Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modernistyczne bryły i delikatne ażury. Dom u podnóża gór

red

W Colinie - niewielkiej miejscowości położonej niedaleko chilijskiego Santiago, u podnóża Andów powstała luksusowa rezydencja, której sercem jest przestronne patio.

Dom Küblerów w chilijckiej Colinie, proj. 57STUDIO
Dom Küblerów w chilijckiej Colinie, proj. 57STUDIO
fot. Guy Wenborne

Działka na której znajduje się dom Küblerów to przestronny teren rozpięty pomiędzy drogą a znajdującym się na tyłach parkiem. Aby uwolnić ogród i otworzyć widoki na znajdującą się w tle panoramę górskich szczytów budynek umiejscowiony został blisko wjazdu na działkę.

Właściciele postawili przed architektami z pracowni 57STUDIO zadanie zaprojektowania budynku, który sprostałby trudnym warunkom klimatycznym - gorącemu latu i chłodnym jesiennym wiatrom. Ich życzeniem było takie zorganizowanie przestrzeni, aby jak najdłużej mogli przebywać w przestrzeni zewnętrznej.

 

Odpowiedzią na tak postawione zagadnienie było stworzenie budynku, którego sercem jest wewnętrzne atrium o boku 8 metrów, dookoła którego z trzech stron zostały zorganizowane wszystkie pomieszczenia. Od strony ogrodu patio przechodzi w ażurowo zadaszony ganek przez który roztaczają się widoki na otaczający krajobraz. Wewnętrzne ściany patia od strony części dziennej zostały zaprojektowane jako całkowicie przeszklone dzięki czemu przebywając na patio, ma się wrażenie, że jest to integralna część domu. Jedynie od strony, gdzie została zlokalizowana część prywatna, znajduje się częściowo pełna ściana zapewniająca poczucie intymności w pomieszczeniach, które otwierają się bezpośrednio na ogród, w którym zlokalizowano dodatkowy zadaszony taras spełniający rolę letniej kuchni oraz prywatny basen.

Aby uchronić dom przed letnimi upałami architekci zdecydowali się na zastosowanie ażurowych zadaszeń oraz daleko wysuniętych gzymsów zapewniających zacienienie. Od zimnych wiatrów można się schronić w wewnętrznym patio i ganku, a także za licznymi ścianami, który zostały przedłużone poza obrys budynku tworząc liczne enklawy w ogrodzie.

Całość utrzymana jest w prostej modernistycznej konwencji przenikających się prostopadłościanów, z których część stanowi rzeczywistą kubaturę domu, a cześć jest zewnętrznymi przestrzeniami wpisanymi w bryłę budynku.

 

Skomentuj:

Modernistyczne bryły i delikatne ażury. Dom u podnóża gór