Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy ze skrzelami pod Krakowem. Tu sąsiedzi nie zaglądają sobie w okna

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Domy ze skrzelami w podkrakowskich Zielonkach, to nowa realizacja pracowni projektowej Superhelix. Oryginalny układ okien i nietypowe lukarny sprawiają, że budynki wyglądają jakby miały.... skrzela.

Domy ze skrzelami w Zielonkach. Proj. Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Domy ze skrzelami w Zielonkach. Proj. Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Fot. Bartłomiej Drabik

Niewielkie osiedle mieszkaniowe, zaprojektowane przez Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik, stanęło w południowej części Zielonek, tuż przy granicy z Krakowem. Zespół oryginalnych domów składa się z 3 budynków mieszkalnych (każdy z dwoma mieszkaniami) oraz dwóch budynków garażowych.

Działka, na której miała stanąć nowa inwestycja, otoczona była gęstą zabudową szeregową z lat 90. ubiegłego wieku. Naturalnym krokiem, byłoby tu postawienie kolejnych szeregowców. Okazało się jednak, że... zabrania tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zapis ten wymusił rozbicie budynków oraz zlokalizowanie ich w środkowej części działki. Pojawił się również problem, często występujący w intensywnej zabudowie inwestycyjnej. Co zrobić, żeby sąsiedzi nie zaglądali sobie w okna?

Domy ze skrzelami w Zielonkach. Proj.Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Domy ze skrzelami w Zielonkach. Proj.Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Fot. Bartłomiej Drabik

Typowo ułożone okna nie sprawdzają się najlepiej jeżeli są ułożone naprzeciwko okien innego budynku. Nie dają poczucia prywatności, są zasłaniane, a widok z nich często potrafi być bardzo ograniczony. Nie pomaga przesuwanie okien względem siebie. Dlatego okna zostały skręcone. Taki układ uniemożliwia wzajemne zaglądanie sobie do mieszkań i daje dalsze pole widzenia. Dodatkowo, kątowo ułożone okna wpuszczają więcej światła, ponieważ pomimo tego, że są przy zachodniej i wschodniej elewacji to są skierowane na południe.

Załamania ścian w płaszczyźnie poziomej przechodzą na powierzchnię dachu. Stworzone zostały nietypowe lukarny, doświetlające pomieszczenia na poddaszu. Przez to budynki sprawiają wrażenie jakby posiadały skrzela – stąd nazwa osiedla

mówi Bartłomiej Drabik, Superhelix Pracownia Projektowa.

Bryły domów są jednolite - ściany pokryto białym tynkiem, a dachy pokryto blachą w tym samy kolorze. Układ konstrukcji podkreślony jest czarną kolorystyką ślusarki okiennej i nisz. Dzięki takiemu rozwiązaniu skrzela są jeszcze bardziej czytelne.

W każdym z trzech budynków znajdują się dwa odrębne mieszkania. Mieszkanie na parterze ma 63 m2. powierzchni (4 pokoje), a dwupoziomowe na piętrze 95 m2 (6 pokoi). Układ wnętrz i liczbę pokoi można dowolnie zmieniać, ponieważ budynki skonstruowane są głównie na ścianach zewnętrznych

----

Domy ze skrzelami

Architekt:Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
Zakończenie budowy: 2019
Lokalizacja: Zielonki
Powierzchnia użytkowa: 580 m2
Projekt konstrukcji: Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane
Inwestor: DZMT Sp. z o.o. sp. k.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy ze skrzelami pod Krakowem. Tu sąsiedzi nie zaglądają sobie w okna