Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom dla W w Warszawie - świetna przebudowa szeregowca z lat 70.

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

To był typowy szeregowiec z lat 70. - budynek, jakich pełno w całej Polsce. Dzięki pracowni MFRMGR ARCHITEKCI powstała nowoczesna lekka bryła, a wnętrza stały się jasne i funkcjonalne. Jak wygląda Dom dla W?

Dom dla W w Warszawie. Proj. MFRMGR ARCHITEKCI
Dom dla W w Warszawie. Proj. MFRMGR ARCHITEKCI
Fot. Maciej Jeżyk / ONI

Właściciele kupili skrajny segment domu szeregowego z lat siedemdziesiątych. Działka była malutka i wyeksponowana ze wszystkich stron - dom właściwie nie posiadał ogródka. Napotkano tu problemy typowe dla budynków z tego okresu - słabej jakości materiały budowlane, wyniesiony parter i niepraktyczny układ ścian wewnętrznych. Dom był zamknięty na świat zewnętrzny, z niewygodnymi, odseparowanymi od siebie i słabo doświetlonymi pomieszczeniami. Niewielka dobudowana do niego część mieściła garaż, salon, a nad nim taras.

MFRMGR ARCHITEKCI stanęli przed zadaniem stworzenia nowego układu funkcjonalnego wnętrz oraz całkowitej przebudowy dobudówki w jej istniejącym obrysie. Inspiracją okazała się lokalizacja. Malutka działka znajduje się w reprezentacyjnej części Warszawy, zaplanowanej jako "Miasto-Ogród", z dużą ilością zieleni i przestrzeni rekreacyjnych.

Ideą w nowo-projektowanym przez nas obiekcie było stworzenie ram, które posłużyłyby jako oparcie dla roślin. Chcieliśmy powiększyć istniejący ogród, którego częścią i kontynuacją miały być zarówno ściany jak i taras budynku. Dzięki temu zapewniliśmy właścicielom przestrzeń rekreacyjną na zewnątrz. Poprawiliśmy też komunikację i stworzyliśmy zewnętrzną stalową klatkę schodową, która daje bezpośredni dostęp z salonu na taras, który jest na pierwszym piętrze. Ściany z cegły osłaniają go przed wzrokiem przechodniów. Przez znajdujące się w nich otwory i ażurowe fragmenty przenika słońce.

mówią architekci z pracowni MFRMGR ARCHITEKCI.

Dom ma 228 mkw powierzchni użytkowej. Wnętrza zostały dostosowane do potrzeb współczesnej, czteroosobowej rodziny – na parterze powstała otwarta strefa dzienna o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Na piętrze znajdują się trzy wygodne sypialnie, a piwnica pełni funkcje uzupełniające. Świetliki umieszczone w płaskim dachu, dzięki otworom przebitym w stropach, doświetlają również niższe kondygnacje.

Dom dla W to wyjątkowa realizacja, która została doceniona również poza granicami Polski. Otrzymała ona 1 nagrodę w konkursie BrickAward 2019 w kategorii “Feeling at home” , oraz nominację w kategorii domów jednorodzinnych przez portal Archdaily do międzynarodowej nagrody “Building of the year 19".

---

House for W / Dom dla W - Przebudowa domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej 

Lokalizacja – Warszawa

Autorzy/architekciMFRMGR ARCHITEKCI 

Zespół- Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Klaudia Zyza

Status projektu – zrealizowany - 2018

Powierzchnia zabudowy - 121  m2

Powierzchnia użytkowa - 228 m2

Powierzchnia działki - 256,4 m2

Zdjęcia - Maciej Jeżyk / ONI

Skomentuj:

Dom dla W w Warszawie - świetna przebudowa szeregowca z lat 70.