Nowa siedziba koncernu PGE. Elegancki biurowiec powstał w Bełchatowie

Koncern PGE GiEK SA jest wiodącym krajowym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce z jedną z największych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Europie. Nową siedzibę firmy zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni FAAB Architektura. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Biurowiec stanął w liczącym nieco ponad 60 tysięcy mieszkańców Bełchatowie przy ul. Węglowej 5 i graniczy z osiedlem liczącym 6 tysięcy mieszkańców. Obiekt jest pierwszym elementem lokalnego centrum usługowego. Lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla spowodowała, że część pracowników, by dostać się do pracy mogła zrezygnować z samochodów.

Przygotowując projekt budynku, określiliśmy listę priorytetów. Na pierwszym miejscu była strategia urbanistyczna, czyli w tym wypadku, stworzenie wyrazistej pierzei nowej ulicy oraz nowego placu miejskiego. Ponieważ planowany obiekt miał być zlokalizowany na szczycie wzniesienia, zależało nam, aby skupiał na sobie uwagę i odciągał wzrok obserwatora od kakofonii kolorów, tworzonej przez sąsiadujące z nim budynki mieszkalne z wielkiej płyty - mówią projektanci.

W sumie w budynku pracuje 230 osób. Oprócz wielu pomieszczeń biurowych w środku urządzono zespół sal konferencyjnych, centrum digitalizacji dokumentów papierowych oraz bufet.

Projektując biurowiec architekci chcieli zaakcentować obszar działalności koncernu, dlatego wydobycie węgla symbolicznie wyrażono w części cokołowej, która wykończona została za pomocą rdzawo-czarnego łupka. Czarne panele elewacji mają symbolizować przewody przesyłowe, a energię elektryczną wyraża zastosowane szkło. Budynek posiada nietypową konstrukcję - jego górna strefa podtrzymywana jest przez wielokondygnacyjną, nieregularną stalową kratownicę. Jej wykorzystanie to efekt inspiracji formami obiektów i urządzeń spotykanych w przemyśle wydobywczym.

Wnętrza budynku zostały mocno rozświetlone. Architekci zaprojektowali liczne szczeliny, dzięki którym naturalne światło dociera do większości wewnętrznych powierzchni. Dotyczy to zarówno klatek schodowych, korytarzy, sal konferencyjnych, jak i pomieszczeń poligraficznych, kuchenek dla pracowników i toalet. Naturalne światło dociera do blisko 92% powierzchni. Natomiast sztuczne oświetlenie zostało opracowane tak, by automatycznie dostosowywało się do panującego natężenia światła słonecznego. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Nieodłącznym elementem biurowca jest teren rekreacyjny dla pracowników. Na parterze budynku powstał taras, natomiast na I piętrze zielony ogród. Rosnące tam rośliny są podlewane wodą zbieraną z dachu budynku, parkingów i chodników.

Budynek PGE GiEK SA znalazł się w gronie pięciu finalistów międzynarodowego konkursu na biurowy budynek roku 2014, który organizuje portal Archdaily. Gratulujemy sukcesu!

strona pracowni: www.faab.pl

Więcej o:
Komentarze (13)
Nowa siedziba koncernu PGE. Elegancki biurowiec powstał w Bełchatowie
Zaloguj się
 • el-042

  Oceniono 55 razy 49

  PGE niech lepiej odbuduje kamienicę przy Piotrkowskiej 58 w Łodzi, którą miało odtworzyć. Firma zburzyła zabytek przy ulicy wpisanej do rejestru i udaje, że nic się nie stało. Łodzianie wciąż pamiętają i czekają na kamienicę, a do czasu jej odbudowy bojkotują PGE.

 • Gość: verseau

  Oceniono 22 razy 16

  fajny zamysł ale w srodku skojarzył mi sie z wiezieniem; moze tylko mi sie wydaje

 • kulfon80

  Oceniono 7 razy 7

  Zdjęcia robił dobry fachowiec ponieważ potrafił ominąć supermarket i bloki z wielkiej płyty.Jeden z bloków stoi dosłownie 20m od tego cudu.

 • Gość: mmi

  Oceniono 6 razy 4

  Zdjęcie 11. Jak w luksusowym pierdlu

 • Weronika Czacka

  Oceniono 8 razy 4

  Miło że polski portal poświęcony architekturze zainteresował się zrealizowanym w Polsce projektem polskiego biura, o którym już od kilku miesięcy piszą portale zagraniczne ;)
  Ale to nieważne... Ważne, że takie fajne budynki powstają również w mniejszych miastach, nie tylko w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie! I fajnie, że projekty młodych biur i młodych architektów mają szansę na realizację! No i fajnie, że da się zrobić budynek z takimi wykuszami, podcieniami i wielką kratownicą, a nie tylko pudełka z płyt i słupów opakowanych najtańszą fasadą :)
  A co do wnętrza i skojarzenia Versaeu z więzieniem... Mi w pierwszej chwili to się skojarzyło z galerią handlową :) Ale jeżeli pomyśli się, że to tak naprawdę korytarz biurowca, to chyba jest to jeden z najładniejszych i najprzyjemniejszych korytarzy biurowca w Polsce! W mojej pracy, w nowym biurowcu, korytarz ma niecałe 2m szerokości, trochę ponad 2m wysokości, ze 40m długości i okienka na końcach :(

 • Gość: Dostawca

  Oceniono 5 razy 3

  Jestem pełna podziwu dla pracy architektów,bo budynek jest rzeczywiście ciekawy i zasługuje na wyróżnienie.Mam jednak zastrzeżenia do Inwestora, który nie zapłacił mi za dostarczony i wbudowany materiał.Od ponad półtora roku walczę o zapłatę w
  Sadzie.Mam nadzieje,ze zreflektuje sie i pretendujac do nagrody wyczyścić wszystkie zaległe sprawy.

 • Gość: mkozina@interia.pl

  Oceniono 3 razy 1

  Cieszy oko

 • Gość: Któś

  Oceniono 4 razy 0

  Pupy nie urywa, ale ... chyba nie miało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX