Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z prześwitem w Mikołowie. Architekt zaprojektował go dla siebie

WG/mat. architektów

Prywatne domy architektów są często manifestem ich poglądów. Tak jest również w przypadku Roberta Skitka z pracowni RS+, który w Mikołowie zaprojektował "Dom z prześwitem" - dom dla siebie i swojej rodziny.

Dom z prześwitem. Proj. RS+ Robert Skitek
Dom z prześwitem. Proj. RS+ Robert Skitek
Fot. Tomasz Zakrzewski

Wszystko zaczęło się od podmiejskiej działki w Mikołowie. Działka posiadała wyraźny spadek, ale jej ogromnym atutem był malowniczy widok na okoliczne sielskie pola i łąki. Architekt wykorzystał naturalne ukształtowanie terenu i "dopasował" do niego dom. Poziomy części dziennej (usytuowanej prostopadle do drogi) obniżają się razem z linią działki. W oddzielonej części zlokalizowany został garaż. Obie bryły połączone zostały wyżej usytuowaną częścią sypialną.

Idea
Idea
Mat. RS+ Robert Skitek

Po wejściu na działkę od razu można znaleźć się na tarasie, będącym przedłużeniem pokoju dziennego. Dzięki wielkim przeszkleniom zaciera się granica między wnętrzem domu a otoczeniem. Duże przeszklenia znajdziemy również od strony zachodniej i południowej. Dom przed przegrzaniem zabezpieczony jest systemem żaluzji zewnętrznych, odpowiednio dobranym szkłem oraz systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Za domem, od strony południowej, znajduje się ogród i drewniany taras.

Wnętrza "Domu z prześwitem" są maksymalnie otwarte. W części dziennej dominuje czerń ścian, którą skontrastowano nietynkowane betonowe stropy. Uzupełnieniem są drewniane elementy z litego jesionu – schody, półki i szczebelki. Przed południową szklaną ścianą z widokiem na ogród umieszczono w podłodze donicę dla roślin na całą szerokość przeszklenia. Chociaż w części nocnej również nie tynkowano betonowych stropów, tym razem postawiono na biel. Duże przeszklenia uzupełniają dwa poziome świetliki – nad częścią dzienną oraz nad wanną i umywalkami w części sypialnej.

 

"Dom z prześwitem" doskonale oddaje charakter projektów Roberta Skitka. To nowoczesna, prosta forma i otwarte, pełne światła wnętrza.

----

Dom z prześwitem

Pracownia:RS+ Robert Skitek

Inwestor: Agnieszka I Robert Skitek

Lokalizacja: Mikołów

Projekt: 2008-2009

Realizacja: 2018

Powierzchnia: 234m2

Autor: arch. Robert Skitek

Konstrukcja: inż. Marian Urbanik

Zdjęcia:Tomasz Zakrzewski

 

Skomentuj:

Dom z prześwitem w Mikołowie. Architekt zaprojektował go dla siebie