Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy biurowiec w Łodzi wchłonie zabytkową fabrykę

red

Zabytkowa fabryka stanie się częścią nowego kompleksu biurowego firmy Comarch

W Łodzi rozbudowana zostanie siedziba oddziału firmy Comarch. Nowy biurowiec firmy powstanie w pobliżu ulic Uniwersyteckiej, Jaracza i Kamińskiego. Właśnie w tej okolicy mieści się obecna siedziba firmy, która kupiła działki i budynki wokół. W bezpośrednim sąsiedztwie działki znajdują się modernistyczne kamienice z 1928 roku autorstwa Rudolfa Sunderlanda i Franciszka Karpińskiego. Jak z zabytkowymi sąsiadami poradzili sobie architekci?

Projektując narożnikowy pierwszy etap rozbudowy siedziby Comarch nawiązaliśmy do specyficznej urbanistycznej sytuacji włączając także w nowe założenie wpisany do Ewidencji Zabytków Łodzi mały, oficynowy budynek pofabryczny zbudowany w 1920 roku. Budynek ten zostanie zaadaptowany z pozostawieniem w pełni jego historycznego charakteru fabrycznego stając się częścią powierzchni biurowej a jedna z fasad stanie się ścianą trzykondygnacyjnego hall'u wejściowego - mówią architekci z pracowni NOW Biuro Architektoniczne, która odpowiedzialna jest za projekt rozbudowy.

Zabytkowy budynek fabryki zostanie wbudowany w biurowiec. Na zewnątrz będzie wystawała jedynie jej frontowa elewacja. Inwestor porozumiał się konserwatorem, który chciał, żeby jak największa część zabytku była widoczna z ulicy, dlatego ściana biurowca od strony ulicy Jaracza zostanie w całości wykonana z przezroczystego materiału, w ten sposób w maksymalnym stopniu zostanie odsłonięta znaczna część fabryki.

Na dachu budynku pofabrycznego architekci przewidzieli taras z widokiem na Park Staszica sąsiadujący z budynkiem poprzez ul. Uniwersytecką. Architekci chcą by budynek pierwszego etapu rozbudowy stał się przestrzennym znakiem zarówno dla przestrzeni publicznej jak i znakiem rozpoznawczym nowego zespołu biurowego porządkującego duży fragment miejskiego kwartału.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy biurowiec w Łodzi wchłonie zabytkową fabrykę