Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]

red

Typowy domek z PRL-u gruntownie przebudowano powiększając go o nową, biurową przestrzeń i klatkę schodową

Jednorodzinny dom z Wilanowa
Jednorodzinny dom z Wilanowa
źródło: Paweł Lis

Pochodzącą z 1979 r. willę na Wilanowie gruntownie wyremontowano w 2012 r. W latach 70. w Polsce Ludowej obowiązywało prawo, które ograniczało powierzchnię użytkową domów jednorodzinnych. By ominąć te przepisy, willę zbudowano stosując nietypowe rozwiązania. Każda kondygnacja budynku została przesunięta o 150 cm i zamiast trzech poziomów uzyskano aż sześć.

Projekt przebudowy willi opracował architekt Paweł Lis. Zadanie polegało na powiększeniu i przystosowania domu do funkcji biurowej przy jednoczesnym zachowaniu jego mieszkalnego przeznaczenia. Architekt musiał zmierzyć się z zastanym, nietypowym układem wnętrza i w efekcie powiększył powierzchnię budynku do 300 m kw.

Elewacja frontowa została wyburzona i w całości przeszklona. Z trzech półpięter usunięto wszystkie ściany działowe i częściowo zastąpiono je taflami szkła. Dzięki różnicy poziomów udało się zachować wyraźny podział funkcji a uwolniona kubatura zaczęła się swobodnie przenikać tworząc w całym domu wrażenie jednej otwartej przestrzeni. Efekt potęguje ogromna ilość światła, która dostaje się do wnętrza przez okna frontowe i częściowo przeszklony dach.

W środku domu wymurowano ścianę kominową i następnie wsparto o nią nową klatkę schodową. Do dwóch poziomów z pokojami dodano podwieszone balkony.

 

TAK ZMIENIŁO SIĘ WNĘTRZE>>

 

h

 

Wnętrza zdobią spokojne kolory. Białym ścianom towarzyszą użyte dębowe deski. Z kolei modernistyczny i nowoczesny wygląd zewnętrznej części potęguje wysunięta i ścięta pod kątem nadbudowa fasady oraz dobudowane wejście z wiatą garażową.

Skomentuj:

Metamorfoza domu kostki. Skromny budynek z PRL-u zamienili w willę [ZDJĘCIA]