Pływające biuro z kinem na dachu. Pomysł polskiej architektki

"Ta uniwersalna, pływająca przestrzeń może być sposobem na lepsze wykorzystanie potencjału rzeki" - twierdzi Agnieszka Deptuła. Architektka zaprojektowała obiekt, który ma ożywić okolicę.

Podstawą projektu jest pływająca betonowa platforma, która jest szeroka na 10 i długa na 40 metrów. Platforma ta oprócz przestrzeni do pracy oferuje strefę multifunkcyjną, która ma przyciągać mieszkańców miasta nad wodę.

Architektka Agnieszka Deptuła z pracowni spacelab projektując platformę chciała stworzyć uniwersalne miejsce, w którym z powodzeniem będzie można organizować różne wydarzenia. Wśród nich wskazała między innymi na: wystawy i projekcje letniego kina.

Obiekt jest łatwy do adaptacji do różnych warunków terenowych, może działać jako samodzielna jednostka i lub zespół połączonych ze sobą obiektów - opisuje architektka.

Pływająca platforma ma wodoodporną elewację. Zdobią ją przesuwane panele z blachy z Cortenu. Panele te chronią wewnętrzną część obiektu przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz pozwalają zamknąć "budynek" po godzinach pracy. Projektantka zaznacza, że obiekt jest ekologiczny - nie emituje spalin. Do jego ogrzewania wykorzystano odnawialne źródła energii (pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne). Jednak by obiekt mógł normalnie działać trzeba go zacumować w miejscu z dostępem do bieżącej wody i przyłączem energetycznym.

Projekt pływającej platformy opiera się na kilku założeniach. Pierwszym jest "aktywizacja nabrzeży miejskich". Zacumowany do brzegu obiekt dzięki swej uniwersalnej funkcji miałby przyciągać ludzi do rzeki. Pawilon został zaprojektowany tak, by na jego dachu można było urządzić pokaz plenerowego kina.

Kolejnym założeniem jest "coworking" - samodzielna jednostka może się łączyć z innymi obiektami według tego projektu, tworząc wspólne przestrzenie do działania. Pojedyncze jednostki można połączyć małymi, pływającymi pomostami, które umożliwią użytkownikom swobodne poruszanie się między nimi.

Czy taka pływająca, uniwersalna platforma ma sens? Chcielibyście na niej pracować lub wypoczywać?

 

____

Projekt biura na wodzie powstał w ramach konkursu Bargework.

Więcej o:
Komentarze (12)
Pływające biuro z kinem na dachu. Pomysł polskiej architektki
Zaloguj się
 • Gość: mieczysław

  Oceniono 11 razy 7

  Wygląda zupełnie jak na konkurs bargework, tyle że było na niego wiele lepszych projektów niż ten, nie rozumiem wyboru, czyżby znajoma? :)

 • Gość: student

  Oceniono 5 razy 3

  Jesli portal Bryła jest rzetelnym portalem powinien zamieścić conajmniej zwycięski projekt w konkursie Bargework, lub rzetelną informację o nim, gdyż aktualnie post ten sugeruje , że "architektka" wymyśliła typologię pływającego biura, a prawda jest taka, że typologia pływającego biura była podstawą idei konkursu" Bargework-biuro na wodzie"

 • Gość: st

  Oceniono 5 razy 3

  zachęcam do zapoznania się z mnóstwem innych prac zgłoszonych i wyróżnionych w konkursie BARGEWORK.
  http://bargework.com
  rzeczywiście, bardzo ciekawa inicjatywa pozwalająca na "lepsze wykorzystanie potencjału rzeki".

 • Gość: Ryszard.lwie.serce

  Oceniono 7 razy 3

  Architektka a nie architekta co i tak wygląda oraz brzmi koszmarnie.

 • Gość: studentka

  Oceniono 4 razy 0

  zachęcam do zapoznania się z mnóstwem innych prac zgłoszonych i wyróżnionych w konkursie BARGEWORK. bardzo ciekawa inicjatywa.
  http://bargework.com

 • Gość: Maa

  Oceniono 1 raz -1

  fotele ze sketchup warehouse ;P

 • Gość: Justyna

  Oceniono 1 raz -1

  Co to za miasto w tle na 2 fotce?

 • Gość: P

  Oceniono 1 raz -1

  Może wymyślmy "architetka". Wymawiając "architektktka" wychodzi właśnie coś takiego. Fajna idea, jestem za pomysłem pani architekt.

 • Gość: P

  Oceniono 2 razy -2

  Może wymyślmy "archiTETKA". Wymawiając "architektktka" wychodzi właśnie coś takiego. Fajny pomysł, ciekawa idea pani architekt. Oby tylko wykonianie było jakościowe i zapewniało dobrą stabilnośc "pawilonu na wodzie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX