Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom jednorodzinny pod Poznaniem od PL.architekci. Bryła podąża za kształtem działki i sąsiedniej zabudowy

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Nowoczesny, oryginalny dom jednorodzinny w Lusowie pod Poznaniem zaprojektowała pracownia PL.architekci. Mimo że stały, jest zmienny. Raz jest wąski i niski, raz szeroki i wysoki.

Dom LUS_3  pod Poznaniem. Projekt: PL.architekci
Dom LUS_3 pod Poznaniem. Projekt: PL.architekci
Fot. Tom Kurek

Dom położony jest na wąskiej i bardzo nieregularnej działce wznoszącej się w stronę lasu. Architekci z pracowni PL. architekci, zaprojektowali oryginalną, niebanalną bryłę. Punktem wyjścia był "trudny" kształt działki oraz stojący w bezpośrednim sąsiedztwie budynek z przeskalowanymi połaciami dachu.

Budynek mimo że stały, bez ruchomych elementów – jest zmienny. W zależność jak się na niego spojrzy jest raz mały, wąski i niski a raz duży szeroki i wysoki. Chociaż swą formą jest inny od sąsiednich zabudowań, nie miał "szokować" udziwnieniami tylko spinać urbanistycznie zastaną zabudowę i krajobraz.

Punktem wyjścia przy projektowaniu domów są zawsze dla nas rozmowy z inwestorem: jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią, jaki mają budżet... Nigdy nie dzielimy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród – równocześnie pracujemy nad całością – dzięki czemu dom jest spójnym konceptem.

mówią architekci z pracowni PL. architekci.

Dokładanie tak było i z tym projektem. Inwestorom zależało na otwartym domu piętrowym. Nie chcieli odcinać go jednak pełną kondygnacją. Chcieli, siedząc w salonie, mieć kontakt z bawiącymi się na piętrze dziećmi. Będąc na piętrze, chcieli widzieć co dzieje się na parterze. Architekci zaproponowali więc, by całe piętro było pewnego rodzaju antresolą zawieszoną na środku domu. Na piętrze znalazły się trzy sypialnie, łazienka i garderoba. Nie ma tu poczucia ciasnoty, ponieważ wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość do skosu dachu.

Takie rozwiązanie pozwoliło również na lepsze doświetlenie całego budynku. W dachu umieszczono duże świetliki, które wpuszczają światło w centralne części domu.

----

Dom LUS_3

Projekt:PL.architekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka
Współpraca autorska: architekt Joanna Sypniewska
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci, Gardenae - Studio Kształtowania Terenów Zieleni
Konstrukcja: Krzysztof Klimek
Powierzchnia terenu: 1140 m2
Powierzchnia zabudowy: 176 m2
Powierzchnia użytkowa: 208 m2
Projekt: 2016
Realizacja: 2016 - 2018
Zdjęcia: Tom Kurek

Skomentuj:

Dom jednorodzinny pod Poznaniem od PL.architekci. Bryła podąża za kształtem działki i sąsiedniej zabudowy