To najdroższy budynek urzędu samorządowego w Polsce. Wart swojej ceny?

Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu to najdroższy wybudowany w Polsce urząd samorządowy. Kosztująca 170 mln złotych bryła nowego budynku ma zarówno zagorzałych obrońców, jak i krytyków. Jaka jest Wasza opinia o nowym gmachu? Jest wart swojej ceny?

Przy Alei Niepodległości w Poznaniu powstał jedenastopiętrowy, szklany budynek w którym zlokalizowane zostały siedziby Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Zaprojektowany w pracowni Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski budynek ma jedenaście pięter i dwie kondygnacje podziemne. Powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 30 000 m kw., z czego na biura przypada prawie 19 000 m kw.

Bryła budynku jest elegancka, a poprzez wewnętrzne przeszklenia nawiązuje do idei transparentności działań władz miejskich. Nie ma tu labiryntu ciemnych korytarzy - jest wielka przestrzeń z pomieszczeniami o szklanych ścianach, a wszystko widać jak na dłoni.

Budowa nowego obiektu pozwoliła także zebrać w jednym miejscu rozproszone placówki samorządu. Przed przeprowadzką wielkopolski Urząd Marszałkowski mieścił się w dziewięciu lokalizacjach. Zgromadzenie ich w jednym miejscu to duże udogodnienia dla petentów, którzy mogą odwiedzić jeden budynek i załatwić w nim wszystkie swoje sprawy. Ale to także przyspieszony i wygodniejszy obieg dokumentów oraz mniejsze koszty.

- Urząd jest piękny, wygodny, funkcjonalny. Już nawet nie chodzi o to, że mamy do dyspozycji przestronne biura, klimatyzację, windy, pokoje konferencyjne, ale wreszcie jesteśmy pod jednym dachem, bo wcześniej byliśmy porozrzucani po całym Poznaniu - mówi - dodaje Marcin Jabłoński, wiceszef departamentu administracyjnego Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwotne plany zakładały koszt budowy nowej siedziby na 50 mln złotych. Ostatecznie okazało się, że nowy budynek kosztował 170 mln. Czy to dużo? Dla krytyków nowego obiektu to główny argument przeciwko nowej siedzibie.

- To dobry projekt. Świetnie wymyślony i zrealizowany. Ale czy tak powinny wyglądać urzędy w Polsce? - pyta Piotr Kostka, architekt, prezes poznańskiego SARP. - Myślę, że nie. Jest za duży, onieśmiela i generuje koszty. Jest po prostu nieekonomiczny, nieekologiczny. Na świecie buduje się dziś przede wszystkim energooszczędne budynki, raczej proste w formie i bardziej przystępne dla ludzi. Bardziej skromne.

Władze tłumaczą, że taki jest koszt budowy biurowców spełniających nowoczesne standardy. Jak jest w rzeczywistości? Dla porównania do podobnych inwestycji szykują się obecnie Kraków i Lublin. Planowane koszty to odpowiednio 160 i 120 mln zł. Czy tyle wyniosą koszty okaże się po rozstrzygnięciu przetargów.

A jakie jest Wasze zdanie na temat nowego obiektu? Zapraszamy do naszej galerii, w której prezentujemy zdjęcia fotografa Piotra Krajewskiego oraz do oddania głosu w naszej sondzie pod artykułem.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: http://pkrajewski.pl, o Poznańskim Urzędzie Marszałkowskim czytaj też na poznan.wyborcza.pl.

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Nowy Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Więcej o:
Komentarze (13)
To najdroższy budynek urzędu samorządowego w Polsce. Wart swojej ceny?
Zaloguj się
 • Gość: jozue

  Oceniono 26 razy 20

  No ładny, faktycznie trochę drogi,Ale to Poznań więc porządek być musi,znaczy się wart swojej ceny.Brawo Poznańczyki.

 • grizz8

  Oceniono 9 razy 5

  Piękny. Zasdroszczę Poznaniowi tak pięknego budynku użytecznosći publicznej. Tak trzeba budować. w Holandii nikt publicznych budynków nie partaczy. Przypomina mi się publikacja z Bryły tzn. "supernowoczesna" szkoła z Warszawy nr 357 oceniana mniejwiecej rok temu - makabryła za publiczne środki.

 • Gość: Roner

  Oceniono 8 razy 4

  Może i drogi budynek. Ale powstaje w bardzo bogatym Poznaniu, który jest stolicą bogatej Wielkopolski, więc w czym problem? Gorzej jakby takie 'bydle' powstało w pipidówie, gdzie ludzie ledwo wiążą koniec z końcem.

 • Gość: eh

  0

  Szkoda tylko że ten koszmarny budynek po hotelu Polonez ciągle stoi.

 • staefun

  Oceniono 6 razy 0

  Mnie się podoba. Fajnie musi się pierdzieć samorządowym wojewódzkim urzędasom w stołki w takim nowoczesnym gmachu. W wielu województwach muszą pierdzieć znacznie mniej komfortowo - często po jakiś podnajmowanych klitkach. Wiem co mówię, bo sam od lat popierduję w tej branży.

 • Gość: Dan

  Oceniono 1 raz -1

  Sam budynek ładny, wręcz onieśmielający i w tym właśnie problem. Znam go bezpośrednio jako poznaniak. Architektura tworzy również stosunki między ludźmi, a petent wchodząc do takiego budynku do wielkiego holu czuje się jak karaluch przed przyjmującym go panem. Nie tak powinno być, w końcu urzędnicy są dla ludzi, a nie odwrotnie.

 • Gość: poznaniak

  Oceniono 2 razy -2

  Skandal , całkowicie popieram komentarz arch, Kostki , skąd w ogóle taki rozrzut pomiędzy założeniami projektowymi a ostatecznym kosztem realizacji ?

 • Gość: klaps

  Oceniono 7 razy -3

  A gdzie wcześniej pracowali?

  Jeśli budynek publiczny jest droższy niż porównywalny budynek prywatnego inwestora - nie powinno się go budować. Za dużo już nadużyć. Jak ta oczyszczalnia ścieków H.Gronkiewicz-Walyz w Warszawie: 2 razy droższa niż jej bliżniaczy odpowiednik (ta sama firma buduje) w Budapeszcie...

 • lolo761

  Oceniono 14 razy -4

  Czy ja wiem czy ladny ,taki prosty kloc raczej .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX