Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata

wolf/WG

Dwa miliardy dolarów - na tyle wyceniany jest dom multimilionera z Mumbaju, Mukesha Ambaniego. Ten indyjski potentat przemysłowy, który dorobił się fortuny na handlu ropą i energią, nie wybudował sobie jednak pałacu w stylu Blake`a Carringtona. Wraz z żoną, matką i trójką dzieci zamieszkał w wieżowcu jednorodzinnym liczącym 173 metry wysokości! Oto Antilia Tower - najdroższy i największy dom jednorodzinny na świecie.

Antilia Tower w Mubaju - największy i najdroższy dom jednorodzinny na świecie
Antilia Tower w Mubaju - największy i najdroższy dom jednorodzinny na świecie
Fot. z lewej: By Jhariani (talk) - Jhariani (talk) created this work entirely by myself. (moved from en:WP to Commons), CC BY-SA 3.0, ; Z prawej: By Krupasindhu Muduli - Own work, CC BY-SA 3.0, / kolaż bryla.pl

Budowę 175-metrowego wieżowca Antilia Tower w Mumbaju zakończono w 2011 roku. Inwestorem został Mukesh Ambani, właściciel Reliance Industries. Wbrew zwyczajom sytuowania luksusowych rezydencji na przedmieściach postanowił wybudować dom dla siebie i rodziny w samym centrum Bombaju. Kupił działkę wśród wieżowców przy prestiżowej Altamount Road na słynnym wzgórzu Cumballa w południowej części śródmieścia, ceny gruntu dochodzą tam do 10 tys. dolarów za metr kw. Parcela wydawała się idealna na siedzibę korporacji, a nie dom rodzinny, jednak zachcianka Ambaniego została spełniona.

Antilia Tower w Mumbaju - największy dom jednorodzinny świata

Już sama nazwa domu brzmi jak spełnienie dziecięcych marzeń. Ambani nazwał budynek Antilia, czyli Atlantyda, mityczna kraina, którą pochłonęło morze u wybrzeża Portugalii i Hiszpanii. Za realizację marzeń miliarda odpowiedzialne były amerykańskie pracownie Perkins and Will z oraz Hirsch Bedner Associates.

Architekci w centrum gęsto zabudowanego miasta postawili  27 piętrowy wieżowiec z bardzo wysokimi, sięgającymi nawet 10 metrów kondygnacjami. Antila Tower ma ma 173 metrów wysokości.

Cokół budynku stanowi 6 pięter garażu, gdzie może się pomieścić 168 samochodów. Jest tu też własna myjnia, warsztat samochodowy. Nad tym są właściwe piętra, na których znalazło się wszystko, co można obie wymarzyć.  Ambani, jego żona Nita, matka Kokilaben i troje dzieci mają do dyspozycji kino na 8 piętrze z 50 fotelami, centrum SPA, kilka basenów na różnych poziomach, niektóre otwarte na tarasach, niektóre zamknięte. Do tego jeszcze trzy wiszące ogrody, sala balowa, sala teatralna na 80 miejsc oraz kilka specjalnie przygotowanych  pomieszczeń, w których można się schronić na wypadek ataku terrorystycznego lub napadu.

Antilia Tower w Mumbaju
Antilia Tower w Mumbaju
Fot. By Dion Hinchliffe - https://www.flickr.com/photos/dionhinchcliffe/22091606289, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45801907

Ostatnie najwyższe cztery piętra, z przepięknym widokiem na morze zajmują prywatne apartamenty rodziny. W Antilia Tower pracuje ponad 600 osób - począwszy od kucharzy, pokojówki, kamerdynerów, aż po prywatnych trenerów, fryzjerów i opiekunów zwierząt.

Tadź Mahal XXI wieku

Jeśli bogactwo może mieć jakiś skrajny i szczytowy przykład - to z pewnością Mukesh Ambani pasuje do niego idealnie. Jego dom choć kosztował go „tylko” 70 milionów dolarów, po ukończeniu i gwałtownym wzroście cen gruntów w okolicy, jakie przyniosła za sobą realizacja Antilii - wyceniany jest obecnie na 1 do 2 miliardów dolarów. Jest to więc najprawdopodobniej najdroższy i najwyższy "dom jednorodzinny" na świecie.

Nie myślcie jednak, że budując sobie dom w centrum Mumbaju rodzina miliarderów jest skazana na stanie w korkach ulicznych. Antilia ma trzy lądowiska dla helikopterów! Także w samym domu nie trzeba biegać po schodach, jest tam aż 9 wind.

Nowoczesna wieża mieszkalna to w dużej mierze szkło i stal. Budynek wygląda jak stos prostopadłościanów poprzesuwanych względem siebie, dzięki czemu powstało sporo miejsca na tarasy z ogrodami i basenami. Już dziś rezydencja Antilia nazywana jest Tadź Mahalem XXI wieku. Ciekawe, czy za 100 lat stanie się równie popularną atrakcją turystyczną?

Skomentuj:

Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata