełni otwartość części budynku na lokalną społeczność. Zabieg ten ma pozwolić na wzajemną integracje osób młodych ze starszymi - opisuje swój projekt Mikołaj Cieżkowicz.

Wewnętrzne atrium pozwala na stworzenie intensywnej zieleni oraz ogródków działkowych, o które dbać będą mogli pensjonariusze. Dodatkowo w obiekcie zlokalizowano liczne usługi towarzyszące, takie jak: mediateka, sale uniwersytetu trzeciego wieku, wewnętrzny ogród oraz świetlice, które mają urozmaicać czas wolny pensjonariuszy. Dodatkowe usługi umieszczone w projekcie mają zachęcać osoby z zewnątrz, aby ci zintegrowali się z mieszkańcami ośrodka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Architektura Betonowa: Dom spokojnej starości we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]