Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z cegły w Kliszowie. Ściany wykończone są ręcznie formowanymi płytkami klinkierowymi

Mat. architektów/ red. WG/Pressland

Pracownia MEEKO Architekci z Mielca przygotowała projekt jednorodzinnego domu w Kliszowie w formie klasycznej „nowoczesnej stodoły”.

Dom w Kliszowie. Proj. MEEKO Architekci
Dom w Kliszowie. Proj. MEEKO Architekci
Wiz. MEEKO Architekci

Kliszów to wieś położona w gminie Gawłuszowice w Kotlinie Sandomierskiej, na prawym brzegu Wisłoki. Od Mielca dzieli ją 15 km. Właśnie tutaj znajduje się działka, na której stanąć ma dom zaprojektowany przez pracownię MEEKO Architekci.

Forma architektoniczna składa się z klasycznej „nowoczesnej stodoły” - prostopadłościanu krytego prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 45 stopni zaprojektowanym w formie dachu bezokapowego. W części południowowschodniej, prostopadle do bryły głównej dostawiony jest prostopadłościan z przeznaczeniem na salon oraz zadaszony taras, który jest wyeksponowanym na najlepszy widok i otaczający krajobraz w kierunku południowo-wschodnim.

Poprzez kompozycję poszczególnych brył i części budynku w centralnym miejscu tworzy się półotwarte atrium. Atrium doświetla części dzienne domu oraz wprowadza starannie zaprojektowaną zieleń do jego wnętrz, zbliżając go do otaczającej przyrody. Budynek gospodarczy wraz z garażem zaprojektowany jest w formie prostopadłościanu z dachem pogrążonym ukrytym za attykami, łączy się z budynkiem mieszkalnym za pomocą zadaszenia nad wejściem głównym.

Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej, malowanej w kolorze grafitowym w systemie łączenia na rąbek stojący. Ściany zewnętrzne głównej bryły wykończone są płytkami klinkierowymi ręcznie formowanymi w naturalnym, ceglastym kolorze z uzupełnieniami w postaci ciemnego tynku, w kolorze stolarki okiennej w niszach i pasach okiennych.

Budynek został zaprojektowany jako niskoenergetyczny, ściany zewnętrzne zostały dobrze docieplone, dom jest wyposażony w ciepłe okna trzyszybowe na grubych profilach. Dodatkowo w budynku została zaprojektowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) oraz pompa ciepła do ogrzewania.

----

Dom w Kliszowie

  • Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
  • Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
  • Zakres: Projekt koncepcyjny i wykonawczy
  • Lokalizacja: Kliszów koło Mielca, PL
  • Powierzchnia: 175 m2 (dom) + 45 m2 (budynek gospodarczy)
  • Rok: 2019
  • Status: Pozwolenie na budowę
  • Wizualizacje:MEEKO Architekci

Skomentuj:

Dom z cegły w Kliszowie. Ściany wykończone są ręcznie formowanymi płytkami klinkierowymi