To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]

To był dom jakich wiele w całej Polsce. Wybudowana w latach siedemdziesiątych typowa kostka lata świetności miała już dawno za sobą. Właściciel postanowił jednak odmienić swój dom i podnieść jego standard. Plan rozbudowy zakładał nową elewację, zwiększenie powierzchni oraz reorganizacja układu funkcjonalnego domu.

Mysłowicka kostka niczym nie różniła się od tysięcy podobnych w całej Polsce. Rozbudowa i remont istniejącej elewacji dodały jej charakteru i nowoczesnego wyglądu. Ale tym co w projekcie najważniejsze jest poprawa funkcjonalności wnętrza.

Projekt modernizacji powstał w pracowni Zalewski Architecture Group. Architekci Krzysztof Zalewski, Adam Gil i Paweł Zalewski zaproponowali w swojej koncepcji przeniesienie wejścia do strefy budynku zlokalizowanej przy ulicy. Dotychczasowe rozwiązanie z wejściem od podwórza nie było funkcjonalne, a dodatkowo pozbawiało ogród podziału na strefę publiczną i prywatną.

Założeniem kompozycyjnym było także wyartykułowanie elementów dodanych w bryle budynku - jasne białe pudełka kontrastują z utrzymaną w szarościach częścią istniejącą - mówią architekci o swoim projekcie.

Do istniejącej kostki dodano dwie kolejne ustawione jedna na drugiej. Dla efektu rozrzeźbienia formy zostały one przekręcone względem siebie oraz ustawione na słupkach fundamentowych, co dodało im lekkości i spowodowało optyczne wrażenie odrywania się budynku od ziemi.

Dolne pudełko zawiera ganek i wiatrołap oraz pokój dzienny będący przedłużeniem strefy dziennej istniejącego obiektu. Górny element zawiera sypialnię przeniesioną z części istniejącej, co pozwoliło na realizację obszernej łazienki na piętrze.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Mimo ograniczonego budżetu oraz nieciekawej, typowej formy domu kostki udało się stworzyć ciekawy obiekt ciekawie prezentujący się od zewnątrz, jak również oferujący bardziej komfortowe przestrzenie dla mieszkańców.

Modernizacja mysłowickiego domu kostki to:
Więcej o:
Komentarze (89)
To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]
Zaloguj się
 • ltte

  Oceniono 269 razy 133

  Nie podoba mi się.
  - wygląda jak dostawione dwa kontenery,
  - małe okna, dużo ścian,
  - strata przestrzeni,
  - można było zrobić fajny taras na górze,
  - fatalne wyjście na ogród,
  - przypomina rozbudowę w głąb działki, jakich pełno w UK (tutaj musiał projektować właściciel z kumplami w pubie, po zwycięstwie lokalnej drużyny w nogę ;-).

 • emeryt21

  Oceniono 149 razy 87

  Do klocka z lat 70-tych dostawiono kontenery z lat 2000-ch i powstalo cos co przypomina zaplecze magazynowe....nie wspomnę o stratach ciepla w tak niewlasciwie rozbudowanej bryle a wlasciwie makabryle....

 • Gość: 61

  Oceniono 123 razy 79

  Klocki klockami ale ten best wiew w gardenie na polish ziemi przypomina nieodżałowanego miłośnika murzyńskości. Czy któryś z architektów odważy się opisać rzuty po polsku? Bo jak po zagranicznemu to proponowałbym mandaryński, ładniej wygląda.

 • Gość: taki jeden

  Oceniono 123 razy 55

  przed remontem było lepiej

 • Gość: bkj

  Oceniono 74 razy 44

  A wiecie że ten dom dostał się do 10 najlepszych projektów w naszym kraju w konkursie v4 family houses. Hm jury chyba nie miało z czego wybierać

 • pawlaka12

  Oceniono 58 razy 38

  Czary-mary, zamieniamy starą kostkę gierkowską - "bleee! fuj! jak ludzie mogli w tym mieszkać?!", na współczesną kostkę "łał, cool! super dizajn, men! olej hejterów, nie kumają nowych trendów, men! wszyscy jesteśmy kostkami!".

 • Gość: Dizajner

  Oceniono 57 razy 35

  Socjal kontenerowiec

 • onsork

  Oceniono 47 razy 33

  z jedenj kostki powstaly trzy kostki, rewolucja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX