Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]

Piotr Nef

To był dom jakich wiele w całej Polsce. Wybudowana w latach siedemdziesiątych typowa kostka lata świetności miała już dawno za sobą. Właściciel postanowił jednak odmienić swój dom i podnieść jego standard. Plan rozbudowy zakładał nową elewację, zwiększenie powierzchni oraz reorganizacja układu funkcjonalnego domu.

Dom Cube-2-box - modernizacja kostki z lat 70.
Dom Cube-2-box - modernizacja kostki z lat 70.
Zalewski Architecture Group / fot. Tomasz Zakrzewski

Mysłowicka kostka niczym nie różniła się od tysięcy podobnych w całej Polsce. Rozbudowa i remont istniejącej elewacji dodały jej charakteru i nowoczesnego wyglądu. Ale tym co w projekcie najważniejsze jest poprawa funkcjonalności wnętrza.

Projekt modernizacji powstał w pracowni Zalewski Architecture Group. Architekci Krzysztof Zalewski, Adam Gil i Paweł Zalewski zaproponowali w swojej koncepcji przeniesienie wejścia do strefy budynku zlokalizowanej przy ulicy. Dotychczasowe rozwiązanie z wejściem od podwórza nie było funkcjonalne, a dodatkowo pozbawiało ogród podziału na strefę publiczną i prywatną.

Założeniem kompozycyjnym było także wyartykułowanie elementów dodanych w bryle budynku - jasne białe pudełka kontrastują z utrzymaną w szarościach częścią istniejącą - mówią architekci o swoim projekcie.

Do istniejącej kostki dodano dwie kolejne ustawione jedna na drugiej. Dla efektu rozrzeźbienia formy zostały one przekręcone względem siebie oraz ustawione na słupkach fundamentowych, co dodało im lekkości i spowodowało optyczne wrażenie odrywania się budynku od ziemi.

Dolne pudełko zawiera ganek i wiatrołap oraz pokój dzienny będący przedłużeniem strefy dziennej istniejącego obiektu. Górny element zawiera sypialnię przeniesioną z części istniejącej, co pozwoliło na realizację obszernej łazienki na piętrze.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Mimo ograniczonego budżetu oraz nieciekawej, typowej formy domu kostki udało się stworzyć ciekawy obiekt ciekawie prezentujący się od zewnątrz, jak również oferujący bardziej komfortowe przestrzenie dla mieszkańców.

Skomentuj:

To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]