Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Za Dachem w Krakowie. Dom "schowano" za schodzącym prawie do samej ziemi dachem

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Na gęsto zabudowanym osiedlu, w podmiejskiej części Krakowa, stanął oryginalny Dom Za Dachem. Architekci z pracowni projektowej Superhelix zapewnili inwestorom maksimum prywatności.

Dom Za Dachem w Krakowie. Proj. Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Dom Za Dachem w Krakowie. Proj. Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Fot. Barłomiej Drabik

Ten oryginalny dom autorstwa pracowni projektowej Superhelix znajduje się w podmiejskiej części Krakowa, na gęsto zabudowanym osiedlu składającym się z 10 domów jednorodzinnych. Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci było zapewnienie inwestorom prywatności. Od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów dom "schowano" za połacią, schodzącego prawie do samej ziemi dachu.  Od północy dach pokryto rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej południowej części zamontowano ogniwa fotowoltaiczne.

Zielony dach posiada spadek 45 stopni. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tradycyjnego zielonego dachu płaskiego, jednak na to nie zezwalały warunki zabudowy – dach musiał być skośny. Takie rozwiązanie było wyzwaniem technicznym i finansowym, ale dzięki temu powierzchnia dachu zielonego znacznie przekroczyła powierzchnię terenu zajętą przez budynek. Można powiedzieć, że oddano naturze z nawiązką to co jej zabrano

 

mówi Bartłomiej Drabik z Pracowni Projektowej Superhelix.

Budynek przyciąga wzrok oryginalną bryłą. Jego konstrukcja została wykonana z drewna klejonego z ukośnie prowadzonymi elementami oraz podcięciami przy brzegach dachu. Wyeksponowano ją nie tylko na zewnątrz, przenika także do środka budynku. Elewację pokryto deską z cedru kanadyjskiego, która z czasem będzie zmieniać swoją barwę na srebrno-szarą i nabierze szlachetnej patyny. Zielony dach jest "bezproblemowy". Nie potrzebuje pielęgnacji - nie trzeba go podlewać a długotrwałe suche
okresy nie są mu straszne, gwarantuje to zacieniona północna ekspozycja oraz naturalna retencja wody rozchodników.

Dwukondygnacyjny Dom Za Dachem ma 189 m2 powierzchni użytkowej. Zaprojektowany został na rzucie prostokąta. Na parterze zlokalizowano strefę dzienną, kuchnię, pokój gościny, toaletę i pomocnicze pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze urządzono sypialnię z garderobą i łazienką, dwa pokoje dla dzieci, łazienkę dzieci oraz bawialnię. W bryle domu, na poziomie parteru, umieszczono garaż.

---

Dom za Dachem

Architekt: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Zakończenie budowy: 2018
Lokalizacja: Kraków, Poland
Powierzchnia: 189 m2
Projekt konstrukcji: Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane
Autor zdjęć: Bartłomiej Drabik

Skomentuj:

Dom Za Dachem w Krakowie. Dom "schowano" za schodzącym prawie do samej ziemi dachem